Chinese Arşivi

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı Özellikleri

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı iki değişik şekilde görülmektedir.

 

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı iki değişik şekilde görülmektedir. Bunlardan bazıları büyük kafalı bol kırışıklı köpekler bazıları ise küçük kafalı daha sık derili köpeklerdir. Bunlarda iki tip kürk vardır; at tüylü ve fırça tüylü. At tüylü olan az rastlanan cins olup ele sert gelir ayrıca dikensi bir yapısı vardır. Fırça tüylü olan ise  daha uzun tüylüdür ve daha yumuşaktır. İki tip tüy de 2.5 cm uzunluğundadır. Yavrular yetişkinlerden daha kırışıktır. Shar-Pei yaşlandıkça kırışıklarını kaybeder.

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı çok sadık ve zeki bir köpektir. Her komuta körü körüne uymayan zeki bir köpektir. Oyuncu, aktif, cesurdur. Yabancılara karşı pek dostça yaklaşmayabilir fakat ailesi ile çok sıkı bağ kurar.Küçükken çocuklar ve kedilerle tanıştırılır ise büyüdüklerinde onlarla iyi anlaşırlar. Chinese Shar-Pei Köpek Irkının yüzü somurtkan gözükse de şaşırtıcı derecede iyi huylu, sakin, bağımsız ve kendini adayan bir köpek ırkıdır .Çok iyi dost ve koruma köpeğidir. Chinese Shar-Pei Köpek Irkı disiplinli ama pozitif bir eğitim almalıdır. Bu köpekler tuvalet eğitimini çok hızlı bir şekilde alır ve temiz bir köpekdir. Chinese Shar-Pei Köpek Irkı genellikle suyu hiç sevmez hatta nefret eder. Yavrular hızlı  büyüdüğü için beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı apartmanda yaşayabilecek kadar sakindir. Aynı zamanda bağımsız düşünen, bazı zaman da kederli bir köpektir. Bir vasi ve dövüş köpeği olarak onun mirası onu mükemmel bir bekçi köpeği yapar- o kadar ki, tanımadığı  insanlara ve hayvanlara aşırı tepki vermemesi öğretilmesi gereklidir

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı için bakım kolaydır. O doğal olarak temiz bir köpekdir ve sık yıkanması gerekli tavsiye edilmez. Bunun yanında, tüm bu kırışıklıklar ile birlikte, cilt problemlerine eğilimli olabilir, bu nedenle bu kısma ekstra dikkat ve özen gerekebilir.Çünkü Kırışıklıklar ve cilt kıvrımları, mantar enfeksiyonları için ideal bir üreme alanı olmaktadır.

Bu ırk için yeterli egzersiz imkanı sağlandığı zaman apartman dairesinde de mutlu olabilir. Ev içinde çok aşırı hareketli değildir. Yastıksı yüz derisi olduğu için ısıya karşı duyarlıdır. Gölge ve temiz serin su sürekli ulaşabileceği bir yere konmalıdır. Yeterli egzersiz sağlandığı zaman evde oldukça sessizdir.

Shar-Pei bol egzersize gereksinim duyar ancak diğer köpeklerle kavga etmemesi için daima her zaman tasmayla dolaştırılmalıdır. Sıcak havada çok koşturulmaması gerekir.

Chinese Crested Köpek Irkı

 

Chinese Crested Köpek Irkı

Chinese Crested Köpek Irkı Aile arkadaşı olması için üretilmiştir. Bu Irk son derece zeki bir köpektir

 

 

 

Chinese Crested Köpek Irkı Aile arkadaşı olması için üretilmiştir. Bu Irk son derece zeki bir köpektir.Ev içinde neşe istiyorsanız bu ırk dan daha iyisini bulmak zordur. Chinese Crested Köpek Irkı aklınızı okuyacak kadar sahibine bağımlıdır. Saatlerce mışıl mışıl uyuyabilirler. Saatlerce gezebilecek yüksek enerjileri olmasına rağmen evden uzaklaşmak için çaba göstermezler. Çünkü bu ırk evine çok bağımlıdır. Yabancılara karşı temkinli davranır kolay alışmazlar fakat sahiplerine kendilerini adamışlardır. Chinese Crested Köpek Irkı çıplak görünüşlü ve ince kemikli bir yapısı vardır.

Chinese Crested Köpek Irkı sosyal bir ırk olup dışa dönük karakter yapısı vardır. Küçük yaşlarda sosyalleştirilmesi ilerleyen yaşlarda korkuları yenmeye yardımcı olur. Cildinin tüysüz olmasına rağmen haftada bir yada iki haftada bir yıkanması gerekir. Yıkarken deri ve tüy sağlığı açısından kaliteli köpek şampuanı kullanmaya özen göstermeliyiz. Az tüylü olması  vücudunun çıplak olmasına rağmen tüyleri çok dökülebilir. Chinese Crested Köpek Irkı sıcağa dayanıklı son derece dayanıklıdır.Çok sıcak havalarda bile güneş altında kalabilir.Buna karşılık  soğuk havalarda ise son derece dayanıksızdır. Bu nedenle soğuk havalarda dışarı çıkaracağımız zaman bu köpeğe köpek kıyafeti giydirmek onu soğuk dan korumamıza yardımcı olacaktır.Aşılar ve kene önleyici ilaçlar dahil olmak üzere kimyasal maddelere karşı son derece hassas olup ve reaksiyon gösterebilirler. Bu nedenle hiçbir kimyasal madde ile etkileşim içinde bulundurulmamasına dikkat etmek önemlidir.

Bu ırk zıplama, kazma ve tırmanma konusunda ustadır. Sadece küçük oldukları için atletik yeteneklerini küçümsemenin bizi yanıltacağını bilmek gerekir. Onlar neredeyse her yerden  kaçabilir. Avlu etrafında altı metrelik bir çit iyi bir fikirdir; Bir çitin üzerinde bir kavrama olursa, üstüne çıkabilirler. Tırmanma ya da zıplama korkusu yoktur bu nedenle her yere atlayıp zıplayabilirler

Chinese Crested Köpek Irkı yaşamları süresince insanların yanında olmaktan mutlu olan aile köpekleridir. Bu ırk çok narin ve küçük olduğu için zarar görme tehlikesinden ötürü küçük çocuklar ile yalnız bırakılmamalıdır.Ancak köpekleri nasıl tutacaklarını bilen her tür yaştan aile üyeleri ile birlikte oyun oynarlar aktif bir yaşam sürerler.Bu ırk çok sosyal ve bağımlı olduklarından evde uzun süre yalnız bırakılırlarsa terk edildiği düşüncesine kapılıp havlama ve kötü davranış edinebilirler.Bu ırk apartman yaşamı içinde son derece uygun bir köpektir.