Amerikan Pitbull Teriyer (Terrier) Köpek Irkı

Amerikan Pitbull Teriyer

Amerikan Pitbull Teriyer

Amerikan Pitbull (Terrier) Köpek Irkı

Amerikan Pitbull teriyeri melez bir köpektir, terrier ve buldog köpek ırklarının çiftleşmesiyle meydana gelmiştir. Aile bireylerine çok sadık ve uyumludur. Yabancı bireylerde dostça geçinebilmektedir. Bekçi köpeği özelliği taşımamaktadır. Oldukça güçlü ve hızlı olan bu köpek ırkı, kaslı bir fiziğe sahip aynı zamanda çok hızlı hareket edebilme özelliğine sahiptir. Toplum içinde kötü nam salmış bu köpek ırkının eğitimi çok önemlidir. İlk defa köpek besleyeceklere önermiyeceğimiz bir köpek ırkıdır. Küçük yaşta sahiplenilmesini ve eğitilmesini öneriyoruz. Eğitimi yapan kişilerin yani sahibinin taviz vermeden kendi sert çizgisinde eğitim vermesi gerekmektedir.

Eğer bu köpek şımarık yetiştirilse sonunda istemediğimiz şekilde felaketlerle sonuçlanabilir. Ülkemizde bilinçsiz hayvan severlerin merak duyduğu ve beslediği bu köpek ırkı, onlar ve onların zihniyetindeki insanlar yüzünden kötü tanınmaktadır. Unutmayın kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır. Amerika’da yapılan bir araştırma bu dediklerimizi kanıtlar niteliktedir. 1979 ile 1996 yılları yapılan araştırmada bu köpek ırkının kötü yetiştirilmesi ve iyi eğitim almaması nedeni ile 60 kişiyi öldürmüştür. En ölümcül olan köpek ırklarının başında gelmektedir, fakat anlatmaya çalıştığımız gibi bu onların suçu değil bu bizim suçumuzdur. Kendinden emin olmayan ve köpek besleme tecrübesi olmayan insanların kesinlikle uzak durması ve beslememesi gereken bir köpek türüdür.

Amerikan pitbull teriyer sahiplerine bir diğer önerimiz, bu ırkın enerjisinin çok fazla olduğunu ve bu enerjisini boşaltmak için çaba sarf etmeniz olacaktır. Gezdirme işlemini sıkça yapmanızı ve onunla köpek oyuncakları ile oynamanızı öneririz.

Ortalama 9 ile 15 yaşına kadar yaşamaktadırlar. Boyları maksimum 52 cm’e kadar çıkmaktadır. Erkeklerde kiloları 16 ile 30 kg, dişilerde ise 14 ile 28 kg’dur. Köpek ırkının ilk tescil ettiği ve yetiştirildi ülkeler Amerika birleşik devleti ve Büyük britanya krallıklarıdır.

Fiziksel yapıları gereği tüysüz olan pitbull’lar yavru iken beslenmelerine dikkat edilmesi ve asla beslenmesi ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kaslı yapısı nedeni ile kullanacağız yavru kuru köpek maması‘nın içeriği çok önemlidir. Aynı zamanda tüyleri kısa olduğu için tüylerinin bakımı çok önemlidir. Kullandığınız mamanın içeriğinde bu şekilde formüle edilmiş olması gerekmektedir. Pro plan somonlu yavru kuru köpek mamasını size önerebiliriz.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.