Basenji Köpek Irkı

Basenji köpek ırkı

Basenji köpek ırkı

Basenji Köpek Irkı

 

Bu köpek ırkının kökeni orta Afrika bölgesine dayanmaktadır. İlk olarak burada üretilmişlerdir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti menşeili bir köpek ırkıdır, zaire bölgesinde üretilmeye başlanmıştır. Afrika sıcaklarına dayanabilecek fiziksel özelliklere sahiptir. Sıcak iklim köpek ırklarından biri olarak gösterilebilir.

Uyanık, sevimli, meraklı ve enerji dolu olma özelliklerine sahiplendir. Erken yaşta eğitilmesi gereken köpek ırklarından biridir. Çok akıllı olmaları ile bilinmektedir. Egsersiz yapmayı ve gezmeyi oldukça severler. Yabancılar ile çok iyi anlaşamıyabilirler.

Sahibi ile güçlü bir şekilde iletişim kurabilir ve onunla oldukça iyi anlaşır. Su’dan ve yağmurlu havalardan hiç hoşlanmaz. Genellikle dağcılar gibi tırmanmayı ve o tür iklimli yerleri severler. Basenji köpek ırkı yol bulma konusunda oldukça iyidir. Hızlı bir köpek ırkıdır, oyun oynarken onu asla yoramazsınız. Eğer bu köpeği farklı bir köpek ırkı ile beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle yavru iken bu alışkanlığı almasını sağlamanızı öneriyoruz. Aksi halde diğer köpek ırkları ile iyi anlaşamayabilirler.

Bu köpek ırkının tüylerinin kısa olması nedeni ile tüy bakımı destekleyici Pro Plan köpek maması kullanmasını tavsiye ederiz.

Orta ırk köpek ırkı olarak kayıtlara geçmektedir. Renkleri siyah, kaplan desenli, üç renk, siyah-beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Erkeklerin boyu 45 cm’e kadar olabiliyor, dişiler ise 42 cm’e kadar uzayabiliyor. Erkeklerin boyu 11 ile 13 kg arasındadır, dişilerin kgları 10 ile 12kg arasındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir