ırkı Arşivi

Doberman Pinscher Köpek Irkı Özellikleri

Doberman Pinscher köpek ırkı

Doberman Pinscher köpek ırkı 19 yüzyıl sonlarında bekçi köpeği olarak ilk Almanya da geliştirilmeye başlandı

Cinsi

Doberman Pinscher köpek ırkı 19 yüzyıl sonlarında bekçi köpeği olarak ilk Almanya da geliştirilmeye başlandı. Bu ırkın atası kesin olarak bilinmemektedir. Rottweiler, Black ve Tan Terrier ve Alman Pinscher gibi çoğu köpek ırkının karışımı olduğu düşünülmektedir. Doberman Pinscher köpek ırkının çok güzel bir görünümü ve atletik yapısı vardır. Doberman Pinscher’ın görünümü eskisine nazaran daha ince ve zarif. Mizaçları da biraz değişti. Bu ırk askerler ve polisler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Köpek sporlarında da son derece başarılıdır.

Tarihi

  1. yüzyılın sonlarında, Almanya’nın Thüringen bölgesinde, Apolda kasabasında yaşayan Louis Doberman isminde bir vergi tahsildarı vardı. O zamanlar Para toplama işi tehlikeliydi. Louis doberman para toplamaya çıktığı zaman kendisine saldırabilecek bir çok soyguncu ve haydut vardı. Doberman tehlikelerden korunmak için yanına koruyucu olarak köpek alırdı. Daha sonra bu fikirden yola çıkarak hem sadık bir arkadaş ve koruma köpeği olarak köpekleri eğitmeye ve geliştirmeye başladı. Üreme denemelerinin sonucunda Doberman Pinscher ırkı ortaya çıktı. Gerçek ilk üretilen doberman 1894 yılında ölmüştür.Daha sonra bu ırkı geliştirmek ve geri getirmek için birleştirilen ırkların ilk üretilen ırkla aynı olup olmadığı belli değildir. Çünkü 1984 yılında ölen ilk yetiştirilmiş ırk olan dobermanın gerçek ırk bilgisi onunla birlikte mezara gitti. Daha sonra Almanlar doberman geliştirme çalışmalarına devam ettiler. O yıllarda köpek yetiştiricileri köpeğin görünümünden çok işlevi ile ilgileniyorlardı. Bu nedenle dobermanı süper köpek olarak yetiştirmek istediler. Önceleri en hızlı,en cesur,en zeki ve en sert köpek olarak yetiştirdiler. Hemen hemen çok başarılı oldukları söylenebilir. Dobermanın saldırgan ve güçlü olduğu biliniyordu. Otto Goeller adlı bir damızlık Doberman’ı daha kullanışlı bir köpeğe dönüştürmesiyle tanınmıştır. Böylece 1900’de Alman Kennel Kulübü, Doberman Pinscher köpek ırkı’nı bir cins olarak tanımıştır.

Eğitimi

Doberman Pinscher köpek ırkı her ne kadar çocuklarla iyi geçinseler de onlarla birlikte yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü çocuklar tarafından rahatsız edildiklerinde ısırma gibi kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Doberman Pinscher köpek ırkı yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bunu düzeltmek ve yabancı köpeklere karşı saldırgan olmaması için küçük yaşlarda onu sosyalleştirmek gerekir.

Doberman Pinscher köpek ırkı eğitim verilirken genelde komutlara uyar. Sadece bazı zamanlarda inatçı davranabilir.İyi bir sonuç almak için bu ırkın eğitimi devamlı olmalıdır.Aynı zamanda eğitimin  erken yaşlarda başlaması önemlidir.

Bakımı

Doberman Pinscher köpek ırkı bakım yönünden zorlayıcı değildir. Sadece peridyotik olarak tüylerinin fırça ile taranması yeterlidir. Bu ırk soğuğa pek dayanıklı değildir. Bu nedenle kışın dışarı çıkarılacağı zaman köpek kıyafeti giydirmek gerekir. Av iç güdüsü güçlü olduğu için etrafında bulduğu küçük nesneleri toplayabilir. Doberman Pinscher köpek ırkı obeziteye eğilimlidir.Bu nedenle dengeli kaliteli köpek maması ile beslenmeli ve düzenli egzersiz yaptırılmalıdır.

Yaşam alanı

Doberman Pinscher köpek ırkı apartman için uygundur. Evde bakılabilir. Hatta egzersiz ihtiyacını bile evde karşılayabilirsiniz.

 

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir.

 

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir. Yerden yüksekliği azdır. Dandie Dinmont Terrier kafası biraz büyük alın çıkıntısı olan bir köpektir. Kulakları uzun aşağıya doğru sarkıktır. Gözleri ela renkdir. Canlı ve zeki bir bakışı vardır.20-25 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğunun kökü kalındır. İskoç ve Skye terrierlerinin çiftleştirilmesi ile meydana gelen eski bir ırktır. 1700’lerin başında tanınmıştır. Su samuru ve porsukları avlamak için kullanılmıştır. Bu ırk İskoç köpekleri ailesine aittir. Skye Teriyerleri gibi, Dandie ırkı köpekler, orijinal görüntüye sahip birkaç İngiliz teriyerler’den biridir. Bu ırkı iyi korumak gerekir çünkü sayı olarak çok azdırlar.Nesli neredeyse tükenmek üzere olduğu için değerli bir köpektir.

Dandie Dinmont Terrier Kişiliği

Dandie Dinmont Terrier sevgi dolu çok neşeli bir köpektir. Ev ortamına çok iyi uyum sağlar boyut olarak evde bakılabilecek bir ırkdır. Zeki, bağımsız aynı zamanda korkusuzdur. Ailesine karşı koruyucu olduğu için yabancılara karşı mesafeli davranabilir. Genelde çocuklarla arası iyidir. Bazı erkekler diğer erkeklerle anlaşamaz. Evdeki diğer hayvanlar ile yalnız bırakılmamalıdır. Birlikte büyütüldüğü zaman evdeki kedi ile anlaşabilir. Dandie Dinmont Terrier köpek ırkı küçük olmasına rağmen havlaması küçük köpek gibi değildir.

Eğitimi

Bu ırkın eğitimi çok zor değildir. Fakat çok sık tekrarlardan hoşlanmazlar. Eğitilirken Sık tekrar yapıldığı zaman çabuk sıkılabilirler. Eğitimi eğlenceli yaparsanız ne kadar çabuk ve hızlı öğrendiğine şaşırabilirsiniz.Çok zeki ve akıllı bir köpek olduğu için bir çok komutu zorlanmadan öğretebilirsiniz.

Yaşam Ortamı 

Evde yaşam için ideal olan köpeklerden biridir. Ev içinde çok aşırı  aktif değildir. Orta derecede aktiftir ve küçük bir bahçe de onun için yeterli olabilir. Bir kedi ya da başka bir hayvan gördüğü zaman peşine takılacağından açık alanlarda gezdirildiğinde mutlaka köpek tasması takılmadır.

Bakımı

Bu ırkın genel itibariyle bakımı zor değildir. Düzenli olarak taranmalıdır.Bu nedenle profosyonel olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Yılda birkaç kez ölü tüyler alınmadır. Bu ırkın tüy dökmesi çok azdır. Neredeyse hiç tüy dökmez. Tüyleri düzenli tarandığı zaman bakım yönünden hiçbir zorluğu yoktur.

Bu ırk da yükseklik 20-28 cm arası ağırlıkları ise 8-11 kg arasındadır.

Dalmaçyalı (Dalmatian)Köpek Irkı Özellikleri

 

Dalmaçyalı köpek ırkı

Dalmaçyalı köpek ırkı dikkat çekici görüntüsü ve benekleri ile dünyada en tanınmış ırklardan biridir

Dalmaçyalı köpek ırkı dikkat çekici görüntüsü ve benekleri ile dünyada en tanınmış ırklardan biridir. Çoğu insan bu köpeği gördüğü zaman ilk önce görünüşünden etkilenir. Diğer bir çok köpek den farklı bir görünümü vardır.Dalmaçyalı köpek ırkı yağsız ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir.

Dalmaçyalı köpek ırkı deri ve tüy yapısı

Dalmaçyalı köpek ırkı tüy rengi ve deri yapısı ile dikkat çeker. Tüyleri uzun değildir. Tüy renginin desenli gibi benekli olması onu görünüş olarak diğer ırklardan belirgin bir şekilde ayırmıştır. Dalmaçyalının siyah ve beyaz benekleri bulunur. Nadiren sarı mavi ve turuncu benekli olanları da görülebilmektedir. Dalmaçyalı köpek ırkı doğduğunda tüyleri tamamen beyazdır. İlerleyen zamanlarda benekler yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu ırk tüy döktüğü zamanlarda diğer ırklarda olduğu gibi fırça ile taranarak ölü tüylerden derisi arındırılmalıdır.

 Dalmaçyalı köpek ırkı eğitimi

Dalmaçyalı köpek ırkı güç bir hafızaya sahiptir. Öğrenme yeteneği yüksektir. Fakat öğretirken sert davranmamak gerekir. Kötü davranışları kesinlikle unutmaz. Olumlu yaklaşımlara her zaman daha iyi ve pozitif cevap verir. Sert davranıldığında ise eğitimde başarısız sonuçlar ile karşılaşılması muhtemeldir. Aynı zamanda dalmaçyalı dikkatli bir köpek olduğu için eğitim sağlam ve tutarlı olmalıdır. İyi bir eğitim almasını istiyorsanız olumlu davranışlarını ödüllendirin. Eğitim sırasında her olumlu davranışında ona köpek ödülü verin. Bir dalmaçyalının olumsuz ve sert davranışları unutmayacağı aklınızda bulunsun.

Dalmaçyalı köpek ırkı sağlığı

Genel olarak sağlıklı güçlü bir ırk olmalarına rağmen sağlık açısından en önemli rahatsızlığı kulaklarının sağır olmasıdır. İstatistiklere göre dalmaçyalıların yüzde sekizi tamamen sağır doğmaktadır. Yüzde 22’yakın bir kısmı ise sadece bir kulakta duyma ile doğmaktadır. Dalmaçyalı köpek ırkı diğer ırklara göre benzersiz bir üriner sisteme sahiptir. Tıbbı komplikasyonları önlemek için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Özellikle diyetleri protein açısından fazla yüksek olmamalıdır. Kaliteli köpek maması yemesine özen gösterilmelidir. Her zaman taze ve bol miktarda suya erişimleri olmalıdır.

Dalmaçyalı köpek ırkı karakter yapısı

Dalmaçyalı her tür evcil hayvan, insan ve çocuklarla erken yaşta sosyalleştirilirse iyi geçinir. Oyun oynamayı seven yerinde duramayan bir ırk olduğu için çocuklar ile çok iyi anlaşır. Enerjisi ve oyun oynama isteği bu ırkla fazlaca hareket etmenize neden olacaktır. Zeki bir köpektir eğitilmesi kolaydır.Yalnız kalmayı hiç sevmez. Onu asla insanları göremeyeceği arka bahçeye yada bodrum katlarında yaşamaya mahkum etmemeliyiz.Aksi durumda bunalıma girebilir aşırı derecede havlayabilir.

Dalmaçyalı köpek ırkı spor ihtiyacı

Dalmaçyalı sporu ve hareket etmeyi çok sevdiği için her türlü köpek sporu ve aktivitesine katılabilirsiniz.Atletik köpek olduğu için çok iyi yürüyüş arkadaşıdırlar. Çok uzun mesafe yürüyüp koşabilirler. Bu nedenle günlük olarak bu ırkın egzersiz ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Dalmaçyalı yaşam alanı

Onun için  en iyi yaşam alanı çitle çevrili bir bahçedir. Apartman dairesinde de yaşayabilir. Fakat bu ikisinde de dikkat etmemiz gereken konular vardır. Öncelikle dışarıda bahçede yaşıyorsa kışın içeri alınması gerekir. Çünkü kışın dışarıda üşür. Tüy yapısı uzun olmadığından soğuğa çok dayanıklı değildir. Soğuk havalarda dışarı çıkarırken köpek kıyafeti giydirmek onu koruyacaktır. Eğer ev ortamında yaşıyorsa dikkat edilecek en önemli nokta ise spor ihtiyacının  karşılanmasıdır. Eğer onu dışarı çıkarıp egzersiz ihtiyacını karşılamazsanız evde koltukları kemirip eşyalarınıza zarar verebilir aynı zamanda fazla havlayıp sizi rahatsız edebilir.Bu ırk ortalama 11-13 yıl yaşar.

Dachshunds köpek Irkı Özellikleri

 

 

Dachshunds köpek ırkı

Dachshunds köpek ırkı yaban domuzu izini sürmek için kullanılmıştır

 

Dachshunds köpek ırkı tavşanları, tilkileri ve diğer tünel hayvanlarını avlamak için yetiştirilmiş hassas koku almaya sahip av köpekleridir. Bu ırk yaban domuzu izini sürmek içinde kullanılmıştır. Dachshunds köpek ırkı çok yönlülüğü sebebi ile gösteri köpekleri olarak da kullanılmışlardır.

Kaslı yapısı ve boylarının kısa olması nedeni ile Dachshunds köpek ırkı porsuk avı için oldukça ideal olan ve yer kazma becerisine sahip av hayvanlarıdır. Bu ırk görünüşüyle de dikkat çeker Dachshund köpek ırkı uzun yıllar  Almanya sınırlarında kalmıştır. Daha sonra 19. yüzyıl başlarında İngiltere ve Amerika’ya getirildiler. Bu ırk buralarda ünlenerek tüm dünyada tanınan bir köpek cinsi durumuna geldiler.

Dachshunds köpek ırkı Türkiye de sosis köpek olarak bilinmektedir. Gittiği he yerde insanları gülümsetmeyi başaran bir köpektir. Çok sevimli görünen bu ırk insanlara çok yakın son derece sevecen davranır. Bu köpeğin çok özel bir karakteri vardır. Aynı zamanda öğrenme yeteneği gerçekten çok iyidir. Çabuk öğrenen insanları kolay algılayabilen bir köpektir.

Dachshunds köpek ırkı en temel özelliği enerjik yapısıdır. Küçük cüssesine rağmen bu kadar enerjiyi nereden bulduğu konusunda şaşırabilirsiniz. Bu köpek ırkının üç farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerinde kendi içlerinde ufak farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar tüylü, uzun tüylü ve  tüysüz olarak farklı şekillerde görülebilmektedir.

Dachsunds Oyun Oynamayı Sever Mi ?

Dachshunds köpek ırkı oyun oynamayı çok sever. Oyun oynamak söz konusu olduğu zaman kuralların ne olduğu konusunda sık sık kendi fikirleri vardır. Bu fikirler sizin ve diğer köpekler ile aynı olmayabilir. Bu köpek ırkı canlı ve enerjik olduğu için diğer küçük hayvanları, kuşları oyuncakları kovalamanın keyfini çıkarır. Havlamayı çok severler ve sık sık havlayabilirler. Apartman yaşamına da uygundur fakat çoğunlukla evdeki diğer hayvan türleri ile iyi geçinemeyebilirler. Bu ırk duygusal gözlere ve karışık yüz ifadesine sahiptir.

Dachshunds köpek ırkı çoğu zaman tek bir kişiyle yakın bağ kurarlar. Hatta sahibinin dikkatini bile kıskanabilir.Bu ırk avlanmak için yetiştirildiğinden bununla ilgili bazı davranışlarda bulunabilirler. Porsuk yuvalarını kazmak için yetiştirildiler bu nedenle bahçenizi kazma eğilimi gösterebilirler. Enerjisini atabilmesi ve çiğneme isteğini bastırmak için sert köpek oyuncakları almanız gerekebilir.

Yiyeceğine dikkat etmezseniz şişman ve tembel hale gelebilir. Gıda alımını sağlıklı bir ağırlıkta tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli köpek maması yedirmek bu ırk için önemlidir. Aynı zamanda ağır olması ayakları ufak olduğu için yüksek bir yerden atladığında zarar görmesine sebep olabilir. Dachshunds köpek ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşar

Coton de Tulear Köpek Irkı Özellikleri

Coton de Tulear

Coton de Tulear  köpek ırkı İpeksi tüylere sahip, sevimli, eğitilmesi kolay olan neşeli bir ırkdır

Coton de Tulear  köpek ırkı İpeksi tüylere sahip, sevimli, eğitilmesi kolay olan neşeli bir ırkdır. Ses çıkarmayı sever aynı zamanda bekçilik de yapabilir.Bu ırk adını sadece yumuşak tüylü olmasından değil, ırkın doğmuş olduğu Afrika adasında Madagaskar ülkesinde bulunan, şimdiki adı Toliara olan Tulear kentinden de almıştır.

Coton de Tulear köpek ırkı tercih edildiğinde memnuniyet verecek taraflarından en önemlisi sosyal olması, bakımının kolay olmasıdır. Tüyleri yumuşak orta uzunluktadır ve fazla dökülmezler. Bu ırkın eşsiz güzellikte tüylerinin bakımı çok önemlidir. Beyaz olması nedeni ile temizliğinin zor olduğu düşünebilir fakat tüyleri bir kere uzadığı zaman yumuşak olması nedeni ile çok kolay bir şekilde taranır ve tüylerinin arasındaki her şey dökülür. Yılda birkaç kere tüyleri kaliteli köpek şampuanı ile yıkanmalı tüyleri kırpılmamalıdır. Her gün tüyleri baştan aşağı taranmalıdır. Aynı zamanda Coton de Tulear alerjiye dayanıklıdır. Coton de Tulear köpek ırkı saf beyaz renklidir. Üzerinde gri, siyah ve limon rengi lekeler bulunabilir. Coton de Tulear köpek ırkı diğer küçük ırklara göre dayanıklı bir kemik yapısında sahipdir. Genellikle küçük ırk köpek bakılırken yaşanan problemlerden bazıları evde yüksek bir yere zıplayıp düşmesi yada küçük çocukların kucağından düşürmesi sonucu kemiklerinde kırıklar çatlaklar oluşmasıdır. Fakat bu ırk daha sağlam bir kemik yapısına sahip olduğu için böyle bir durumda fazla risk oluşturmaz.Ama yinede her zaman küçük çocukların kucağına köpek verildiğinde nasıl tutulacağı ve nasıl yere bırakılacağı gösterilip öğretilmelidir.

Coton de Tulear köpek sahibini her zaman mutlu etmeyi amaçlar. Sizi mutlu edecek ne varsa yalnız kalmadığı sürece oda mutlu olur. Sahibine bağlı bir yapısı olduğu için yalnız kaldığı zaman endişelenebilir. Bu nedenle yalnız bırakılmamalıdır.

Coton de Tulear oldukça sosyal bir köpektir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Onlarla oyun oynamayı çok sever .Çocuklara köpeklere nasıl davranacaklarını, nasıl dokunacaklarını iki tarafında zarar görmemesi için öğretmek önemlidir. Bazıları yabancıların yanında utangaç ve tedirgin olabilir ancak çoğu herkese karşı sevencendir. Heyecanlı ve öğrenmeye açık olan bu zeki ırk sahibiyle zaman geçirmekten çok hoşlanır. Aile üyeleriyle çok güçlü bağlar kurar ve onlardan ayrılmayı sevmez. Apartman dairelerinde bakılabilir. Ev yaşamı için uygun olan bir ırkdır. Fakat günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak önemlidir. Coton de Tulear kar yağmur her türlü hava koşulunda oynamayı seven dayanıklı bir köpektir.

Bu ırkın yaşam ömrü ortalama 13 ile 15 yıldır.

Collie köpek ırkı özellikleri

 

Collie köpek ırkı

Collie köpek ırkı, genellikle Highland bölgelerinde yetiştirilen bir ırktır.

 

Collie köpek ırkı, genellikle İskoçyanın Highland bölgelerinde yetiştirilen bir ırktır.Bu ırk birden fazla alt türe sahiptir. Aynı zamanda Collie köpek ırkı  Lowlands ve kuzey İngiltere’de de  yetiştirilmiştir. İnsanlara karşı yüksek sadakatlidir. Sahibinin istek ve ihtiyaçlarını öngörme yeteneği yüksek olan akıllı, hassas bir köpek ırkıdır. Bu ırkın dünya çapında ünlenmesinin başlıca nedenlerinden biride 1954 ile 1973 yılları arasında tam 19 yıl boyunca Amerikan yapımı Lassie dizisidir.

Bu ırkın alt türlerinden en çok bilineni tüylü collie, tüysüz collie ve kısmen küçük tür olarak kabul edilen sakallı collie’dir.

Collie köpek ırkı kafa yapısı olarak; kafatası ince sivri aynı zamanda uzundur. Kafası tüyleri uzun olduğu için vücuduna oranla küçük gözükür. Naif bir kafa yapısına sahip olan bu köpeklerin burnu yuvarlak ve çoğunlukla siyah olur. Collie köpek ırkı göz rengi olarak genellikle siyah renk de olur.Vücut yapısı olarak ince ve zarif gözükmesine rağmen kaslı,ve kuyruğu uzundur. Tüyleri uzun,sık ve yumuşaktır, aynı zamanda  hafif dalgalıdır. Kafasındaki tüyler, vücudun diğer yerlerindeki tüylere nazaran daha kısadır. Collie köpek ırkı renk olarak Beyaz renk ile birlikte açık kahverengi, krem ile birlikte beyaz yada beyaz ile birlikte siyah ve pas rengidir.

Collie cinsi köpeklerin en belirgin özelliği uzun tüyleridir, güzel görüntüsünün yok olmaması için sık sık bakıma ihtiyacı vardır. Biraz dalgalı olan tüylerinin her gün veya gün aşırı fırçalanarak taranması gerekir. Böylece tüyler arasında yer edinebilecek zararlı canlılardan da kurtulmak kolay olacaktır.

Collie köpek ırkı genelde sessizdir.Fakat havlamak için bir sebep bulursa,yalnız kalırsa yada sıkılırsa aşırı derecede havlayabilir.

Bu ırkın zekası yüksektir aynı zamanda insanlara karşı son derece  duyarlı, nazik ve sadıktır. Collie köpek ırkı aile kavramına çok düşkündür. Çocuklar için çok iyi oyun arkadaşıdır.Tam olarak bir avcı köpeği olduğu için bu ırkın bekçilik duyguları da çok gelişmiştir. Dışarıdan yabancı biriyle karşılaştıklarında saldırgan olmasalar da koruma iç güdüsüyle havlayabilirler.

Hafızası güçlü olmasından dolayı arama kurtarma timlerinde tercih edilmektedirler. Günümüzde narkotik köpeği, bomba bulma uzmanı gibi görevler ile faydalanılabilir. İz sürme yeteneği çok gelişmiştir. Ailesinin peşinden kilometrelerce yol gidebilmektedir. İnsana eşlik edebilecek güçlü yetilere sahip bir türdür.

Collie köpek ırkı çoban köpekleri arasında en gelişmiş özelliklere sahiptir.Koyun sürülerini kolay bir şekilde yönlendirebilir.

Collie köpek ırkı aslında apartman dairelerinde yaşamayı sevmez. Collie cinsi köpekleri apartman dairelerinde yaşamaya mahkum etmemek gerekir. Çoban köpekleri doğası gereği koşmak hareket etmek bir sürüyü gütmek ister. Köpeğin doğal güdülerini kısıtlayacak şekilde ona bir yaşam sunmak onu mutsuz eder. Birde evde yalnız bırakıldığı zaman ruhsal çöküntü bile yaşayabilir.Özellikle çoban köpekleri büyük bahçeli ev yada çiftliklerde yaşamalıdır. Her ne kadar günlük spor ve yürüyüş imkanı sağlansa da küçük bahçeli bir ev bile onun memnun olacağı yaşam alanı sayılmaz.

Tüyleri uzun olduğu için soğuğa karşı dayanıklıdır fakat sıcağa karşı fazla dayanıklı değillerdir Yaz aylarında özellikle gölgeli alanlarda zaman geçirilmeli ve su ihtiyacı sık sık giderilmelidir.

Erkeklerde Boy: 61 cm. – 66 cm

Dişilerde Boy  : 56 cm. – 61 cm

Erkeklerde Ağırlık:27 kg – 34 kg

Dişilerde Ağırlık : 23 kg – 29 kg.

Cocker Spaniel köpek ırkı

 

Cocker Spaniel köpek ırkı

Cocker Spaniel köpek ırkı sevgi dolu refakatçi bir köpek ırkıdır.

Cocker Spaniel köpek ırkı sevgi dolu refakatçi bir köpek ırkıdır. Son zamanlarda  en fazla bakılan köpek ırklarından biridir. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biride evde çok kolay bakılıyor olmasıdır.

Cocker Spaniel köpek ırkı tüy yapısı olarak sık tüyleri olan bir ırkdır. Aynı zamanda değişik renkleri vardır.Siyah,lekeli bej,beyaz üzerinde siyah yada kızıl renkleri vardır.

Cocker Spaniel köpek ırkı kafa yapısı olarak dikkat çekicidir.Kulakları oldukça uzun olup çeneleri derindir.Aynı zamanda bu köpeğin dişleri çok güçlüdür.Rengi siyah olanlarda burun rengi siyah diğer renklerde ise genellikle kahverengidir.

Bu köpeğin bacakları uzun kaslı, görüntüsü kemiklidir.Arka bacakları ön bacaklarından bağımsız gibi gözükür ve sürekli kuyruğu hareketlidir.

Cocker Spaniel köpek ırkı küçük bir apartman dairesinde yada evde yaşayacak kadar ideal boyutlardadır. Kolay eğitiliyor olması da eve uyum sağlaması açısından avantaj sağlamaktadır. Sadece fazla hareketli olması evi biraz dağıtmasına sebep olabilir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren eğitilmeli ve ona gerekli oyun zamanı verilmelidir.

Bu köpeğin avcı olarak gelişmiş bir yönü vardır. Cocker Spaniel köpek ırkı görünüş de çoğu kişi tarafından uysal ve sakin olarak algılanabilir fakat ava çıktığı zaman çok dayanıklı ve cesur olduğunu hemen gösterir.

Her zaman neşeli tavır sergiler genel görünüm olarak mutlu bir köpektir. Aynı zamanda çocukları sever ve onlarla çok iyi geçinir. Doğru eğitim verilmediği zaman bazen kendi bildiğini okur ve söz dinlemeyeyebilir.

Zeki olan Cocker Spaniel köpek ırkı başka köpeklerle birlikte yaşamayı pek sevmez.Köpeklerin havlaması onu tedirgin eder.

Bu ırk her ne kadar apartman dairesinde bakılması kolay olsa da bahçeli bir evde bakmak her zaman daha uygundur. Günlük egzersiz yaptırmak çok önemlidir. Özellikle apartman dairesinde yaşayanlar için her gün dışarı çıkıp gezdirmek gerekir.

Bu köpeklerin oldukça hassas bünyeleri vardır. Bu nedenle bakımlarına dikkat ederek düzenli bir şekilde yapmak gerekir. Özellikle bu köpeğin uzun tüyleri olduğu için düzenli olarak taramak ve fırçalamak gerekir.Banyo ise ayda bir kere onun için yeterli olacaktır.

Cocker Spaniel köpek ırkı 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.Ağırlıkları en fazla 14 kg olabilir.

Cockapoo köpek ırkı özellikleri

Cockapoo köpek ırkı

Cockapoo köpek ırkı 1960’lara dayanan “tasarımcı köpekler”in ilkidir.

 

Cockapoo köpek ırkı 1960’lara dayanan “tasarımcı köpekler”in ilkidir. Tamamen insan odaklıdır. İnsanları çok sever. Sahibine asla kendini yalnız hissetmeyecek kadar şefkat gösterir.

Cockapoo köpek ırkı son derece enerjik ve arkadaş canlısıdır. Cockapoo köpek ırkı her zaman insanlarla iletişim halinde hayatını sürer. Heyecanlı aynı zamanda da zeki bir köpektir. Cockapoo köpek ırkı sahibine o kadar bağlıdır ki bazıları yalnız bırakıldığı zaman aşırı derecede endişelenebilir.

Cockapoo köpek ırkı herkesi sever ve kabul eder yaşlıları,çocukları evcil hayvanları hepsiyle iyi anlaşır.Bu köpekler her zaman çok meraklıdır, Her şeyi ağzına alıp test etmek anlamak ister. Ayrıca çok coşkulu bir ırktır.Bu köpeği besleyen kişi, sorunlarından ve düşüncelerinden bu evcil hayvan sayesinde kurtulabilir.

Cockapoo köpek ırkı gerçekten dikkat ve sevgiye ihtiyaç duyar. Ve ev sahibi evcil hayvanına önem veriyorsa mutlaka sınırsız sevgiyle ve bağlılıkla cevap verir.

Bu tarz evcil hayvan her zaman sahibini memnun etmeye çalışacaktır, eğitim ve öğretim süreci her iki taraf için de kolay olacaktır. Ancak böyle bir arkadaş edinmeye karar verildiği zaman, bu ırkın çok aktif ve enerjik olduğunu unutmamak gerekir. Cockapoo köpek ırkı oyun ve eğlence olmadan yapamazlar, bu yüzden onlar için en ideal seçenek, çocukların bulunduğu bir ev olur.

Tüylerinin düz veya kıvırcık olup olmamasına bakmadan, 3-4 günde bir taranması gerekir.

Genel olarak da her 10-12 ayda bir profesyonel bakım önerilir ve gerekirse daha sıklıkla olabilir..

Köpeği temiz ve düzenli tutmak için her 4 haftada bir yıkanması tavsiye edilir.Tüy sağlığı açısından kaliteli köpek şampuanı kullanılması uygun olacaktır.Bu ırkın tavsiye edilen yıkama biçimi yani her 4 haftada biri aşmamak gerekir. Çünkü fazla sık yıkanan köpeğin , tüyleri solar ve cilt doğal yağını kaybeder.

Evcil hayvanların kulakları yumuşak nemli bir peçete ile mutlaka temizlenmelidir.Kulak bakımı sağlıkları açısından çok önemlidir.Gözleri düzenli olarak kontrol edilmeli iki ü haftada bir göz bakımı yapılmalıdır.

Bu ırk Ortalama olarak, 13-15 yaşına kadar yaşamaktadır.

Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Örneğin yemek zaman aralığı. Hergün aynı zamanlarda yemek vermek beslenmesi ve sağlıklı büyümesi açısından önem arzeder. Ayrıca sadece evdeki yiyecekler ile köpeği beslememeliyiz.Köpeğimiz için her zaman kaliteli bilindik köpek mamaları kullanmalıyız.

Clumber Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Clumber Spaniel Köpek Irkı

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.

 

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.Bu ırkın üretilme amacı avcıların kuşlarını bulmak ve onlara yardımcı olmaktı. Genel olarak bıldırcın ve sülün avcılığında kullanılan Clumber Spaniel Köpek Irkı, diğer Spaniallere kıyasla çok yavaş fakat daha dikkatli aynı zamanda sessiz bir av köpeğidir. Vurulan bir avı geri getirme eğitimi verildiği zaman bu konuda da çok başarılı olabilecek bir köpektir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı ağır bir köpektir. Büyük kafalı, düşük gövdeli ve büyük bir yapıya sahiptir. Derin ve geniş bir göğüs yapısı vardır . Kulakları dalgalı, tüylü ve büyüktür, yere doğru sarkık fakat öne doğru düşmüş bir görüntüsü vardır. Bu köpeğin alın çıkıntısı oldukça belirgin gözükmektedir.  Aynı zamanda bu köpeğin gözleri de kulakları gibi düşük bakışlıdır, gözleri amber rengidir ve koyudur. Clumber Spaniel Köpek Irkının burnu oldukça geniştir. Vurulan bir avı bulma konusunda becerisi burnunun geniş olmasından almaktadır. Boynu ve ensesi tamamen tüylerle kaplıdır ve kalın bir boyna sahiptir. Bu ırkın kuyruğu kısa ve tamamen tüylerle kaplıdır. Tüyleri kalın fakat yumuşaktır. Clumber Spaniel Köpek Irkı renk olarak beyazdır fakat bu kürkün üzerinde sarı veya portakal renginde lekeler yer alır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı yavaş çalışan bir işçidir.Güçlü dayanıklı av konusunda hevesli bir köpektir.Avlanırken kuş kokusunu aldığı zaman avını bulana kadar titiz bir çalışma yapar sonuca ulaşana kadar çalışır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı iyi yüzer kalın katlı tüyleri onu soğuk sudan korur.Bu nedenle ördek avında da başarılıdır. Sudaki buzları kırıp ördek avlayabilir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı sakin bir köpek olarak göze çarpmaktadır.Tüm ailesine bağlanır fakat bir kişiyi favorisi olarak seçer. Bu ırkın kolay bir mizacı vardır. Bu nedenle ilk kez köpek sahiplenecekler için bu ırk ideal bir seçim olur. Spor mirası bu ırkın iyi bir yürüyüşe sahip olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda köpek sporlarında da başarılı olur.

Clumber Spaniel Köpek Irkı oynak, zeki,inatçı, yaramaz onurlu ve çekicidir. Çocuklarla oynamayı çok sever. Onunla top oynayan çocuklar yorulmak bilmeyen bir oyun arkadaşı bulmuş olacaklardır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı bakım yönünden çok zorlayıcı ve zahmetli bir ırk değildir.Genel olarak tüylerine yoğunlaşmak gerekir.Tüylerini düzenli olarak fırçalayın ve gerekli gördüğünüz yerleri makasla kesip düzeltin.Bunun dışında gözlerine ve kulak bakımına dikkat etmek gerekir belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Bu ırkın egzersiz ihtiyacı yaşına göre değişiklik gösterir. Genç Clumber’lar sürekli aktiflerdir ve hareketsiz kalmazlar. Olgunluk çağına yaklaştıkça aktiflik yerini daha durgun bir hale bırakır. Erişkin yaşa gelmiş bir Clumber’ın günlük egzersizini her gün bir iki defa “tut getir” oynatarak karşılamanız mümkündür. Bunu yapamıyorsanız uzun yürüyüşler de bu ırk için ideal olur.

Chow Chow köpek ırkı

Chow Chow köpek ırkı

Chow Chow köpek ırkı kabarık tüylü olup aslan görüntüsüne sahiptir.

Chow Chow köpek ırkı yani, çin aslanı görünüş ve yapı itibari ile ilk bakış da diğer köpeklerden ayrılır. Yapısıyla dikkat çeken Chow Chow köpek ırkı kabarık tüyü  ve ufak gözleri ile sanki bozkırlarda yaşayan bir aslan görüntüsüne sahiptir.

Chow Chow köpek ırkının dikkat çeken en önemli özelliği arka bacaklarının çok düz olmasıdır. Sanki arka bacakları bir sopa üzerinde duruyormuş gibi bir görüntüsü vardır. Sık tüylü kızıl, ten rengi, krem, siyah, mavimsi gri veya (nadiren) beyaz renk de olurlar. Chow Chow köpek ırkı parçalı olmaz her zaman tek renk de olurlar. Kulakları küçük ve yuvarlaktır.Ona aslan görüntüsünü veren kafasının  etrafındaki belirgin yelesidir. Bu ırkın kafası geniş, yüz kısmı ise düzdür. Göğüs geniş ve derindir. Sırtı kısa ve düzdür. Kuyruk sık tüylerle kaplıdır ve sırtta kıvrık taşınır.

Chow Chow köpek ırkı görünüşte sakin köpek cinsi olmasına karşılık yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilirler. Genellikle tek bir sahipleri olur ve geriye diğer  kişilerle her zaman mesafeyi korurlar.

Chow Chow köpek komutları hızlı bir şekilde öğrenebilir sizin tavrınızı anlayabilir. Fakat bu ırk  zor itaat eden cinslerden olmalarından ötürü uygulama kısmında biraz sorun çıkarabilirler.

Yavru iken alındığı zaman sosyal çevreye daha çabuk adapte olabilen bu köpekler yetişkin olduklarında sosyal çevreye zor uyum sağlarlar ve sahipleri ile anlaşmakta da sorun yaşayabilirler. Ayrıca içine kapanık olmasından dolayı bu köpeklerle iletişim zor bir hal almış olacaktır.

Bakımı yaparken mutlaka düzenli olarak tüylerini taramanız ve tıraşını yaptırmanız gerekecektir. Tüylerinin çok uzun olması karışmasına neden olabilir bu nedenle dikkatli taramak gerekir.

Chow Chow köpek ırkı apartman hayatına uyum sağlamak da zorlanabilir. Bu nedenle onları küçükken almak ve apartman hayatına alıştırmak hem köpeğin sağlıklı yetişmesine hem de bakımının daha kolay olmasına olanak sağlayacaktır. Bahçeli bir yerde beslendiği zaman daha ederler fakat sıcak iklimleri sevmediklerinden ve tüylerinin çok olmasından ötürü bu pek tavsiye edilmemektedir.

Kuru şampuanla temizlenebilen Chow Chow köpek ırkı çok fazla tüy dökebilir. Bu genellikle mevsim geçişlerinde olur. Bu köpek cinsi en uzun yaşayan köpek listesinde yer almaktadır.Yaşamları 15 yılı bulmaktadır.

Chow Chow köpek ırkı beslenirken yiyecekleri dikkatle seçilmelidir.Çünkü çok hassas bir vücut yapıları vardır ve her besini kabul edemezler. Bu nedenle genellikle veterinerden alınan özel vitaminlerle beslenmeleri gerekir.

Yemek konusunda biraz zordurlar.İstedikleri zaman mama yemeyi seçen bu köpekler bekleyen mamayı yemedikleri gibi tuvaletleri geldiği zamanda istedikleri yere yapabilirler. Bu nedenle mama ve tuvalet eğitimi bu konusunda sahiplerini zorlayacaklardır.