Chesapeake Bay Retriever Köpek Irkı Özellikleri

Chesapeake Bay Retriever köpek ırkı, Maryland’in Chesapeake Körfezi’nin serin doğuşunda ördekleri avlamak ve almak amacıyla  bir su köpeği olarak yetiştirilmiştir. Köpeğin sağlam yapısı, yoğun derisi, dayanıklılığı ve gücü onu bu amaç için uygun hale getirmiştir. Bugün, hala iyi bir av köpeği olarak bilinmektedirler. Chesapeake Bay Retriever hem karada  hem de suda iyi bir avcı olmasını sağlayan güçlü vücudu, orta boy sınıfına girer. Göğsü derin ve geniş, vücudun uzunluğu ile bacakları birbirine orantılıdır. Güçlü bir yapısı olmasına rağmen hantallığa yol açmayacak derecede dengeli bir kas yapısına sahip, çevik bir köpektir.

Chesapeake Bay Retriever güler yüzlü, ve itaatkar olsalar da, kendi akıllarına sahip olabilirler. Güçleri ve zekasıyla, hazırlıksız bir sahibi kolayca yenebilir, ancak onlara ihtiyaç duydukları eğitim yapısını ve disiplini sağlayabilecek deneyimli köpek insanı için istekli ve çalışkan bir arkadaş olabilirler. Uzun yürüyüşler veya yüzmek için yapılan fırsatlar şeklinde günlük egzersiz, etkinlik sevgisini tatmin edecek ve evde daha sessiz olmasını sağlayacaktır.

Her köpek gibi, Chesapeake Bay Retriever de erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır – pek çok farklı insan, yer, manzara ve sese maruz kalması gerekir. İlk defa insanlarla görüşürken ayrılma eğilimindedir. Bu özellik onu insanlarına ve mülklerine karşı oldukça koruyucu olan mükemmel bir bekçi köpeği olmasını sağlar.

İyi Bir Dost

Doğru davranışlar için Chesapeake Bay Retriever tutarlılık ve pozitif takviye ile ödüllendirmek gerekir.Eğitim eğlencesini daima koruyun ve tekrar edilmemesini sağlayın, böylelikle sıkılmadan daha hızlı öğrenmiş olur. Eğitim komutlarını daima yüksek bir notla bitirin, iyi yaptığı bir şey için övün veya Köpek Ödülleri ile ödüllendirin. Bildiği ve sevdiği insanlardan en iyi şekilde ve hızlı öğrenir, bu yüzden onu bir eğitmene göndererek kolay yoldan çıkmaya çalışmayın.  Canlı, neşeli karakteri ile ünlüdür. Bu ırkın Zeki, hassas ve sevecen bir doğası vardır. İtaatkar yapıları, cesur, istekli karakteri ile öğrenme hızı fazla olmamasına rağmen eğitimi kolay olan bir ırktır. Genellikle çocuklarla iyi anlaşır. Yüzmeyi ve arama-getirme oyunlarını sever.

Evde yaşayan diğer pet olarak kedilerle anlaşabilir, fakat yabancı kedileri kovalama eğiliminde olur. Bağımsız bir yapıya sahip olması nedeniyle otoritesi güçlü, tecrübeli biri tarafından sahiplenilmesinde fayda vardır. Bu ırk için en uygun davranış şekli yumuşak fakat kararlı ve ısrarcı olmaktır. Temel itaat eğitimi aldırılabilir. Uygun şekilde eğitim ve sosyalleştirme uygulanmazsa baskın karakterinden kaynaklanan davranış bozuklukları gelişebilir. Diğer Retrieverlardan farklı olarak Chesapeake’de agresiflik, inatçılık ve yabancılara karşı çekingenlik daha sık karşılaşılan davranış problemleridir.

Chesapeake Bay Retriever apartmanda yaşamak  için uygun bir köpek olmaz. Ev içinde fazla aktif olmadığı için en azından orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Chesapeake dışarıda uyumayı sever. Yakınlarda girip çıkabileceği bir su birikintisi yoksa sıcak iklimler yerine soğuk iklimlerde daha rahat yaşar.

Chesapeake Bay Retriever genellikle çocuklarla mükemmel bir uyum içinde olmasına rağmen, onlardan bir zarar görürse canı yanarsa buna  tahammül etmeyecektir. Çoğu durumda, eğitim şeklini sevmezse, kalkacak ve mümkünse orayı terk edecektir. Küçük çocuklar ve herhangi bir köpek arasındaki etkileşimler her zaman denetlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.