Cardigan Welsh Corgi

Cardigan Welsh Corgi

Cardigan Welsh Corgi zeki, itaatkar, koruyucu ve güçlü bir köpektir.

Cardigan Welsh Corgi, Köpeğinin Galler’de 3,000 yıldan uzun süredir var olduğuna inanılmaktadır. Cardigan Welsh Corgi çoban köpeği olarak bilinir ve çoban köpekleri ailesinin en küçük üyesidir.Bu ırk eskiden hayvanları pazara sürmek için kullanılmıştır. Cardigan, duyarlı ve sevecen. Ailesiyle vakit geçirmeyi çok seviyor ve okul çağındaki çocuklar için aktif, eğlenceli ve sevecen bir oyun arkadaşıdır. Cardigan Welsh Corgi zeki, itaatkar, koruyucu ve güçlü bir köpektir. Sadık ve sevecendir, bu köpek yabancılara karşı biraz çekingen olabilir. Sahibini mutlu etmekten hoşlanan, enerjik ve aktif köpeklerdir. Çocuklarla iyi anlaşır, oyunlarını bir yaşlıya, çocuğa veya engelli bir insana göre adapte edebilir. İyi bekçilik yapar, şüpheli ve tehlikeli  durumlarıda havlayarak işaret verir. Fakat fazla havlamaya eğilimlidir.

Cüce köpeği” anlamına gelen “cor gi” kelimesi olan Galce’den Corgis olarak bilinir ve sürü ırklarının en eskileri arasındadırlar. 1934 yılına kadar, Galce Corgi tek bir cins olarak kabul edildimiştir, ama son zamanlarda köpekler, farklı tarih ve karakteristiklere sahip iki ayrı çeşidi – Cardigan ve Pembroke – olarak kabul edilimektedir. Cardigans, AmerikanKulübüne ait Herding Group’a ait olup United Kennel Club tarafından kabul edilmektedir. Uzun kuyruğunun yanı sıra, Hırka Pembroke’den biraz daha büyük boyutlu, daha uzun gövdeli, daha ağır başlı ve daha büyük, daha yuvarlak kulaklarıyla öne çıkmaktadır.

Cardigan, Pembroke’a göre daha koruyucu ve daha az sosyal bir ırktır. Diğer çoban köpeği ırklarında olduğu gibi insanların, özellikle küçük çocukların gütme amacıyla topuklarını ısırma eğilimi vardır fakat eğitimle bu davranış düzelebilir.

Cardigan Welsh Corgi’nin bacakları kısa olup vücudu bacaklarına göre uzundur. Köpeğin en dikkat çekici bölgesi kulaklarıdır.Kafasına vücuduna oranla kocaman kulakları vardır. Kafası üstten basıktır ve hemen kafasının üzerinde uzayan kocaman kulakları dik pozisyonda kafatası üzerinde yer alır.

Cardigans yemek yemeyi çok sever ve kontrol edilmezse fazla yiyebilir. Yiyecek alımını gözlemek ve obez olmaması için yediği mamanın  oranını ayarlamak gerekir. Cardigans enerjisi yüksek olan bir köpektir.Bu nedenle bu ırka günlük olarak hareket olanağı sağlayarak egzersiz yaptırmak gerekir.

Cardigan Welsh Corgi cinsi beden ölçülerine göre daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Bu ırk, dış mekanda da çok eğlenir. Bu ırk yürüyüşlerden ve Frizbi yakalama gibi sporlardan hoşlanır. Sürü gütmek, Cardigan Welsh Corgi’nin favori aktivitesidir. Cardigan Welsh Corgi’nin, uzun sırtı ve kısa bacaklarından dolayı ciddi yüksekliklerden atlamasına (Birkaç metre bile) ya da uzun mesafe koşmasına izin verilmemelidir. Yeterli miktarda egzersiz yapılması şartıyla apartmanda yaşayabilen bir ırktır.

Ölü tüylerin kaldırılması için Cardigan Welsh Corgi düzenli bir şekilde fırça ile taranmalı ve yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Bu ırkın Ortalama 12-15 sene ömrü vardır. PRA ve glokom hastalığı gibi göz hastalıklarına karşı duyarlıdır. Cardigan Welsh Corgi cinsinde obezite ciddi sağlık sorunlarını tetikler, bu nedenle uygun beslenme ve egzersiz önemlidir. Bir diğer potansiyel sağlık sorunu da Omurilik dejeneratif miyelopatisidir ve köpek ayaklarını birbirine anormal derecede yakın tutarsa bu hastalık ortaya çıkabilir. Cardigan Welsh Corgi dışarıda yaşayabilir ancak yaşamını evde ailesiyle birlikte ve bahçede oyun oynayarak geçirmekten zevk alır.

Erkeklerde Yükseklik 25 – 33 cm Dişi 24 – 32 cm

Erkeklerde ağırlık 11 – 14 Kg Dişi 10 – 13 Kg

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.