Border Collie Köpek Irkı Özellikleri

Border Collie

Border Collie

Border Collie Köpek Irkı Özellikleri

Border Collie köpek ırkı Özellikleri: İskoçya ve İngiltere arasındaki tepelik sınırlardaki koyunları toplamak ve kontrol etmek için geliştirilen bir ırktır. Sınırsız enerjisi, dayanıklılığı ve zekası onun çok iyi çoban köpeği olmasını sağlamıştır.Halen dünyanın çoğu yerinde çiftliklerde koyun sürüsü için kullanılıyor.Oldukça akıllı ve eğitilebilir bir ırktır. Çok çalışkan bir ırk olan Border Collie günde 60 km ve daha fazla koşabilir. Bu ırk bir sürü köpeğidir. yani sürüyü toplamak için ezici bir dürtüsü vardır. Bu sürüler koyunlar, çocuklar, kediler, sincaplar veya arabalar da dahil olmak üzere hareket eden herhangi bir şey olabilir. Bu enerji ile birlikte Border Collie’ köpek ırkı özellikleri kaynaklı havlama iç güdüsü vardır. Bu nedenle havlamasının engellenmesi kontrol edilmesi eğitim açısından zordur. Havlamasını kontrol altına almak ve eğitimine katkıda bulunabilmek için çeşitli köpek eğitim taslamaları kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Karakteri

Zekası ve izlenebilir doğası onun eğitimini kolaylaştırır. Hassastır ve onu iyi tanıyanlara göre, sormadan önce ne isteyeceğini bilme konusunda esrarengiz bir yeteneği vardır. Border Collie, kendisi kadar aktif olan, özellikle de köpek sporlarına katılmaya istekli olan bir sahip için iyi bir eştir. Doğru eğitim ile herhangi bir etkinlikte, çobanlık denemeleri, çeviklik, flyball, uçan disk, gelişmiş itaat, serbest itaat veya izleme dahil olmak üzere, çok başarılı olur. Düzgün bir şekilde sosyalleşmek ve eğitmek isteyen sahibi veya ailesi, bu akıllı, hassas ırkta ruh eşini bulacaktır.

Border Collie son derece hassastır, genellikle en alçak olan komuta bile cevap verir ve görünüşte sahiplerinin isteklerini önceden tahmin edebilme yeteneği vardır.

Ruhsal ve fiziksel uyarımla büyümüş bir işkolik olan Border Collie’nin enerjisini yönlendirmek için olumlu bir yol Bulunmalı Aksi takdirde kendi oyunlarını icat eder – ve yaşayabileceği bir sorun olabilir.

Çocuklar ile Uyumu

Border Collie, çocuklar, arabalar, bisikletliler, kediler ve sincaplar dahil olmak üzere hareket eden her şeyi kovalamak oynamak ister. Bir mahallede yalnız dolaşmasına izin verilirse gerçek bir sorun olabilir; güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçe önemlidir.

Küçük çocukların gürültülü oyunları Border Collie’nin sürüngen içgüdüsünü canlandırabilir ve onu dürtmeye ve havlamasına neden olabilir.

Utangaçlığı önlemek için, Border Collie’nin iyi bir şekilde sosyalleşmesi gerekir.

Border Collie genellikle dolaşımda yalnız bırakılmamalı onun merakı ve zekası onu bir kaçış sanatçısı haline getirebilir.

Kişiliği karakteristik olarak uyanık, enerjik, çalışkan ve zekidir. Çabucak öğrenir . Bu ırk meşgul olmayı sever. Bu ırka  meşgul olacağı işler oyunlar verilmeli aksi durumda sıkılmaya başlar, bu da arabalara havlaması, yerin kazılması ya da kovalanması gibi can sıkıcı davranışlara yol açabilir. Ayrıca bu ırk  bahçede sessizce uzanacak bir köpek değildir; O etkinlikle büyür. Eğer köpek yavrusu olarak uygun bir şekilde sosyalleşmezse, korkutucu veya utangaç olabilir. Yavru sınıfları ve çeşitli insanlara, yerlere bolca maruz kalması hassas Border Collie’nin güven kazanmasına yardımcı olur.

Erkekler 48 ila 55 cm boyunda, 35 ila 45 kilo ağırlığındadır. Dişiler 45 cm ila 53 cm arasında 30 ila 40 kilo ağırlığındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.