büyük ırk köpekler Arşivi

Bloodhound Köpek Irkı Özellikleri

Bloodhound Köpek Irkı Özellikleri

Bloodhound Köpek Irkı Özellikleri

Bloodhound Köpek Irkı Özellikleri

Büyük ırk köpek olarak geçmektedir. Oldukça güçlü ve büyük olmaları ile bilinmektedir. İlk olarak üretilmeye başladığı yer 19 yüzyılın başlarında Fransa, Büyük britanya, Belçika ve İskoçyadır. Yaygın bir ırkı bulunmaktadır. Bloodhound’lar tembel olmaları ile tanınmaktadır, genelde onları bir evin bahçesinde yatarken görebilirsiniz.

Gezmeyi ve egzersiz yapmayı çok sevmezler. Sakin bir yapıları vardır, sahibi ile uyum içerisindedir. Aile içinde dilerseniz bakabilecek bir köpek ırkıdır. Asla saldırgan değillerdir. Güneşte uyumayı çok severler. Derilerinde kırışıklar görebilirsiniz, bu onların fiziksel özellikleridir. Av sürme yetenekleri bulunmaktadır, burunları hassasdır ve bu konuda avcılara yardımcı olabilir. Günümüzde arama kurtarma, polis ve askerlere yardımcı olmaktadır.

Nazik hassas ve hoşgörülü olmak karakterlerinde vardır. Eğer onu evde bakacaksanız bakım konusunda bazı zahmetlere katlanacağınızı unutmayınız. Büyük ırk köpekler evde bakılırken bazen zorluk çıkarabilirler. Mama seçimi yaparken bu ırka göre büyük ırk köpek maması seçmenizi öneriyoruz.

Ortalama 10 ile 13 yıl arasında yaşamaktadırlar. Erkeklerin boyları 63 ile 70 cm arasındadır, kgları ise 42 ile 52 kg arasındadır. Dişilerin boyları 57 ile 65 cm arasındadır, kgları ise 37 ile 46 kg arasındadır.

 

Siyah Rus Teriyeri (Black Russian Terrier) Köpek Irkı Özellikleri

Siyah Rus Teriyeri (Black Russian Terrier) Köpek Irkı Özellikleri

Siyah Rus Teriyeri (Black Russian Terrier) Köpek Irkı Özellikleri

Siyah Rus Teriyeri (Black Russian Terrier) Köpek Irkı Özellikleri

 

Siyah rus teriyeri ilk olarak Rusya’da üretilmeye başlamıştır. Adını menşei olan Rusya ülkesinden almaktadır. Bu köpek ırkı oldukça güçlü ve kuvvetlidir. İz sürme ve avcılık gibi yetenekleri bulunmaktadır, hassas bir burna sahiptir. Avcılar arasında soğuk burnu ile ünlüdür. Koku ne kadar hafif ve az olsada o koku ile iz sürme yeteneğine sahiptir. Güçlü avlanma içgüdüleri bulunmaktadır. Genellikle evde aileler tarafından beslenen bir köpek ırkı değildir. Eğlenceli ve kibar olma karakterinde bulunmaktadır. Sahibi ile güçlü iletişim kurabilir. Eğitime oldukça yatkın akıllı ve zeki bir köpek ırkıdır. Eğitime yavru iken başlamanızı öneriyoruz.

Siyah rus teriyeri Konfora düşkün bir köpek ırkıdır. Rahatlığına düşkün olması ile bilinmektedir. Ona ev içinde veya bahçe için köpek yatağı almanızı önerebiliriz. Her kadar iri ve büyük olsalarda hiç bir zaman saldırgan veya agrasif değillerdir. Çocuklarınızla ve çevrenizdeki arkadaşlarınız ile rahatlıkla iletişim kurabilir ve onlarla oynayabilir. Hatta kediler ile bile arkadaş olabilirler.

Siyah rus teriyeri tüyleri uzun olduğu için tüy bakımı oldukça zordur, genelde bahçede bakılan bu köpek ırkının tüyleri biraz pis kokabilir fakat onları en fazla ayda 1 kere yıkamanızı öneriyoruz. Haftalık olarak köpek tarak ve fırçaları ile tüy bakımı yapmanızı öneriyoruz. Ortalama 9 ile 12 yaş arasında yaşamaktadırlar. Erkeklerin boyu 65 ile 70 cm arasındadır, dişilerin boyu ise 62 ile 68 cm arasındadır. Erkeklerin kgları 44 ile 65 kg arasındadır, dişilerin kgsu ise 35 ile 58 kg arasındadır.

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği (Bernese Mountain Dog) Özellikleri

İlk olarak İsviçre’de üretilmeye başlamıştır. Çok yönlü bir çalışma köpeğidir. Büyük baş sığırları sürmesi için yetiştirilmiştir. Sahibine oldukça sadık olan bir köpek ırkıdır. İsviçre dağ köpekleri 4 türden oluşur, bernese dağ köpeği bu 4 türden biridir. Büyük ve dayanaklı bir köpek ırkıdır, zor şartlara kolaylıkla uyum sağlayabilir. Dost canlısıdır ve çok sakin bir yapıya sahiptir. İz sürme ve takip konusunda yetenekleri bulunmaktadır. Eğitim konusunda sizi hiç zorlamaz ve çok rahatlıkla eğitebilir bir köpek ırkıdır.

Gösterişli dış kürk’e sahiplerdir, 3 renkten oluşmaktadır dış görünüşünden bu köpek ırkını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Dış tüylerini düzenli olarak köpek tarak ve fırçaları ile taramanız gerekmektedir. Eski zamanlarda köylüler onu eşya taşımak ve araba çekmek içinde kullanırlardı, şuanda bu alışkanlık artık bulunmamaktadır. Apartman dairelerinde bakılmak için uygun bir köpek ırkı değildir, geniş alanda bakılması gerekmektedir. Eğer bir bahçeniz veya araziniz yok ise bu köpek ırkını kesinlikle beslemenizi öneriyoruz.

Büyük ırk köpek sınıfına girmektedir, eğer bahçeli bir eviniz var ise size çok iyi bir arkadaş olabilir.

Bü köpek ırkı ortalama 6 ile 9 yıl arasında yaşamaktadır. Erkekleri 40 ile 52 kg arasında olmaktadır, dişileri ise 36 ile 50 kg arasında olmaktadır. Boyları ise erkeklerde 65 ile 72 cm arasındadır, dişilerde ise 60 ile 68 cm arasındadır.

 

 

Belçika Çoban Köpeği (Belgian Malinois) Köpek Irkı Özellikleri

Belçika Çoban Köpeği

Belçika Çoban Köpeği

Belçika Çoban Köpeği (Belgian Malinois) Köpek Irkı Özellikleri

Belçika çoban köpeği avrupada groenendael ismiyle bilinmektedir. Siyah bir kürke sahiptir, oldukça zarif ve güzel görülmektedir. Atletik bir fiziğe sahiplendir, oldukça hızlı bir köpek ırkıdır. Koruma köpeği olarak rahatlıkla görev yapabilecek yeteneklere sahiptir. Oldukça itaatar’dır ve eğitilmeye inanılmaz yatkın ve zekidir. Günlük düzenli olarak gezmesi ve hareket etmesi gerekmektedir. Belçika çoban köpeği sahiplenmeden önce onunla sıkça hareket edebilecek veya ona ait geniş bir alan içerisinde bakmanızı öneriyoruz.  Oyun oynamayı çok severler, onları bıraktığınızda kendi kendine bile oyun oynayabilirler. Çok sevecen ve sadıklardır. Diğer köpek ırkları ile iyi geçinirler.

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Erkekleri 60 cm ile 65 cm arasında boyları vardır, dişilerin ise 55 cm ile 60 cm arasındadır. Erkek belçika kurtlarının kgsu 30 ile 35 kg arasındadır, dişilerin ise 26 ile 32 kg arasındadır. Büyük ırk köpek türü olarak geçmektedir.

Eğer belçika çoban köpeğini besleyecekseniz geniş bir alanınızın olması gerekmektedir, evde bakmanız çok mümkün olmayan bir türdür, eğer evde bakmak istiyorsanızda günlük olarak onunla sık sık yürüyüşe çıkarmanız ve hareket etmesini sağlamanız gerekmektedir.