belçika kurdu Arşivi

Belçika Tervuren Köpek Irkı Özellikleri

Belçika Tervuren Köpek Irkı Özellikleri

Belçika Tervuren Köpek Irkı Özellikleri

Belçika Tervuren Köpek Irkı Özellikleri

Belçika tervuren köpek ırkı ilk olarak adından’da anlaşılacağı üzere Belçika’da üretilmeye başlanmıştır. Bu köpek ırkı hareket etmeyi ve egzersiz yapmayı çok sever. Oldukça zeki ve akıllıdır, eğitime yatkınlığı çok yüksektir. Rahatlıkla eğitebileceğiniz bir köpek ırkıdır. Alan korumasında oldukça başarılıdır, bahçeli bir eviniz var ise ve giren kişiyi köpeğiniz tanımıyorsa işi gerçekten zor olur. Bu köpek ırkı polis ve asker görevlerinde’de başarılı bir şekilde görev almaktadır. Belçika kurdu büyük ırk olduğu için her ne kadar kolay öğrenebilsede, ilk defa köpek bakacak kişilerin bakması önerilmeyecek bir köpek ırkıdır. Bu köpek ırkını eğitirken kesinlikle öfke, gözdağı ve fiziksel güç kullanmamanız gerekir aksi takdirde sonuçları sizin için kötü olacaktır. Sabırlı bir şekilde henüz yavru iken eğitime başlanmasını öneriyoruz, oldukça akıllı olduğu için eğitim konusunda asla zorlanmazlar.

Bu köpek ırkını eğitirken kesinlikle öfke, gözdağı ve fiziksel güç kullanmamanız gerekir aksi takdirde sonuçları sizin için kötü olacaktır. Sabırlı bir şekilde henüz yavru iken eğitime başlanmasını öneriyoruz, oldukça akıllı olduğu için eğitim konusunda asla zorlanmazlar.

Kürkleri birden fazla renkten oluşabilir 6 çeşit kürk rengi mevcuttur. Ortalama 11 ile 14 yıl arasında yaşamaktadırlar. Dişi köpekler 19 ile 25 kg arasındadır, boyları ise 55 ile 61 cm arasındadır. Erkek belçika tervuren’ların kg 26 ile 32 kg arasındadır, boyları ise 61 ile 67 cm arasında olmaktadır.

Belçika Çoban Köpeği (Belgian Malinois) Köpek Irkı Özellikleri

Belçika Çoban Köpeği

Belçika Çoban Köpeği

Belçika Çoban Köpeği (Belgian Malinois) Köpek Irkı Özellikleri

Belçika çoban köpeği avrupada groenendael ismiyle bilinmektedir. Siyah bir kürke sahiptir, oldukça zarif ve güzel görülmektedir. Atletik bir fiziğe sahiplendir, oldukça hızlı bir köpek ırkıdır. Koruma köpeği olarak rahatlıkla görev yapabilecek yeteneklere sahiptir. Oldukça itaatar’dır ve eğitilmeye inanılmaz yatkın ve zekidir. Günlük düzenli olarak gezmesi ve hareket etmesi gerekmektedir. Belçika çoban köpeği sahiplenmeden önce onunla sıkça hareket edebilecek veya ona ait geniş bir alan içerisinde bakmanızı öneriyoruz.  Oyun oynamayı çok severler, onları bıraktığınızda kendi kendine bile oyun oynayabilirler. Çok sevecen ve sadıklardır. Diğer köpek ırkları ile iyi geçinirler.

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Erkekleri 60 cm ile 65 cm arasında boyları vardır, dişilerin ise 55 cm ile 60 cm arasındadır. Erkek belçika kurtlarının kgsu 30 ile 35 kg arasındadır, dişilerin ise 26 ile 32 kg arasındadır. Büyük ırk köpek türü olarak geçmektedir.

Eğer belçika çoban köpeğini besleyecekseniz geniş bir alanınızın olması gerekmektedir, evde bakmanız çok mümkün olmayan bir türdür, eğer evde bakmak istiyorsanızda günlük olarak onunla sık sık yürüyüşe çıkarmanız ve hareket etmesini sağlamanız gerekmektedir.