Dogue de Bordeaux ırkı Köpek Irkı Özellikleri

 


Dogue de Bordeaux ırkı Fransa’da Bordo bölgesinde 600 yıldan daha önce bir süre ortaya çıktı.

Dogue de Bordeaux ırkı Fransa’da Bordo bölgesinde 600 yıldan daha önce bir süre ortaya çıktı. Bu ırk çok güçlü bedeni, büyük kafası korkusuz mizacı ile tanınır. Dogue de Bordeaux köpek ırkı korkusuz gururlu ve ailesine son derece bağlıdır.Ailesini çok sever. Bu ırk çok iyi bekçilik ve korumalık görevini yaparBulunduğu alanı her zaman en iyi şekilde korur. Olumsuz yönlerinden biri uyurken çok hırlaması ve salya akıtmasıdır. Dogue de Bordeaux, tanınması en çok 1989’da Tom Hanks filmi Turner ve Hooch’un yayınlanmasıyla olmuştur. Bu film sayesinde Amerikan halkının dikkatini çekmiş ve o zamandan beri popülerlik kazanmıştır.Pöpülerliğinden sonra bir çok kişi bu köpeği beslemeye başlamıştır.

Eğitimi

Dogue de Bordeaux köpek ırkı güçlü bir ırkıdır. Bu nedenle deneyimsiz köpek sahipleri için uygun değildir. Bu ırka eğitim verirken her zaman tutarlı ve kibar bir şekilde yaklaşılmalıdır. Başarılı olunması için tutarlı bir eğitimin uygulanması gerekir. Eğitim sırasında köpeğe sert davranmadan eğitim verilmedir. Genelde Uysal bir ırktır. Fakat inatçı ve kibirli olabilmektedir. Diğer hayvanlara karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı agresifliğini önlemek için erken yaşlarda sosyalleştirilmesi önemlidir.

Dogue de Bordeaux ırkı için sabırlı ve sakin bir köpek olduğunu söyleyebiliriz.Dogue de Bordeaux’in sabırlı ve kibar mizacı vardır, ancak yabancılara karşı, bazen de diğer köpeklere, özellikle erkek köpeklere karşı şüpheli ve agresif olur.

Bakımı

Dogue de Bordeaux köpek ırkı çok fazla tüy dökmez. Orta derecede bir tüy dökmesi vardır. Bu nedenle çok sık taranma ihtiyacı da yoktur. Haftada bir köpek tarağı ile taranması yeterli olacaktır. Bu bakımdan bu köpeğin bakımı çok zor değildir.Bu ırkın kalın kıvrımlı bir derisi vardır.Tüyleri kızıl kahverengi lekeli, kalın ve yumuşaktır.

Egzersiz İhtiyacı

Dogue de Bordeaux köpek ırkı çok fazla egzersize ihtiyacı vardır. Ev içinde sakin bir köpektir. Bu nedenle apartman hayatı için gayet uygundur. Oyun oynamak için bir bahçeye yada günlük yürüyüşlere ihtiyaç vardır.Spor onun egzersiz ihtiyacı için önemlidir.Ona herzaman hareket edebileceği bir alan sunmalıyız.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.