Cairn Terrier Arşivi

Cairn Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Cairn Terrier

Cairn Terrier köpek ırkı, İskoçya’daki Skye Adası’nda geliştirilen bir ırktır.

Cairn Terrier köpek ırkı, İskoçya’daki Skye Adası’nda geliştirilen bir ırktır. Çifçilerin Cairn’da bulunan cesaret, azim ve zeka ya sahip bir köpeğe ihtiyaçları vardı.  Çiftçiler onu ev ve arazilerini böceklerden korumak için kullandılar. O bir aile arkadaşı olarak üstün, duyarlı, bağımsız ve dost bir köpektir. Cairn Terrier meraklı ve öğrenmesi hızlı olan bir köpektir. Bağımsızlığı sever aynı zamanda biraz inatçıdır. Sorumlu kim olduğunu bilmeli. Erken itaat eğitimi ve sosyalleşme Cairn Terrier içinde esastır.

Bu ırkın bağımsız karakterine rağmen, Cairn hassas bir köpektir. Hisleri kolayca incinir bu nedenle azarlamaya veya sert düzeltmelere  çok iyi cevap vermez.

Bu akıllı köpeğin öğrenemeyeceği çok az şey vardır. Uygun eğitim ile, bir Cairn Terrier sınırsız sayıda komutu öğrenebilir ve yönetebilir. Ancak, bir Cairn’ın Terriers’ın yapmayı sevdiği şeyleri yapmasını engellemek imkansızdır: kovalamak (ve kazmak ve havlamak). Cairn boş bırakılırsa sincapları, kedileri, tavşanı ve diğer köpekleri kovalayacaktır. Bu nedenle, sadece bir tasma ile gezdirmeli, halka açık yerlerde yürünmeli ve sadece güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçede serbest bırakılmalıdır.

Cairn çocukları her zaman aktif bir şekilde sever ve onlarla zaman geçirerek eğlenir. Tabii ki, çocuklar Cairn da dahil olmak üzere herhangi bir cins köpekle yalnız bırakılmamalıdırlar. Sorumlu yetişkinler her zaman çocuklar ve köpekler arasındaki etkileşimleri denetlemelidir.

Cairn Terrier bir aile köpeğidir ve ailesiyle birlikte evde (veya apartman dairesinde veya apartman dairesinde) yaşamak zorundadır. Sevdiklerinden dikkati çeker ve çok yalnız bırakılırsa mutsuz olur. Böyle zamanlarda sıkılabilir, bu da havlama, kazma veya çiğneme gibi yıkıcı ve can sıkıcı davranışlara yol açabilir.

Bir Cairn Terrier harika bir aile arkadaşıdır ve eğlencelidir. Çocuklarla oynamayı sever ve ziyaretçiler yaklaştığında alarm çalar. İtaat, çeviklik konularında diğer köpeklerle rekabet edebilir. Cairn, hayata karşı bağımsız, uyanık bir arkadaş isteyen herkes için harika bir evcil hayvandır.

Cairn bir Terrier, yani onun doğal içgüdüleri havlamak, kazmak ve kovalamaktır. Bu davranışlar eğitim ile en aza indirgenebilir, ancak ortadan kaldırılmış olmaz. Tipik terrier mizacından hoşlanmıyorsanız, başka bir cins düşünmelisiniz.

Cairn akıllı ve meraklıdır. Aynı zamanda kendi zihnine de sahip. Otoritenize meydan okuyacaktır – tabi ki  lideriniz olarak rolünü kurabilir ve koruyabilmelisiniz.

Cairn ailesinin dikkatini çok seviyor. Onu uzun süre yalnız bırakmayın aksi durumda olumsuz davranışlarda bulunulabilir.

Cairn Terrier’e bakmak zor değildir. Onun küçük boyutu nedeniyle, apartman sakinleri için iyi bir köpek, ama aynı zamanda çiftlik hayatının tadını çıkarmak için yeterince dayanıklıdır. Bununla birlikte, yeterli egzersiz ve aktivite imkanı sağlanmalıdır. Uzun bir günlük yürüyüş veya 20 ila 30 dakika boyunca güçlü bir oyun onu sağlıklı ve uyanık tutmaya yardımcı olacaktır.

Cairn’un da inatçı bir çizgiye sahip olduğunu unutmayın. Düzenli itaat eğitimi (yavru sınıflarından başlayarak) ona iyi davranışlar ve otoritenize saygı duymanız için önemlidir. Size meydan okuyorsa şaşırmayın – sadece eğitim verin. Olumlu, kibar ve tutarlı olun.

Bir “sessiz” komut, Cairn’ın temellerinden biri olmalıdır. Onu halka açık yerlerde bırakmaya izin vermeyin; O kovalamak için herşeyin peşinden gitmek isteyecektir. Ayrıca  avluda kontrolsüz boş zaman vermilmemelidir.Çünki kazmaya başlayacak ve çitin ya da sevimli yeni çiçek bahçenizin tenha bir bölgesini kazıp zarar verebilecektir.

Önerilen günlük miktar: günde 1 ila 2 bardak yüksek kaliteli kuru gıda, iki öğüne ayrılır.

 

NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye doğru gidersiniz.

En Çok Tercih Edilen 10 Minyatür Köpek Irkları

En Çok Tercih Edilen 10 Minyatür Köpek Irkları

 

Kendilerini küçük sevgileri çok büyük olan minik ırk köpeklerimizi sizin için araştırdık ve en çok tercih edilen köpeklerimizi bulduk onların özelliklerini sizin için yazdık. Küçük ırk köpeklerimizin en güzel yanlarından biri çantada ve kucağımızda rahatlıkla taşıyabilmemizdir. Evde tam bir hırsız yakalayıcıdır, evinize giren hırsızları fark eder ve onlara havlayarak sizi uyarır hırsızı kaçırır.

 

Pomeranian

Pomeranian

1) Pomeranian 

Aslana benzeyen yelpazesi ile tanınan küçük adam yüksek enerjilidir ve koşmayı, oynamayı bolca hareket etmeyi severler. Almanya’da spitz soyundan gelen bu ufak adam 20 cm kadar büyüyebiliyor ve 3.5 kg civarılarına kadar çıkabiliyor. İsmini Almanya’nın Pomeranian bölgesinden almaktadır.

 

Cairn Terrier

Cairn Terrier

2) Cairn Terrier

Oldukça hareketli olan bu ufak adam İskoçya’da küçük haşere hayvanlarını avlamak için yetiştirildi. En fazla 8 kg olan bu ufak adam 32 cm civarına kadar büyümektedir. Ortalama 12 ile 15 yıl arası yaşamaktadır. Oldukça zeki ve korkusuz olma özelliği ile tanınmaktadırlar.

 

Miniature Dachshund

Miniature Dachshund

3) Miniature Dachshund

Minyatür köpek ırklarımızdan bir başkası daha, bu sevimli köpüş adamımızda bir haşarat avcısıdır. Küçük bacaklara sahip bu minik adam çok sevecendir, bunun yanında avlanma iç güdüleri oldukça yüksektir. Oyun oynamayı çok severler, yaklaşık 17 cm’e kadar büyürler.

 

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

 

4) Yorkshire Terrier

Yine başka bir minyatür ırklarımızdan biri çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Aile bireylerine düşkünlüğü ile tanınmaktadır. Tanımadığı kişilerden çok fazla hoşlanmazlar. Kökeni Birleşik kralıklardan gelmektedir. Boyları en fazla 17 cm’e kadar ulaşmaktadır. Yaklaşık 13 ile 16 yıl arası yaşamlarını sürdürmektedir.

toypoodle

toypoodle

5) Toy Poodle

Kökeni 1700 yıllara dayanan bu köpeğimiz Fransa’da sirklerde çalıştırılmak üzere yetiştirildi. Günümüze kadar uzanan ırkı eğlenceli ve zekidir. Yaklaşık 28 cm’e kadar büyümektedirler.

pekingese

pekingese

6) Pekingese

Bu minik adam Çin menşeili bir köpektir, Çinin pekin şehrinde tasarlanmıştır. 2000 yılı aşkın bir tarihe dayanır, inatçı bir huyu vardır. Sahibine sadık olması ile tanınmaktadır. Çocukları ve diğer hayvanları fazla sevmezler. En fazla 23 cm’e kadar büyürler ve 6 kg civarına kadar çıkmaktadırlar. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

 

papillon

papillon

7) Papillon

Kabarık tüy yapısıyla kelebeklere benzeyen bu küçük adam 1500 yıllardaki avrupaya kadar uzanan bir kökeni bulunmaktadır. Oldukça akıllılardır, boyları küçük olmasına rağmen inanılmaz bir bekçi köpeğidir. Yaklaşık 28 cm’e kadar büyümektedirler, en fazla 4.5 kg’lara çıkmaktadırlar. Yaklaşık 13 ile 15 yıl arası yaşamaktadırlar.

Miniature Schnauzer

Miniature Schnauzer

8) Miniature Schnauzer

Schnauzer ırkının mini versiyonu üretilen bu gösterişli küçük adam Almanya’da üretilmiştir. Dost yapısı ile tanınmaktadır. Sakallı yapısı ile tanınan bu küçük dostumuz frizbi ve top gibi oyuncaklarla oynamaktan hoşlanmaktadırlar. 36 cm uzunluğuna kadar çıkmaktadır, en fazla 9 kg civarına gelmektedirler. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

 

 

Shih Tzu

Shih Tzu

9) Shih Tzu

Çin kökenli olan bu dostumuz, köklerinin eski tibet’e dayanıldığı düşünülmektedir. İnsanlara ve hayvanlara karşı çok sevgi doludur. Tamamen büyüdüklerinde 28 cm’e ulaşmatadırlar, kgları ise 7 kg ya ulaşmaktadır. Yaklaşık 10 ile 16 yıl arası yaşamaktadırlar.

 

Chihuahua

Chihuahua

 

10) Chihuahua

Minyatür köpek ırklarımızda son olarak Meksika kökenli olan Chihuahua ırkına geldik. Paris hilton ve Sharon Osbourne gibi ünlü isimlerin sevgisini kazanmış bu dostumuz oldukça sevimlidir.