Endoparaziter Teşhis, Tedavi ve Koruyucu Hekimliği (İç Parazit)

kedi ve köpek

kedi ve köpek

 

ENDOPARAZİTER TEŞHİS , TEDAVİ , KORUYUCU HEKİMLİĞİ (İÇ PARAZİT)

 

İç parazitler, vücudun çeşitli yerlerinde bulunabilirler. Bağırsaklar, akciğerler, karaciğer, kalp ve diğer birçok organ sayılabilir. Dış parazitler genelde iç parazitler kadar tehlike içermemektedir. Fakat bir hayvanda yoğun şekilde dış parazit var ise iç parazitte muhakkak vardır. Kedi veya köpeklerde yoğun iç parazit görülüyorsa, bu bir hayvan için ciddi anlamda sağlık problemi taşıyor demektir ve tedavi gerektirir.

İç parazitler genelde sindirim sisteminde ve özellikle de bağırsaklarda görülür. İç organlara yerleşerek buralarda yaşarlar ve bunların genel adına iç parazitler denir. Tüm yaşlardaki ve ırklardaki köpeklerde oluşabilir. Köpeklerde çiğ et yeme, parazit yumurtası içeren bölgeler ile temas gibi nedenler ile iç parazit rahatsızlığını ortaya çıkar. Köpekte sindirim sisteminde iç parazit oluştuğu zaman; köpeğin aldığı besinlere bu parazitlerde ortak olur. Bu nedenden dolayı gelişme geriliği, zayıflık gibi durumlar görülür.

Köpeğiniz her zamankinden daha halsiz ve sürekli gaz çıkartıyor ve gazı oldukça kötü kokuyorsa, bu iç parazit belirtisi olabilir. Bu durumda hemen bir veterinere ve bir takım dışkı muayeneleri yapılması gerekebilir. Köpeğinizin karın kısmında şişkinlik varsa ve hareket ederken çabuk yoruluyorsa yine iç parazitten söz edebiliriz. Bundan emin olmak için bir veterinere giderek, köpeğinizin durumu hakkında bilgi almanızda yarar vardır. Karın ağrısı gibi durumlarda köpeğiniz kıvranıyorsa ve kontrolsüz bir şekilde kakasını yapıyorsa, kaka türünün ishal olması söz konusu ise ve ishal ile birlikte kötü koku mevcut ise ayrıca dışkıda spagetti makarna veya pirinç tanesi büyüklüğünde beyaz oluşumlar gözleniyorsa derhal bir veterinere köpeğinizi götürüp tedavi ettirmelisiniz. Bunun sebebi iç parazit olabilir. Biz iç parazit tedavisine yeni başlanacak ise bu tür şikayetler görülüyorsa 10 gün ara ile 2 doz şeklinde iç parazit tedavisi uygularız. Sonrasında rutin olarak 3 ay ara ile iç parazit tedavisini sürdürürüz. Köpekler için tabletler ve enjeksiyon şeklinde deri altı uygulanır, kediler için ise enjeksiyon şeklinde deri altı, enseye damla formu, yine hap şeklinde preparatlar mevcuttur. Bazı iç parazit türleri, İnce Bağırsak Parazitleri. Kancalı kurtlar, Yassı kurtlar (Tenyalar), Kalp kurtları gibi.
Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.