En Çok Tercih Edilen 10 Minyatür Köpek Irkları

Kendilerini küçük sevgileri çok büyük olan minik ırk köpeklerimizi sizin için araştırdık ve en çok tercih edilen köpeklerimizi bulduk onların özelliklerini sizin için yazdık. Küçük ırk köpeklerimizin en güzel yanlarından biri çantada ve kucağımızda rahatlıkla taşıyabilmemizdir. Evde tam bir hırsız yakalayıcıdır, evinize giren hırsızları fark eder ve onlara havlayarak sizi uyarır hırsızı kaçırır.

1) Pomeranian

Aslana benzeyen yelpazesi ile tanınan küçük adam yüksek enerjilidir ve koşmayı, oynamayı bolca hareket etmeyi severler. Almanya’da spitz soyundan gelen bu ufak adam 20 cm kadar büyüyebiliyor ve 3.5 kg civarılarına kadar çıkabiliyor. İsmini Almanya’nın Pomeranian bölgesinden almaktadır.

2) Cairn Terrier

Oldukça hareketli olan bu ufak adam İskoçya’da küçük haşere hayvanlarını avlamak için yetiştirildi. En fazla 8 kg olan bu ufak adam 32 cm civarına kadar büyümektedir. Ortalama 12 ile 15 yıl arası yaşamaktadır. Oldukça zeki ve korkusuz olma özelliği ile tanınmaktadırlar.

3) Miniature Dachshund

Minyatür köpek ırklarımızdan bir başkası daha, bu sevimli köpüş adamımızda bir haşarat avcısıdır. Küçük bacaklara sahip bu minik adam çok sevecendir, bunun yanında avlanma iç güdüleri oldukça yüksektir. Oyun oynamayı çok severler, yaklaşık 17 cm’e kadar büyürler.

4) Yorkshire Terrier

Yine başka bir minyatür ırklarımızdan biri çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Aile bireylerine düşkünlüğü ile tanınmaktadır. Tanımadığı kişilerden çok fazla hoşlanmazlar. Kökeni Birleşik kralıklardan gelmektedir. Boyları en fazla 17 cm’e kadar ulaşmaktadır. Yaklaşık 13 ile 16 yıl arası yaşamlarını sürdürmektedir.

5) Toy Poodle

Kökeni 1700 yıllara dayanan bu köpeğimiz Fransa’da sirklerde çalıştırılmak üzere yetiştirildi. Günümüze kadar uzanan ırkı eğlenceli ve zekidir. Yaklaşık 28 cm’e kadar büyümektedirler.

6) Pekingese

Bu minik adam Çin menşeili bir köpektir, Çinin pekin şehrinde tasarlanmıştır. 2000 yılı aşkın bir tarihe dayanır, inatçı bir huyu vardır. Sahibine sadık olması ile tanınmaktadır. Çocukları ve diğer hayvanları fazla sevmezler. En fazla 23 cm’e kadar büyürler ve 6 kg civarına kadar çıkmaktadırlar. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

7) Papillon

Kabarık tüy yapısıyla kelebeklere benzeyen bu küçük adam 1500 yıllardaki avrupaya kadar uzanan bir kökeni bulunmaktadır. Oldukça akıllılardır, boyları küçük olmasına rağmen inanılmaz bir bekçi köpeğidir. Yaklaşık 28 cm’e kadar büyümektedirler, en fazla 4.5 kg’lara çıkmaktadırlar. Yaklaşık 13 ile 15 yıl arası yaşamaktadırlar.

8) Miniature Schnauzer

Schnauzer ırkının mini versiyonu üretilen bu gösterişli küçük adam Almanya’da üretilmiştir. Dost yapısı ile tanınmaktadır. Sakallı yapısı ile tanınan bu küçük dostumuz frizbi ve top gibi oyuncaklarla oynamaktan hoşlanmaktadırlar. 36 cm uzunluğuna kadar çıkmaktadır, en fazla 9 kg civarına gelmektedirler. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

9) Shih Tzu

Çin kökenli olan bu dostumuz, köklerinin eski tibet’e dayanıldığı düşünülmektedir. İnsanlara ve hayvanlara karşı çok sevgi doludur. Tamamen büyüdüklerinde 28 cm’e ulaşmatadırlar, kgları ise 7 kg ya ulaşmaktadır. Yaklaşık 10 ile 16 yıl arası yaşamaktadırlar.

10) Chihuahua

Minyatür köpek ırklarımızda son olarak Meksika kökenli olan Chihuahua ırkına geldik. Paris hilton ve Sharon Osbourne gibi ünlü isimlerin sevgisini kazanmış bu dostumuz oldukça sevimlidir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir