Catahoula Leopard Köpek Irkı Özellikleri

Catahoula Leopard etkili bir görünüme, ayrıca güçlü bir iş etiğine sahiptir. Sert bir köpek olan bu ırk bataklıklarda ve  ormanlarda çalışmak için yetiştirilmiştir.Bu cins ilk kolonistler tarafından Loisiana’da keşfedildi. Orjinalinin Nordik Kurdu olduğu ve İspanyolların Amerika’ya gelmeden 3 ila 5 yüzyıl öncesine dayanan bir tür olduğu düşünülmektedir. Bu ırk Kısa tüylüdür ve tek katlı kürkü siyah veya  kahverengi tonlarında olabilen bu köpek çobanlık özelliğiyle dikkat çeker. Kürkü beyaz, siyah ve kahverengi tonlarında beneklidir ve bir leopar desenini andırır. Gözleri genel olarak mavidir.

Catahoula Karakteri

Catahoula dışarıda yaşamak için uygun bir ırk değildir. O bir refakatçi köpeği ve bir kişi kontrolünde olması gerekir.Başka  köpeklere karşı saldırgan olma ihtimali olabileceği için , asla tasma olmadan yürümemelidir.Mutlaka Tasma ile gezdirilmesi gerekir.Catahoula Leopard oldukça zeki olup sağlam, sabırlı ve tutarlı bir eğitime ihtiyaçları vardırCatahoula Leopard günde en az bir saat süren yoğun egzersiz gerektiren enerji köpekleri olduğu için bu ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.

Catahoula Karakteri

Tüyleri orta dereceli olarak bir yıl boyunca hafifçe dökülür. Ölü kılları temizlemek ve tüylerini parlak tutmak için haftalık olarak fırçalamak gerekir.Özellikle diğer hayvanlara karşı dost olmak istiyorsanız, erken ve sık sosyalleşmeye ihtiyaç duyar.Catahoula ilk kez sahiplenecekler için tavsiye edilmez. Bu cins, tutarlı ve sağlam ama aynı zamanda sevgi dolu kendine güvenen bir eğiticiye ihtiyaç duyar. Catahoula yavrularının sağlam ve dayanıklı oyuncaklara ihtiyaçları vardır.

Catahoula Toplum İle Uyumu

Bir Catahoula Leopard için ideal ev, çitle çevrili ve bahçesi olan bir ev olmalıdır. Bu sayede köpek, doğal izleme ve sürü işlerini gerçekleştirmek için bir fırsat yakalamış olur, daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlar.Catahoula Leopard ailelerindeki çocukları koruyorlar, ancak her zaman çocuklar ve köpekler arasındaki etkileşimleri denetlemek gerekir.

Diğer köpeklerle büyüyüp iyi bir şekilde sosyalleştiyse diğer köpeklerle  ve hayvanlarla iyi anlaşabilir. Bazılarının  hiçbir zaman başka hayvanlar ile iyi anlaşamayacağını  ve  evde tek hayvan olarak yaşamak zorunda kalabileceklerini anlamak önemlidir.Catahoula Leopard, her iki köpek de erkekse, diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir.

Bu ırk uyanık bekçiler ve yabancılara karşı tedbirlidir.

Catahoula, büyüleyici bir mirasa ve güçlü çalışma yeteneğine sahip eşsiz bir köpektir. Her aile için uygun değildir, ama ona bir bağlılık kurarken ve onunla bir bağ kurarken, hayatınız için sağlam bir koruyucunuz ve refakatçiniz vardır.

İyi yetişmiş Catahoula, insanlara karşı agresif değildir. Yabancılara karşı ihtiyatlı ama asla utangaç değildir. Aile üyeleriyle birlikteyken, sevgi dolu ve koruyucudur. Erkekler diğer erkek köpeklere karşı saldırgan olabilmektedir ve bu ırk genel olarak agresif bir şekilde çalışır. Asi hayvanların veya sığırların kontrolü  için eskiden gelen güdüsünde olan bir çalışma şeklidir bu. Onların içgüdüsü, takip etme ve sürü oyunudur ve eğer onlar için bu bir seçenek olmadığı zaman enerji için başka bir çıkışa ihtiyaç duyarlar. Catahoula mükemmel bekçilerdir ve bir uyarı algıladığı zaman  havlar ya da yabancıların yaklaşımında uyanıklık yaparlar. Onlara sıkıca ama adil davranın. Kötü muamele ya da fiziksel tacizi kabul etmezler.

Her köpeğin ihtiyacı olduğu  gibi, bir bu ırkında, gençken birçok farklı insana, manzaraya, seslere ve deneyime erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır ve yaşamı boyunca devam etmelidir.

Bu ırkın ortlama yaşam süresi Yaşam Süresi: 12/13 yıldır.

Ağırlık Erkek: 27-36 kg Dişi: 23-32 kg.

Boy Erkek: 56-64 cm Dişi: 51-58 cm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.