habeş kedisi Arşivi

Abyssinian (Habeş Kedisi) Özellikleri

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Abyssinian  (Habeş Kedisi) Özellikleri

Abyssinian bilinen en eski kedi ırklarından biridir.

Tarihçesi:

Gerçek kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte yakın tarihte yapılan genetik araştırma verilerine göre Hindistan’dan özellikle Bengal Körfezi yakınlarında bir yerden geldiği kanaati yüksektir.1860’lı yıllarda Habeşistan’dan bir asker tarafından getirilen Zulu adlı kedi Abyssinian cinsinin atası olarak kabul edilir. Abyssinian Savaşı (İtalya-Etiyopya) sonrası 1935 de İngiltere’ye getirilmiştir. Asıl kökeni Nil Nehri Vadisine kadar uzanmakla birlikte asıl üretimi ve gelişimi Britanya’da olmuştur. İngiltere’den Amerika’ya ithal edilmiştir. Amerikan  Yetiştirme Programının  temelini oluşturmak için  üstün yetenekli birkaç  Abyssinian  cinsi ihraç edilmiştir. Dünya savaşları sırasında ve 1960’ların sonlarında ‘’Felina Laukemia’’ adlı virüs İngiltere’de sayılarının azalmasına yol açmışsa da kedileri ithal edilmiş ve nesli devam ettirilmiştir. Avrupa , Amerika ve Kanada da özellikle ilgi görmüştür.

Görsel Yapısı:

Görünüş olarak eski Mısır Medeniyeti tapınak duvarlarındaki resim ve heykellerdeki kedi tasvirlerine benzer. Zarif, atletik bir yapıya sahiptir. Üçgen şeklinde küçük bir kafa yapısında çukur sayılabilecek küçük bir burun ve kocaman badem gözlere sahiptir. Gözleri altın sarısı veya yeşildir. Kocaman gözleri etrafına karşı duyarlı , dikkatli ve akıllıca hamleler yapmasını sağlayan atalarından kalan eşsiz bir mirastır. Kızıl, kırmızımsı , kahverengi tonlarının mükemmel bir geçiş kombinasyonuna sahip bir görünüştedir. Orta sayılabilecek bir boya sahiptir. Kuyruğu mevcut renginin bir ton daha koyusudur. Kısa bir tüy yapısına sahip olduğu için tüy dökme durumu fazla görülmez. Tüy dökme dönemlerinde taranması faydalı olur.

Sağlık Durumu:

Genelde sağlıklı olmanın yanında genetik olarak bazı durumlara karşı hassastır. Bunlar; diş eti iltihabına ve diş çürümelerine karşı duyarlıdırlar. Bunun için ağız diş sağlığı açısından gerekli kontrollerin yaptırılması , ağız diş sağlığı bakım ve temizliği önemlidir. Ayrıca genetik olma ihtimali yüksek bir böbrek hastalığı olan amiloidoz (Amiloidoz: dokularda vücut içindeki organlarda amiloid denilen anormal protein birikmesi) görülür. Genetik olarak yatkın oldukları bir diğer durumda patellanın dağılması veya diz kapaklarının yerinden oynamasıdır. Böbrek rahatsızlıkları için ve kemik-eklem sağlığı açısından gerekli kontrollerin yaptırılması önemlidir.

Karakteri:

İnsan odaklıdır. Diğer hayvanlarla , oyuncaklarla vakit geçirmekle birlikte bulunduğu ortamda insanlar varsa tercihi mutlaka insanlar olur. İnsanla birlikte vakit geçirmeyi sever. Abyssinian cinsi bir kediniz varsa canınız asla sıkılmaz , O sizi asla yalnız bırakmaz.Sevimli kolay öğrenebilen , dikkatli ve bağımsızlığına düşkündür.

En Popüler 10 Kedi Irkının Özellikleri

En Popüler 10 Kedi Irkının Özellikleri

Bugün ki yazımızda pöpüler olan ve çok beslenen kedilerimiz hakkında bilgi vereceğiz. Onların özellikleri huyları nelerdir? Kedimizi seçerken neye dikkat etmeliyiz? Çoğu hayvan sahibi genelde köpek ırkları hakkında bilgi sahibidir, fakat kediler hakkında çok fazla bilgi sahibi değildir. Gelin size kedilerin dünyası hakkında ufak ip uçları verelim…

iran kedisi (persian cat)

iran kedisi (persian cat)

1) İran(persian) Kedisi

Tarihin en eski kedi ırklarından biri olan iran(persian) kedisi cfa kayıt birimi ilk defa 1871 yılında kaydını tutmaya başlamıştır. Tarihte resmi kayıt tutulduğundan beri bu kedi cinsı bır numara olmuştur. İran kedileri oldukça sevecen ve sadıktır, ancak uzun tüyleri nedeni ile bakımı zordur ve tüyleri nedeni ile çok iyi bakıma ihtiyaç duyarlar. Diğer kedi ırklarına göre bacakları daha kısadır. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arası yaşarlar.

maniecoon

maniecoon

2) Maine Coon (Maine Kanguru)

Bu cins 1992’den beri ikinci sırada bulunmaktadır. Normal kedi boyutlarına göre biraz daha büyüklerdir. İran kedileri gibi tüyleri uzundur ve bu ırkında tüy bakımını düzenli yapmanız gerekmektedir.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

3) Egzotik (Exotic) Shorthair

Renklerinden dolayı egzotik shorthair olarak cinsleri geçmektedir. Kısa tüylülerdir, american shorthair ve iran(persian) shorthair kırması bir kedidir. Görüntüleri nedeni ile iran kedilerine benzetirirler. Özellikleri bakımından çok oyuncu ve sevimlidir. Nadir bulunan bu cins ilk olarak amerikada üretilmiştir. Ülkemizde bu kediyi bulmak zordur, fiyatı bakımından’da çok pahalı olduğunu belirtmek isteriz.

Siyam (Siamese)

Siyam (Siamese)

4) Siyam (Siamese)

Tayland kökenli siyam kedisi Asya kıtasından günümüze ulaşmıştır. Siyam kedilerinin özelliklerinden biri çok atletik olmasıdır, oldukça şık bir kedidir. Çok sadık ve sevecenlerdir.

 

Habeş(Abyssinian) Kedisi

Habeş(Abyssinian) Kedisi

5) Habeş(Abyssinian) Kedisi

Kökenleri Mısır’a dayanan habeş kedisi, kedi dünyasındaki gözlemcilerden biri olarak kabul edilir. Parlak bir deriye sahiptir, oldukça şık bir görüntüsü vardır. Eğlenceli ve dost canlısıdır.

 

Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

6) Ragdoll Kedisi

Bu cins tıpki maine coon ırkı gibi diğer kedilere göre daha büyüktür. Kökenleri Kaliforniya dayanmaktadır. Oldukça sevimli ve dost canlılarıdır. Diğer kediler gibi maalesef dışarıda kendilerini savunacak bir yetenekleri yoktur, sadece evde bakılmasını önerdiğimiz kedi türlerinden biridir.

Birman

Birman

7)Birman Kedisi

İlk üretildiği yer Fransadır.Tüylerinin uzun ve ipeksi bir yapısı vardır. Dost canlısı esnek bir yapısı bulunan bir kedidir. Kedilerde çokda rastlamadığımız şekilde köpeklere benzemektedir.

 

americanshorthair

americanshorthair

8) American Shorthair

Bu cins ilk olarak Amerikada Mayflower’da meydana geldi. Avlanma için yetiştirilen bu kedicik mükemmel bir avcıdır. Avcılık için yetiştirildiği için sessiz olma özelliği taşımaktadırlar. Çocuklarla çok iyi geçinirler.

Oryantal (Oriental)

Oryantal (Oriental)

9) Oryantal (Oriental)

Oryantal Siyam kedilerine oldukça benzeyen bir yapısı bulunmaktadır. Kişilikleride şekilleri gibi siyamlara benzerler. Amerikada ve Tayland’a üretilmektedirler.

Stenks (Sphynx)

Stenks (Sphynx)

10) Stenks (Sphynx)

Dünyadaki 1 kaç tüysüz kedi türünden biridir. Alışılmadık bir deri yapısına sahiptir, çok fazla renk çeşiti bulunmaktadır. Sadık ve sevecenlerdir. Sürekli ilgi talep ederler.