Chihuahua Arşivi

Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri

Chihuahua Köpek Irkı

Chihuahua Köpek Irkı küçük olmasına karşılık büyük kişiliğe sahiptir

 

Chihuahua Köpek Irkı küçük bedeni olmasına karşılık büyük boyutlu kişiliğe sahiptir. Bu ırkın ayrıca değişik renk ve çeşitleri mevcuttur. Chihuahua Köpek Irkı (Şivava) süs köpeği kategorisinde yer alan bir köpektir ve oldukca ufak bir cinstir. Chihuahua Köpek Irkı Göz rengi olarak kahve açık sarı renkte gözleri bulunmaktadır.

Chihuahua Köpek Irkı Dünyanın en küçük köpeği olduğu için ünlüdür, ama dünyanın en büyük kişiliğine de sahip olabilir.

Chihuahua çok kibirli olmasına karşılık aynı zamanda hayat dolu bir ırktır. Chihuahua Köpek Irkı çok inatçı bir köpektir ona sevginizi göstermenizi her zaman bekler çünkü o size sevgisini fazlasıyla gösterir. Ailesine çok bağlıdır. Kıskançlık huyu olduğu için ailesi dışındakilere karşı şüpheli bir bakış ve tavır sergiler. Bu ırkın bazıları eğitim açısından kötü olabilir ancak sabırlı bir eğitim sonrası iyi bir eğitim alabilirler.Kızdırıldığı zaman ısırtma eğilimi fazlaca olan bir ırktır özellikle çocukları ısırabilir. Chihuahua Köpek Irkı çocuklara uygun mudur? Sorununun cevabı  Çocuklar için uygun bir ırk değildir olacaktır.

Yaşamdan daha büyük olan bu kişi onu kadınlara çekici kılıyor. Chihuahua Köpek Irkı insanlarına yakın olmaktan çok hoşlanır. Evin her yerinde onları onları takip ederler ve insanlar işlerini yürüttüklerinde ya da alışverişe gittiklerinde tote çantalarıyla bu ırkı gezdirirler. Chihuahuas’ın tek bir kişi ile yakın bir bağ oluşturması alışılmadık bir durum değildir ve aşırı derecede rahatsız edildiklerinde çok talepkar olabiliyorlar.Çeviklik ve itaat denemelerinde daha büyük köpekler kadar hevesli ve başarılı bir şekilde rekabet edebilirler.

Chihuahua Soğuğa karşı ise cok dirençsizdir soğuk havalarda üstüne onu üşümesini engelleyecek giysiler giydirilmesi gerekir.Kucakta bile taşınabilecek kadar küçük olan bu ırk düzenli olarak yürütülmesi onun sağlığı açısından çok faydalı olacaktır..Hafif bir bakım ile tüylerinin temiz olması sağlanabilir. Ayda bir yıkanması bu köpek için uygun olur.Kulakları ve Tırnaklarına her zaman bakılmalı ve dikkat edilmelidir.Tüy dökme problemi orta derecedir. Şivavada en çok dikkat edilmesi gereken soğuktur.

Chihuahua’nızı eğitirken övgü ve yiyecek ödülleri şeklinde pozitif güçlendirme kullanın. Chihuahua’yı küçük boyutlarını hesaba katmak önemlidir.  Çünkü Chihuahua Köpek Irkı meraklı ve cesur kaşiflerdir. Çitlerin arasındaki küçük boşluklardan, bahçelerden kaçabilirler ve diğer yavruların ve köpeklerin giremeyeceği yerlere sıkışabilirler. Chihuahuas, sadece küçük bir çocuk tarafından yaralanma şansından dolayı sekiz yaşın altındaki çocuklarla evlerde tavsiye edilmez. Chihuahuas, yabancılara karşı güvensizdir, bu da onları iyi bir bekçi yapar, ama insanlarla dostane bir şekilde tanışmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Chihuahua’nın kişiliği ve eşsiz büyüklüğü onu harika bir yer-arkadaşı refakatçisi yapar.

Yükseklik Erkek ve dişilerde  15 – 23 cm Yükseklik Dişide 15 – 23 cm

Kilo Erkek ve dişilerde  1 – 3 Kg

En Çok Tercih Edilen 10 Minyatür Köpek Irkları

En Çok Tercih Edilen 10 Minyatür Köpek Irkları

 

Kendilerini küçük sevgileri çok büyük olan minik ırk köpeklerimizi sizin için araştırdık ve en çok tercih edilen köpeklerimizi bulduk onların özelliklerini sizin için yazdık. Küçük ırk köpeklerimizin en güzel yanlarından biri çantada ve kucağımızda rahatlıkla taşıyabilmemizdir. Evde tam bir hırsız yakalayıcıdır, evinize giren hırsızları fark eder ve onlara havlayarak sizi uyarır hırsızı kaçırır.

 

Pomeranian

Pomeranian

1) Pomeranian 

Aslana benzeyen yelpazesi ile tanınan küçük adam yüksek enerjilidir ve koşmayı, oynamayı bolca hareket etmeyi severler. Almanya’da spitz soyundan gelen bu ufak adam 20 cm kadar büyüyebiliyor ve 3.5 kg civarılarına kadar çıkabiliyor. İsmini Almanya’nın Pomeranian bölgesinden almaktadır.

 

Cairn Terrier

Cairn Terrier

2) Cairn Terrier

Oldukça hareketli olan bu ufak adam İskoçya’da küçük haşere hayvanlarını avlamak için yetiştirildi. En fazla 8 kg olan bu ufak adam 32 cm civarına kadar büyümektedir. Ortalama 12 ile 15 yıl arası yaşamaktadır. Oldukça zeki ve korkusuz olma özelliği ile tanınmaktadırlar.

 

Miniature Dachshund

Miniature Dachshund

3) Miniature Dachshund

Minyatür köpek ırklarımızdan bir başkası daha, bu sevimli köpüş adamımızda bir haşarat avcısıdır. Küçük bacaklara sahip bu minik adam çok sevecendir, bunun yanında avlanma iç güdüleri oldukça yüksektir. Oyun oynamayı çok severler, yaklaşık 17 cm’e kadar büyürler.

 

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

 

4) Yorkshire Terrier

Yine başka bir minyatür ırklarımızdan biri çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Aile bireylerine düşkünlüğü ile tanınmaktadır. Tanımadığı kişilerden çok fazla hoşlanmazlar. Kökeni Birleşik kralıklardan gelmektedir. Boyları en fazla 17 cm’e kadar ulaşmaktadır. Yaklaşık 13 ile 16 yıl arası yaşamlarını sürdürmektedir.

toypoodle

toypoodle

5) Toy Poodle

Kökeni 1700 yıllara dayanan bu köpeğimiz Fransa’da sirklerde çalıştırılmak üzere yetiştirildi. Günümüze kadar uzanan ırkı eğlenceli ve zekidir. Yaklaşık 28 cm’e kadar büyümektedirler.

pekingese

pekingese

6) Pekingese

Bu minik adam Çin menşeili bir köpektir, Çinin pekin şehrinde tasarlanmıştır. 2000 yılı aşkın bir tarihe dayanır, inatçı bir huyu vardır. Sahibine sadık olması ile tanınmaktadır. Çocukları ve diğer hayvanları fazla sevmezler. En fazla 23 cm’e kadar büyürler ve 6 kg civarına kadar çıkmaktadırlar. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

 

papillon

papillon

7) Papillon

Kabarık tüy yapısıyla kelebeklere benzeyen bu küçük adam 1500 yıllardaki avrupaya kadar uzanan bir kökeni bulunmaktadır. Oldukça akıllılardır, boyları küçük olmasına rağmen inanılmaz bir bekçi köpeğidir. Yaklaşık 28 cm’e kadar büyümektedirler, en fazla 4.5 kg’lara çıkmaktadırlar. Yaklaşık 13 ile 15 yıl arası yaşamaktadırlar.

Miniature Schnauzer

Miniature Schnauzer

8) Miniature Schnauzer

Schnauzer ırkının mini versiyonu üretilen bu gösterişli küçük adam Almanya’da üretilmiştir. Dost yapısı ile tanınmaktadır. Sakallı yapısı ile tanınan bu küçük dostumuz frizbi ve top gibi oyuncaklarla oynamaktan hoşlanmaktadırlar. 36 cm uzunluğuna kadar çıkmaktadır, en fazla 9 kg civarına gelmektedirler. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar.

 

 

Shih Tzu

Shih Tzu

9) Shih Tzu

Çin kökenli olan bu dostumuz, köklerinin eski tibet’e dayanıldığı düşünülmektedir. İnsanlara ve hayvanlara karşı çok sevgi doludur. Tamamen büyüdüklerinde 28 cm’e ulaşmatadırlar, kgları ise 7 kg ya ulaşmaktadır. Yaklaşık 10 ile 16 yıl arası yaşamaktadırlar.

 

Chihuahua

Chihuahua

 

10) Chihuahua

Minyatür köpek ırklarımızda son olarak Meksika kökenli olan Chihuahua ırkına geldik. Paris hilton ve Sharon Osbourne gibi ünlü isimlerin sevgisini kazanmış bu dostumuz oldukça sevimlidir.