Clumber Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Tarihçesi

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.Bu ırkın üretilme amacı avcıların kuşlarını bulmak ve onlara yardımcı olmaktı. Genel olarak bıldırcın ve sülün avcılığında kullanılan  diğer Spaniallere kıyasla çok yavaş fakat daha dikkatli aynı zamanda sessiz bir av köpeğidir. Vurulan bir avı geri getirme eğitimi verildiği zaman bu konuda da çok başarılı olabilecek bir köpektir.

Özellikleri

Clumber Spaniel Köpek Irkı ağır bir köpektir. Büyük kafalı, düşük gövdeli ve büyük bir yapıya sahiptir. Derin ve geniş bir göğüs yapısı vardır . Kulakları dalgalı, tüylü ve büyüktür, yere doğru sarkık fakat öne doğru düşmüş bir görüntüsü vardır. Bu köpeğin alın çıkıntısı oldukça belirgin gözükmektedir.  Aynı zamanda bu köpeğin gözleri de kulakları gibi düşük bakışlıdır, gözleri amber rengidir ve koyudur.  Burnu oldukça geniştir. Vurulan bir avı bulma konusunda becerisi burnunun geniş olmasından almaktadır. Boynu ve ensesi tamamen tüylerle kaplıdır ve kalın bir boyna sahiptir. Bu ırkın kuyruğu kısa ve tamamen tüylerle kaplıdır. Tüyleri kalın fakat yumuşaktır.  Renk olarak beyazdır fakat bu kürkün üzerinde sarı veya portakal renginde lekeler yer alır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı yavaş çalışan bir işçidir.Güçlü dayanıklı av konusunda hevesli bir köpektir.Avlanırken kuş kokusunu aldığı zaman avını bulana kadar titiz bir çalışma yapar sonuca ulaşana kadar çalışır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı iyi yüzer kalın katlı tüyleri onu soğuk sudan korur.Bu nedenle ördek avında da başarılıdır. Sudaki buzları kırıp ördek avlayabilir. Sakin bir köpek olarak göze çarpmaktadır.Tüm ailesine bağlanır fakat bir kişiyi favorisi olarak seçer. Bu ırkın kolay bir mizacı vardır. Bu nedenle ilk kez köpek sahiplenecekler için bu ırk ideal bir seçim olur. Spor mirası bu ırkın iyi bir yürüyüşe sahip olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda köpek sporlarında da başarılı olur.

Clumber Spaniel Köpek Irkı oynak, zeki,inatçı, yaramaz onurlu ve çekicidir. Çocuklarla oynamayı çok sever. Onunla top oynayan çocuklar yorulmak bilmeyen bir oyun arkadaşı bulmuş olacaklardır.Bakım yönünden çok zorlayıcı ve zahmetli bir ırk değildir.Genel olarak tüylerine yoğunlaşmak gerekir.Tüylerini düzenli olarak fırçalayın ve gerekli gördüğünüz yerleri makasla kesip düzeltin.Bunun dışında gözlerine ve kulak bakımına dikkat etmek gerekir belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Bu ırkın egzersiz ihtiyacı yaşına göre değişiklik gösterir. Genç Clumber’lar sürekli aktiflerdir ve hareketsiz kalmazlar. Olgunluk çağına yaklaştıkça aktiflik yerini daha durgun bir hale bırakır. Erişkin yaşa gelmiş bir Clumber’ın günlük egzersizini her gün bir iki defa “tut getir” oynatarak karşılamanız mümkündür. Bunu yapamıyorsanız uzun yürüyüşler de bu ırk için ideal olur.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.