Caucasian Shepherd Köpek Irkı Özellikleri

Caucasian Shepherd

Caucasian Shepherd Sadık, güçlü ve cesur, Kafkas Çoban köpeğidir.

Caucasian Shepherd sahibine Sadık, güçlü ve cesur, Kafkas Çoban köpeğidir. Sert Kafkas Dağlarında vahşi yırtıcılara karşı evleri savunmak, sürülere çobanlık etmek ve tehlikelere karşı korumak için yetiştirilmiş, sert bir aile koruyucusu köpekdir.

Onlar Kafkas Dağ Köpekleri, Rus Ayı Köpekleri, Baskhan (Karaçay) Pariy, Kafkas Ovcharka Köpekleri, ya da sadece CO olarak bilinir ve birçok çeşidi vardır. Caucasian Shepherd çok bölgesel bir köpektir.Ayılar ya da kurtlara karşı bile kavgadan çekinmez ve geri adım atmaz. Caucasian Shepherd Kafkas Çoban Köpekleri çok zekidir, ama inatçı, ve  bağımsız doğası onları eğitmeyi zorlaştırabilmektedir.Yabancıların ve diğer hayvanların güvensizlikleri, deneyimli bir eğitmen tarafından kontrol edilmediği sürece saldırgan eğilimlere yol açabilir.Bu ırk ilk kez köpek sahiplenecekler için iyi bir seçim değildir.Yine de, uygun eğitim ve sosyalleşme ile Kafkas Çoban Köpekleri güçlü bekçi, aile arkadaşı ve hatta terapi köpekleri olabilir.

Kafkasya dağ bölgesi çok büyük  ve bölgedeki çobanlar farklı ihtiyaçlara sahipti, bu ihtiyaçlara cevap vermek için türün çeşitli varyantlarının geliştirilmesi sağlandı. Ancak, Gürcistan’daki Kafkas Çoban Köpekleri genellikle çoğu kulübün kulüpleri tarafından cins standart olarak kabul edilir.

Kafkas Çoban Köpekleri sadece yılda bir kez doğum yapar.

Kafkas Çoban Köpekleri kendi topraklarının  sert ve şiddetli koruyucularıdır, ama aynı zamanda oldukça düşük enerjili köpeklerdir. Bu nedenle bu ırkın kilo alımı güçlü bir olasılıktır ve uygun diyet ve egzersizle önlenmelidir.

Komünist SSCB, bu ırkı esirleri korumak için kullanmıştır. Askeri kullanım için yeni ırklar yaratmak adına ordu kennellerinde köpek tuttu.

Doğu Almanya, Berlin Duvarı’nın yarattığı sınırı devirmek için Kafkas Çoban Köpeklerini kullandı. Duvar yıkıldığında, Alman ailelerine bu  köpekler verildi.

Kafkas Çoban Köpeği en eski Molosser ırklarından biridir. Bazı arkeolojik bulgular onları Mezopotamya’ya kadar izler.

Kafkas çoban köpeği tüyleri üç boyda ve çok çeşitli renklerle olur. Yaşadıkları bölgeler Oldukça soğuktu, ama kalın katlar aşırı soğuk havalarda bile onları sıcak tutarlar.

Doğal olarak yabancılara karşı doğal olmalarına ve diğer hayvanlara iyi bakmamalarına rağmen, Kafkas Çoban Köpekleri çok nazik ve sevecen olabilirler, hatta bazıları uygun eğitimle terapi köpekleri haline bile gelebilmektedir.

Bu devasa koruyucu köpeklerin kökeni tam olarak bilinmemektedir. 2.000 yıldan fazladır Kafkasya dağ bölgesinden geliyorlar ve Bazıları evcilleştirilen kurtlardan geldiklerine inanırken, diğerleri ise atalarının Mastiff ve diğer ırkları içerdiğini düşünmektedir.Bir çok uzman Kafkas Çoban Köpeğinin Tibet’ten göç eden çoban köpeklerinden geldiğini iddia etmektedir. Ancak bazı modern arkeolojik kanıtlar, ırkın Mezopotamya’ya kadar uzandığını göstermektedir. Asıl olarak geldikleri yer olan Kafkas Çoban Köpekleri, yüzyıllar boyunca Kafkasya bölgesinin çobanlarına önemli yoldaşlar oldular. Onlar koyun sürülerini ve sahiplerini kurt, çakal ve ayı gibi tehlikeli vahşi yaşamdan en iyi şekilde korudular. Soğuk hava ve sert koşullara karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra korkusuz, güçlü ve göz korkutucu olmaları gerekiyordu. Çobanlar köpeklerine ihtiyaç duydukları niteliklerde yetiştirdiler böylece Kafkasya dağ bölgesi çok geniş olduğundan, cinsin birçok farklı çeşidi ortaya çıkmıştır, ancak Gürcistan’da gelişen Kafkas Çoban Köpekleri çoğu kulübün kulüpleri tarafından tanınan cins standardı haline gelmiştir. 1900’lerde komünist SSCB, Kafkas Çobanlarını tutuklu bekçi köpekleri olarak kullanmaya başladı ve ordu kennellerinde diğer ırkları geliştirmek için kullandılar. 1960’larda, Doğu Almanya, Berlin Duvarı boyunca sınır devriye köpekleri olarak çalışmak için kullanıldılar. Duvar 1989’da yıkıldığında, yaklaşık 7 bin devriye köpeği dağıtıldı ve çoğu Almanya’daki ailelere verildi. Bugün Kafkas Çoban Köpekleri, çobanlar tarafından sürülere geçmeye devam etmelerine rağmen, çoğunlukla aile arkadaşları, bekçiler ve mülk sahipleridir. Onlar, temkinli, durağan ve bazen saldırgan özelliklerinin birçoğunu muhafaza ettiler, bu yüzden olaylardan kaçınmak için erken sosyalleşmeye ve sıkı bir eğitime ihtiyaçları var. Yetiştiricilerin, daha popüler hale geldikçe, cinsinden daha az arzu edilen eğilimlerin bir kısmını ayıklamaya çalışacak olması muhtemeldir.

Kafkas Çoban Köpekleri çoğunlukla sağlıklı bir cins olarak kabul edilir, fakat birçok dev cins gibi, kalça displazisine eğilimli olabilmektedirler.Katarakt da geliştirebilirler. Karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biride obezdir. Kafkas Çoban Köpekleri, dev bir ırk için uygun bir diyetle beslenmesi gerekir.Bu ırk aşırı yüksek enerji seviyelerine sahip değildir ve bunlar dikkate alınmalıdır. Egzersiz yapmaları gerekecektir ve kilosu veteriner hekimler tarafından izlenmelidir. Kafkas Çoban Köpeğinizdeki obeziteyi önlemek için, uygun bir diyetin formüle edilmesi ve bir egzersiz rejimi oluşturulması hakkında veteriner hekiminizle veya beslenme uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Kafkas Çoban Köpeklerinin ihtiyaç duyduğu temel bakım şekli uygun diyet ve egzersizle kilo kontrolüdür. Bunları veteriner veya beslenme uzmanınızla konuşmalısınız. Bunun ötesinde Kafkas Çoban Köpekleri, haftada iki ila üç kez dişlerini fırçalamalı ve veterinerince tavsiye edilen şekilde profesyonelce temizlenmelidir. Kulaklar en az haftada bir kez birikintiler veya balmumu belirtileri açısından kontrol edilmeli ve gerektiğinde temizlenmelidir. Bunun yapılmaması kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Kırılmayı ve yaralanmayı önlemek için tırnaklar gerektiği gibi kırpılmalıdır

Kafkas Çoban Köpekleri, çocukları ve evcil hayvanları sevmekle birlikte, sosyalleşme eğitimine erken başlamak çok önemlidir. Yabancılar etrafında, hatta zaman zaman saldırganlık konusunda temkinli olmak, doğası gereği sosyalleşmedikçe, diğer köpeklere bir araya getirilmemelidirler. Çocuklarla vakit geçirmek, bilinen insanlarla sakin ve doğru bir girişe ihtiyaç duyacaktır.Kafkas Çobanları, kendileriyle birlikte yetiştirilmedikçe diğer köpeklere karşı bölgesel ve saldırgan olma eğilimindedir. Onların doğal sürüngen içgüdüleri, ailesini korumak adına oyunu kaba ve aile üyelerine saldırı olarak görebilir ve buna göre yanıt verebilir. Unutmayın, Kafkas Çoban Köpeği korkutmak için doğdu ve evlerini ve ailesini algılanan tehditlerden korumak için harekete geçmekten çekinmezler.Çocuklar köpekle zaman geçirirken oyun sırasında denetlenmeli ve kötü olayları önlemek önlemek için hayvanları nasıl kullanacakları konusunda eğitilmelidir. İyi eğitilmiş bir Kafkas Çoban ile bile, onların büyüklüğü bir sorun olabilir ve onları izlemek önemlidir, bu yüzden çocuklarla bu büyük ırk yalnız bırakılmamalıdır.

Yetişkin erkeklerde boy 72-75 cm Kilo  En az 50 kg dır.Yaşam ömürleri 10-12 yıldır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.