Abyssinian (Habeş Kedisi) Özellikleri

Abyssinian bilinen en eski kedi ırklarından biridir.

Tarihçesi

Gerçek kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte yakın tarihte yapılan genetik araştırma verilerine göre Hindistan’dan özellikle Bengal Körfezi yakınlarında bir yerden geldiği kanaati yüksektir.1860’lı yıllarda Habeşistan’dan bir asker tarafından getirilen Zulu adlı kedi Abyssinian cinsinin atası olarak kabul edilir. Abyssinian Savaşı (İtalya-Etiyopya) sonrası 1935 de İngiltere’ye getirilmiştir. Asıl kökeni Nil Nehri Vadisine kadar uzanmakla birlikte asıl üretimi ve gelişimi Britanya’da olmuştur. İngiltere’den Amerika’ya ithal edilmiştir. Amerikan  Yetiştirme Programının  temelini oluşturmak için  üstün yetenekli birkaç  Abyssinian  cinsi ihraç edilmiştir. Dünya savaşları sırasında ve 1960’ların sonlarında ‘’Felina Laukemia’’ adlı virüs İngiltere’de sayılarının azalmasına yol açmışsa da kedileri ithal edilmiş ve nesli devam ettirilmiştir. Avrupa , Amerika ve Kanada da özellikle ilgi görmüştür.

Görsel Yapısı

Görünüş olarak eski Mısır Medeniyeti tapınak duvarlarındaki resim ve heykellerdeki kedi tasvirlerine benzer. Zarif, atletik bir yapıya sahiptir. Üçgen şeklinde küçük bir kafa yapısında çukur sayılabilecek küçük bir burun ve kocaman badem gözlere sahiptir. Gözleri altın sarısı veya yeşildir. Kocaman gözleri etrafına karşı duyarlı , dikkatli ve akıllıca hamleler yapmasını sağlayan atalarından kalan eşsiz bir mirastır. Kızıl, kırmızımsı , kahverengi tonlarının mükemmel bir geçiş kombinasyonuna sahip bir görünüştedir. Orta sayılabilecek bir boya sahiptir. Kuyruğu mevcut renginin bir ton daha koyusudur. Kısa bir tüy yapısına sahip olduğu için tüy dökme durumu fazla görülmez. Tüy dökme dönemlerinde taranması faydalı olur.

Sağlık Durumu

Genelde sağlıklı olmanın yanında genetik olarak bazı durumlara karşı hassastır. Bunlar; diş eti iltihabına ve diş çürümelerine karşı duyarlıdırlar. Bunun için ağız diş sağlığı açısından gerekli kontrollerin yaptırılması , ağız diş sağlığı bakım ve temizliği önemlidir. Ayrıca genetik olma ihtimali yüksek bir böbrek hastalığı olan amiloidoz (Amiloidoz: dokularda vücut içindeki organlarda amiloid denilen anormal protein birikmesi) görülür. Genetik olarak yatkın oldukları bir diğer durumda patellanın dağılması veya diz kapaklarının yerinden oynamasıdır. Böbrek rahatsızlıkları için ve kemik-eklem sağlığı açısından gerekli kontrollerin yaptırılması önemlidir.Kedi sağlık ve bakım ürünleri ile desteklenmesi olumlu olcaktır.

Karakteri

İnsan odaklıdır. Diğer hayvanlarla, oyuncaklarla vakit geçirmekle birlikte bulunduğu ortamda insanlar varsa tercihi mutlaka insanlar olur. İnsanla birlikte vakit geçirmeyi sever. Abyssinian cinsi bir kediniz varsa canınız asla sıkılmaz , O sizi asla yalnız bırakmaz.Sevimli kolay öğrenebilen , dikkatli ve bağımsızlığına düşkündür.Eğlenceli vakitler için doğru tercih edilen kedi oyuncakları kurtarıcınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.