Dachshunds Köpek Irkı Özellikleri

Dachshunds köpek ırkı tavşanları, tilkileri ve diğer tünel hayvanlarını avlamak için yetiştirilmiş hassas koku almaya sahip av köpekleridir. Bu ırk yaban domuzu izini sürmek içinde kullanılmıştır. Dachshunds köpek ırkı çok yönlülüğü sebebi ile gösteri köpekleri olarak da kullanılmışlardır.

Kaslı yapısı ve boylarının kısa olması nedeni ile Dachshunds köpek ırkı porsuk avı için oldukça ideal olan ve yer kazma becerisine sahip av hayvanlarıdır. Bu ırk görünüşüyle de dikkat çeker Dachshund köpek ırkı uzun yıllar  Almanya sınırlarında kalmıştır. Daha sonra 19. yüzyıl başlarında İngiltere ve Amerika’ya getirildiler. Bu ırk buralarda ünlenerek tüm dünyada tanınan bir köpek cinsi durumuna geldiler.

Dachshunds köpek ırkı Türkiye de sosis köpek olarak bilinmektedir. Gittiği he yerde insanları gülümsetmeyi başaran bir köpektir. Çok sevimli görünen bu ırk insanlara çok yakın son derece sevecen davranır. Bu köpeğin çok özel bir karakteri vardır. Aynı zamanda öğrenme yeteneği gerçekten çok iyidir. Çabuk öğrenen insanları kolay algılayabilen bir köpektir.

Dachshunds köpek ırkı en temel özelliği enerjik yapısıdır. Küçük cüssesine rağmen bu kadar enerjiyi nereden bulduğu konusunda şaşırabilirsiniz. Bu köpek ırkının üç farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerinde kendi içlerinde ufak farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar tüylü, uzun tüylü ve  tüysüz olarak farklı şekillerde görülebilmektedir.

Dachsunds Oyun Oynamayı Sever Mi ?

Dachshunds köpek ırkı oyun oynamayı çok sever. Oyun oynamak söz konusu olduğu zaman kuralların ne olduğu konusunda sık sık kendi fikirleri vardır. Bu fikirler sizin ve diğer köpekler ile aynı olmayabilir. Bu köpek ırkı canlı ve enerjik olduğu için diğer küçük hayvanları, kuşları oyuncakları kovalamanın keyfini çıkarır. Havlamayı çok severler ve sık sık havlayabilirler. Apartman yaşamına da uygundur fakat çoğunlukla evdeki diğer hayvan türleri ile iyi geçinemeyebilirler. Bu ırk duygusal gözlere ve karışık yüz ifadesine sahiptir.

Çoğu zaman tek bir kişiyle yakın bağ kurarlar. Hatta sahibinin dikkatini bile kıskanabilir.Bu ırk avlanmak için yetiştirildiğinden bununla ilgili bazı davranışlarda bulunabilirler. Porsuk yuvalarını kazmak için yetiştirildiler bu nedenle bahçenizi kazma eğilimi gösterebilirler. Enerjisini atabilmesi ve çiğneme isteğini bastırmak için sert köpek oyuncakları almanız gerekebilir.

Yiyeceğine dikkat etmezseniz şişman ve tembel hale gelebilir. Gıda alımını sağlıklı bir ağırlıkta tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli köpek maması yedirmek bu ırk için önemlidir. Aynı zamanda ağır olması ayakları ufak olduğu için yüksek bir yerden atladığında zarar görmesine sebep olabilir.Ortalama olarak 12-15 yıl yaşar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.