Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel sempatik karakteriyle dikkat çeken, apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilecek köpek ırklarından biridir.

Cavalier King Charles Spaniel İyi  ve sempatik karakteriyle dikkat çeken, apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilecek köpek ırklarından biridir. Özellikle küçük yaşta çocuklu aileler için ideal bir köpek olabilir, çünkü canı yansa bile çocuklara olumsuz tepki vermez. Yaygın olarak bakılan ve beslenen köpek cinsleri arasında yer alan Cavalier King Charles Spaniel uzun tüyleri ve kahveye çalan görüntüsü ile dikkat çeker. Bu cins köpekler çok iyi bakıldığı takdirde 10 ila 15 yıl arasında yaşayabilmektedir. Aynı zamanda her ortama uyum sağlayabilmeleri ile bakımı kolay olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler tam olarak apartmanda bakılabilecek özelliklere sahiptir. Gereksiz yere havlama gibi durumları yoktur. Tüm bunların yanında uyumaya ve dinlenmeye de çok önem vermektedir. Bunun yanında sakin bir yapısı olması nedeniyle de bahçe gibi geniş alanlara da ihtiyaçları bulunmamaktadır. Cavalier King Charles Spaniel, tüm bunların yanı sıra boyut olarak çok da büyük bir yapıda olmadığından zapt edilmesi kolay köpek cinsleri arasında yer alır. Cavaliers bağımlı bir kişiliğe sahiptir. İnsanlarla birlikte olmayı severler ve uzun süreler boyunca yalnız bırakılmamalıdırlar. Sadece sıkıntı oluşturabilecek tek tarafı tüy dökmesinin biraz fazla olmasıdır. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda Cavalier King Charles Spaniel tüyleri daha fazla dökülür. Düzenli tarama ve fırçalama gereklidir. Bu nedenle buna dikkat ederek köpeği uygun tarak ve fırçalar ile haftada birkaç kez taramak gerekir. Ayrıca bu ırk çok atletik ve sportifdir. Koşmayı yürüyüş yapmayı, top oynamayı, frisbi oyunlarını sever. Başka köpeklerle, evdeki diğer ev hayvanlarıyla, aynı zamanda çocuklarla (özellikle yaşı biraz büyük olanlarla) çok iyi geçinirler. Sevimli, arkadaş canlısı, neşeli yapıları vardır. Bu nedenle Cavalier King Charles Spaniel köpeğine kibar bir yaklaşım gerekir. Cavalier King Charles Spaniel Tanıdıklarına karşı her zaman iyi davranır fakat tanımadığı kişilere karşı temkinli yaklaşırlar.Kapıya yabancı biri geldiğinde havlayabilirler fakat çok insancıl oldukları için iyi bir bekçi köpeği olmazlar. Bu nedenle bu ırk dışarıda yaşamamalıdır.

Cavalier King Charles Spaniel köpeği için Eğitim söz konusu olduğunda, Cavaliers genellikle zekidir ve yapmasını istediğiniz her şeyi denemeye isteklidir. Yiyecek ödülleri ve olumlu güçlendirme,eğitimin sorunsuz ilerlemesini sağlar. Cavaliers yumuşak bir kişiliğe sahiptir, bu yüzden onlara bağırmak ürkütücüdür.Bunun yerine, sevdiğiniz bir şeyi yaptığında her seferinde onları ödüllendirin.

Cavalier King Charles Spaniel, bir asırdan daha kısa bir süre önce yeniden yaratılmış nispeten yeni bir cins iken, onun benzeri asırlarca kraliyet ve soylulara eşlik eden bir oyuncak spanieldir.

Cavaliers, Van Dyck ve Gainsborough gibi ünlü sanatçıların 16, 17. ve 18. yüzyıl resimlerinde tasvir edilen aynı oyuncak spaniellerden gelmektedir. Bu resimlerdeki spaniellerin düz başları, yüksek kulakları ve uzun burunları vardı.

Bu küçük spanieller ırk İngiltere’deki kraliyet ve soylu ailelerin  en büyük favori köpekleriydi. Mary, İskoç Kraliçesi, ona başını sallayarak yürüdüğü bir oyuncak spanieli vardı ve torunu Charles I ve büyük torunu, Charles II – ismine türünü veren – küçük köpekleri de sevmişti. 1660’tan 1685’e kadar hüküm süren Kral II. Charles’ın, bu küçük spaniellerin en az iki veya üçü olmadan hiçbir yere gitmedikleri söylenmektedir.

Charles II’nin ölümünden sonra, Kral Charles Spaniels’in popülaritesi azaldı ve Puglar ve diğer kısa yüzlü ırklar yeni kraliyetin favorileri oldular. Kral Charles Spaniels bu köpeklerle yetiştirildi ve sonunda kısa burun ve kubbeli kafa gibi özelliklerinin çoğunu geliştirdi.

Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerde göz hastalıkları konusuna dikkat etmek gerekir.Çünkü bu köpek cinsleri göz hastalıklarına yatkın olabilmektedir. Ayrıca sevimli dostunuz sürekli ilgiye ihtiyaç duyduğundan, çok fazla boşlandığında size küsecek veya tavır koyacaktır.

Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler için beslenme protein oranı yüksek kuru mamalar daha uygun olacaktır.

Erkekler ve dişiler de boy 30 Cm- 33 Cm

Erkekler ve dişilerde ağırlık 6 kg – 8 kg. arasındadır.

 

 

 

 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.