Cairn Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Cairn Terrier

Cairn Terrier köpek ırkı, İskoçya’daki Skye Adası’nda geliştirilen bir ırktır.

Cairn Terrier köpek ırkı, İskoçya’daki Skye Adası’nda geliştirilen bir ırktır. Çifçilerin Cairn’da bulunan cesaret, azim ve zeka ya sahip bir köpeğe ihtiyaçları vardı.  Çiftçiler onu ev ve arazilerini böceklerden korumak için kullandılar. O bir aile arkadaşı olarak üstün, duyarlı, bağımsız ve dost bir köpektir. Cairn Terrier meraklı ve öğrenmesi hızlı olan bir köpektir. Bağımsızlığı sever aynı zamanda biraz inatçıdır. Sorumlu kim olduğunu bilmeli. Erken itaat eğitimi ve sosyalleşme Cairn Terrier içinde esastır.

Bu ırkın bağımsız karakterine rağmen, Cairn hassas bir köpektir. Hisleri kolayca incinir bu nedenle azarlamaya veya sert düzeltmelere  çok iyi cevap vermez.

Bu akıllı köpeğin öğrenemeyeceği çok az şey vardır. Uygun eğitim ile, bir Cairn Terrier sınırsız sayıda komutu öğrenebilir ve yönetebilir. Ancak, bir Cairn’ın Terriers’ın yapmayı sevdiği şeyleri yapmasını engellemek imkansızdır: kovalamak (ve kazmak ve havlamak). Cairn boş bırakılırsa sincapları, kedileri, tavşanı ve diğer köpekleri kovalayacaktır. Bu nedenle, sadece bir tasma ile gezdirmeli, halka açık yerlerde yürünmeli ve sadece güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçede serbest bırakılmalıdır.

Cairn çocukları her zaman aktif bir şekilde sever ve onlarla zaman geçirerek eğlenir. Tabii ki, çocuklar Cairn da dahil olmak üzere herhangi bir cins köpekle yalnız bırakılmamalıdırlar. Sorumlu yetişkinler her zaman çocuklar ve köpekler arasındaki etkileşimleri denetlemelidir.

Cairn Terrier bir aile köpeğidir ve ailesiyle birlikte evde (veya apartman dairesinde veya apartman dairesinde) yaşamak zorundadır. Sevdiklerinden dikkati çeker ve çok yalnız bırakılırsa mutsuz olur. Böyle zamanlarda sıkılabilir, bu da havlama, kazma veya çiğneme gibi yıkıcı ve can sıkıcı davranışlara yol açabilir.

Bir Cairn Terrier harika bir aile arkadaşıdır ve eğlencelidir. Çocuklarla oynamayı sever ve ziyaretçiler yaklaştığında alarm çalar. İtaat, çeviklik konularında diğer köpeklerle rekabet edebilir. Cairn, hayata karşı bağımsız, uyanık bir arkadaş isteyen herkes için harika bir evcil hayvandır.

Cairn bir Terrier, yani onun doğal içgüdüleri havlamak, kazmak ve kovalamaktır. Bu davranışlar eğitim ile en aza indirgenebilir, ancak ortadan kaldırılmış olmaz. Tipik terrier mizacından hoşlanmıyorsanız, başka bir cins düşünmelisiniz.

Cairn akıllı ve meraklıdır. Aynı zamanda kendi zihnine de sahip. Otoritenize meydan okuyacaktır – tabi ki  lideriniz olarak rolünü kurabilir ve koruyabilmelisiniz.

Cairn ailesinin dikkatini çok seviyor. Onu uzun süre yalnız bırakmayın aksi durumda olumsuz davranışlarda bulunulabilir.

Cairn Terrier’e bakmak zor değildir. Onun küçük boyutu nedeniyle, apartman sakinleri için iyi bir köpek, ama aynı zamanda çiftlik hayatının tadını çıkarmak için yeterince dayanıklıdır. Bununla birlikte, yeterli egzersiz ve aktivite imkanı sağlanmalıdır. Uzun bir günlük yürüyüş veya 20 ila 30 dakika boyunca güçlü bir oyun onu sağlıklı ve uyanık tutmaya yardımcı olacaktır.

Cairn’un da inatçı bir çizgiye sahip olduğunu unutmayın. Düzenli itaat eğitimi (yavru sınıflarından başlayarak) ona iyi davranışlar ve otoritenize saygı duymanız için önemlidir. Size meydan okuyorsa şaşırmayın – sadece eğitim verin. Olumlu, kibar ve tutarlı olun.

Bir “sessiz” komut, Cairn’ın temellerinden biri olmalıdır. Onu halka açık yerlerde bırakmaya izin vermeyin; O kovalamak için herşeyin peşinden gitmek isteyecektir. Ayrıca  avluda kontrolsüz boş zaman vermilmemelidir.Çünki kazmaya başlayacak ve çitin ya da sevimli yeni çiçek bahçenizin tenha bir bölgesini kazıp zarar verebilecektir.

Önerilen günlük miktar: günde 1 ila 2 bardak yüksek kaliteli kuru gıda, iki öğüne ayrılır.

 

NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye doğru gidersiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir