Bombay Kedisi Irkı ve Özellikleri

Tarihçesi;

Bombay kedisi özellikleri; doğal mutasyon sonucu geliştirilen bir kedi ırkıdır. Bombay kedisinin Hindistan’ın Bombay kenti ile isim benzerliği dışında hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır..Siyah bir panter görünümüne sahip Bombay kedisi Burmese ve American Shorthairs karışımından oluşmuş melez bir ırktır. İlk olarak 1970 ler de ortaya çıkan Bombay kedisi 1976 da ırk olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçmiştir. Hindistan’ın siyah leoparı Bombay kedisinin isim seçimine ilham kaynağı olmuştur.

Fiziksel Özellikleri;

Bombay kedisi özellikleri; Bombay kedisinin asıl rengi siyahtır. Bakır veya altın rengi gözleri vardır.Siyah satenin içinde dikkat çekici gözleri siz büyüler. Uzun kulaklar, yassı bir kafa yapısı, yuvarlak gözlere ve ağza sahiptir. Orta boy kedi ırkları arasında gösterilirler. Saten gibi parlak siyah bir görünüşe sahiptir.

Sağlık – Bakım;

Bombay kedisinde genetik yatkınlık neticesinde kraniyofasiyal defekt (kafa ve yüz yapısında gelişimsel kaynaklı anomali) hastalığı görülür. Aşırı yemek yeme hassasiyetleri olduğu için mama seçimine dikkat edilmeli obezite ve gastrointestinal hastalıklara karşı hassasiyeti vardır.

Kısa bir tüy yapısına sahip olduğu için haftada bir tarak ve fırça kullanılarak taranması yeterli olur.Haftada bir taranması canlı parlak tüy yapısının korunmasında etkili olur.

Periodental hastalıkları önlemek için ağız ve diş sağlığı için gerekli bakım yapılmalıdır.Günlük ağız ve diş sağlığı açısından kontrol faydalı olur.

Göz sağlığı için; gözlerinin etrafı sağlıklı nemli temiz bir bezle silinmeli. Herhangi bir enfeksiyon riskine sebebiyet vermemek için her iki göz için aynı bez kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tırnak bakımı; tırnaklarının maksimum 2 haftada bir düzenli olarak kesilmesi uygun olur.

Kulak Bakımı: Kulakları haftalık kontrol edilerek gerekli temizlik yapılmalı. Kulak içine zarar verebilecek sert cisimlerle kesinlikle müdahale edilmemeli.

Karakter Özellikleri;

Atletik, hareketli, canlı ve sevecen bir pati dostumuzdur. Oyun oynamayı severler. Bombay kedisi ile daha eğlenceli vakit geçirebilmek için çeşitli kedi aksesuar ve oyuncaklardan yararlanılabilir Eğitilebilirler, özellikle getirme oyunlarında başarılıdırlar. Bombay kedisinde American Shorthair’in sakin mizacını ve sağlam doğasını Birmanya’nın sosyal, meraklı, kucak seven karakteri Bombay kedisinde birleşmiştir adeta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir