Cesky Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Cesky Terrier

Cesky Terrier,orta uzunlukta bir köpektir.

 

Cesky Terrier, kısa bacaklı orta uzunlukta bir köpektir. František Horák tarafından 1948 yılında geliştirilmişlerdir. Sealyham Terrier ve Scottish Terrier melezidirler. İlk Cesky Teriyer, erkek Sealyham Teriyeri’nin dişi İskoç Teriyeri ile çiftleşmesi ile doğmuştur.Amaç, iyi pigmentasyona sahip, küçük ve düşük kulakları olan, eğitilmesi ve bakımı kolay, hafif ve kısa bacaklı bir avcı teriyer üretmekti. 1963’te bu ırk cins olarak kabul edilmiştir. Cesky Terrier itaatkar, iyi huylu sadık, sabırlı ve cesur bir köpektir. Cesky Terrier’in bıyık, sık sakal,  ve kaşlarla çevrili uzun bir kafa görünümü vardır. Vücudu sağlamdır fakat hantal değildir.Bu ırk Çevik olmakla birlikte aynı zamanda dayanıklıdır.Tüyleri dalgalı ve ipeksi, yavrular siyah doğsa da ten rengi, gri, beyaz ya da sarı lekelerle kaplı olur ve genellikle gri-mavidirler. Yavruların tüy rengi bazen köpek iki yaşına gelmeden açılmayabilir. Açık kahve rengi genellikle nadirdir. Deri rengi mavi-gri köpekler için gri, kahverengi köpekler için yine kahverengidirler.

Küçük av hayvanlarını yuvalarında yakalar.özellikle ev ve tarla farelerinin düşmanı olarak kendisini göstermiştir. Ancak evcil hayvanlarla oynayabilirler. Cesky Terrier oyuncu olup, sportif, koruyucu ancak sakin bir köpektir. Cesky Terrier’in Çocuklarla arası iyidir. Sabırlı ve cesur, oldukça itaatkar ve sadık bir ırktır. Çoğu terrier’den daha iyi bir eğitim alabilirler. Yavruların iyi sosyalleşmesi önemlidir. İnsanları sever ve genelde yabancılarla da arası iyidir, ancak çoğu terrier gibi kavgacı ve inatçı olanları da olabilir. Bu uyumlu köpek diğer köpek ve ev hayvanları ile iyi anlaşmaktadır.

Bu ırk apartman hayatı için uygundur. Ev içinde çok fazla olmamakla birlikte orta derecede hareketlidir.Ormanlık alanda koşmaktan büyük keyif alır. Ayrıca onunla uzun tasmalı yürüyüşler yaparsanız bundan son derece mutlu olur ve keyif alır.Çok aşırı egzersize gereksinimleri olmadığı için  Ortalama bir egzersiz onun için yeterli olmaktadır.

Tüylerin özellikle  tarafları haftada en az iki kez fırçalanıp bakımının yapılması gerekir. Aynı zamanda bu bakım sırasında Parmak araları ve kulak içlerindeki fazla tüylerde  alınmalıdır. Chesky çok az tüy döker.

Erkeklerde yükseklik :25 – 32 cm

Dişilerde yükseklik   :25 – 32 cm

Erkeklerde Kilo         :6 – 10 Kg

Dişilerde Kilo                :6 – 10 Kg

Yaşam Süresi :12-15 Yıl

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.