Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir. Yerden yüksekliği azdır. Dandie Dinmont Terrier kafası biraz büyük alın çıkıntısı olan bir köpektir. Kulakları uzun aşağıya doğru sarkıktır. Gözleri ela renkdir. Canlı ve zeki bir bakışı vardır.20-25 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğunun kökü kalındır. İskoç ve Skye terrierlerinin çiftleştirilmesi ile meydana gelen eski bir ırktır. 1700’lerin başında tanınmıştır. Su samuru ve porsukları avlamak için kullanılmıştır. Bu ırk İskoç köpekleri ailesine aittir. Skye Teriyerleri gibi, Dandie ırkı köpekler, orijinal görüntüye sahip birkaç İngiliz teriyerler’den biridir. Bu ırkı iyi korumak gerekir çünkü sayı olarak çok azdırlar.Nesli neredeyse tükenmek üzere olduğu için değerli bir köpektir.

Dandie Dinmont Terrier Kişiliği

Dandie Dinmont Terrier sevgi dolu çok neşeli bir köpektir. Ev ortamına çok iyi uyum sağlar boyut olarak evde bakılabilecek bir ırkdır. Zeki, bağımsız aynı zamanda korkusuzdur. Ailesine karşı koruyucu olduğu için yabancılara karşı mesafeli davranabilir. Genelde çocuklarla arası iyidir. Bazı erkekler diğer erkeklerle anlaşamaz. Evdeki diğer hayvanlar ile yalnız bırakılmamalıdır. Birlikte büyütüldüğü zaman evdeki kedi ile anlaşabilir. Dandie Dinmont Terrier köpek ırkı küçük olmasına rağmen havlaması küçük köpek gibi değildir.

Eğitimi

Bu ırkın eğitimi çok zor değildir. Fakat çok sık tekrarlardan hoşlanmazlar. Eğitilirken Sık tekrar yapıldığı zaman çabuk sıkılabilirler. Eğitimi eğlenceli yaparsanız köpek ödülleri ile renklendirirseniz ne kadar çabuk ve hızlı öğrendiğine şaşırabilirsiniz.Çok zeki ve akıllı bir köpek olduğu için bir çok komutu zorlanmadan öğretebilirsiniz.

Yaşam Ortamı

Evde yaşam için ideal olan köpeklerden biridir. Ev içinde çok aşırı  aktif değildir. Orta derecede aktiftir ve küçük bir bahçe de onun için yeterli olabilir. Bir kedi ya da başka bir hayvan gördüğü zaman peşine takılacağından açık alanlarda gezdirildiğinde mutlaka köpek tasması takılmadır. Sağlıklı bir beslenme doğru köpek mama ve ödülleri seçimi enerjisini de artıracaktır.

Bakımı

Bu ırkın genel itibariyle bakımı zor değildir. Düzenli olarak taranmalıdır.Bu nedenle profosyonel olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Yılda birkaç kez ölü tüyler alınmadır. Bu ırkın tüy dökmesi çok azdır. Neredeyse hiç tüy dökmez. Tüyleri düzenli tarandığı zaman bakım yönünden hiçbir zorluğu yoktur.

Bu ırk da yükseklik 20-28 cm arası ağırlıkları ise 8-11 kg arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir