Briard Köpek Irkı

Briard Köpek Irkı

Briard Köpek Irkı

Briard Köpek Irkı yüzyıllardır tanınan ırkdır. Beauceron ve Barbet ile çaprazlanıp görünümünün göze daha hoş gelmesinin sağlanmasından sonra popülerliği daha da artmıştır. Briard ismi ya Montdidier’li Aubry, ilk Briard’a sahip olduğu düşünülen adamdır ve türün isminin buradan geldiği söylenilir. Bir diğer duyumda ismini Fransa’nın Brie bölgesinden almış olduğudur.

Briard Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Briard Köpek hafif dalgalı , sık ve uzun çifte kürkle iri ve güçlü bir sürü gütme köpeğidir. Briard genel olarak siyah, gri veya tütün rengindedir. Tütün rengi yavrular açık renge sonra da zengin erişkin kürk rengine döner. Erişkin kürk 16 cm uzunluğunda gür yapısıyla köpeğe çekici bir görünüm kazandırır. Yüzde ise belirgin bir sakal, kaş ve bıyıkları vardır. Kulaklar kesilebilir ya da doğal halde bırakılır. Genellikle tüyler üzerinden zarifçe dökülmesi için yuvarlak bir şekle göre kırpılır. Briard’ın, diğer Fransız çoban köpeği ırkları gibi, arka bacaklarında çifte tırnak olur. Briard pürüzsüz ve çevik yürüyüşü ile sanki yere değmiyormuş gibi hareket eder. Çift katlı olan derisinin üzerindeki kürkü sarımsı kahverengi, siyah ve gri tonlarında olabilir.

Karakter Özellikleri

İtaatkar duyarlı ve oyuncu bir köpektir, fakat kendine özgü bir karakteri vardır. İnsanlarla birlikte uzun çalışma geçmişi olduğundan iyi huylu olduğu kadar cesur, sadık ve korkusuzdur da. Güçlü bir hafızası vardır ve insiyatif kullanabilen bir zekaya sahiptir. Eğitilebilirlik oranı yüksektir. Liderliğini kanıtlamış güçlü bir sahibe gereksinim duyar. Bu nedenle herkese uygun bir ırk değildir. Mutlu olmak için bol egzersiz ve eğlenceye gereksinim duyar.  Briard yabancılara şüpheyle yaklaşır ve köpeklere karşı biraz saldırgandır, küçüklükten çocuklarla tanıştırılıp zaman geçirilirse onlarla iyi anlaşır. Erken eğitmeye başlar ve bol sevgi verirseniz mükemmel bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Briard`ın tüylerine düzenli  yapılmazsa keçeleşir. Alt tüyler döküldüğünden düzenli olarak taramak gerekir. Kulakların için temiz tutulmalıdır. Kulak içleri ve parmak aralarındaki aşırı tüyler alınmalıdır.

Briard, bir çiftlik köpeğidir ve hemen herşeyi gütmek ister. Olağanüstü bir duyma yetisine sahiptir ve temel olarak iyi huylu olsa da güçlü bir koruma güdüsü vardır. Briard mükemmel bekçi köpekliği yapar. Bu eski koyun bekçisi ve güdü köpeği, Fransız ordusunca bekçi, mesaj taşıma köpeği ve yaralı bulma köpeği olarak kullanılmıştır. Hala bekçi köpeği olarak kullanılan Briard evcil hayvan olmanın dışında polis, arama-kurtarma ve asker köpeği olarak da kullanılıyor.

Boy Erkek: 62-68 cm Dişi: 56-64 cm Ağırlık olarak 35 kg ağırlığındadır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.