kedi bakımı Arşivi

Kedilerde Günlük Bakım Önerileri

americanshorthair

americanshorthair

Kedilerde Günlük Bakım Önerileri

Kediler düzenli ve sık bakım isterler. Ancak kedinizi bir yarışmaya hazırlamıyorsanız, bu işlemler pek vaktinizi almayacaktır. Kedinizi ufakken taramaya alıştırırsanız, yetişkinliğinde zorluk çekmezsiniz. Yavru kedileri tarak ve fırçalarla oynatmayın. Büyüyünce de bu oyunu sürdürüp, sizi tırmayabilir ve taranma işini güçleştirebilir. Kediniz dışarı çıkmıyorsa, tırnaklarını fazla uzamadan düzenli olarak kesmelisiniz.

 

Tırnak kesiminde püf noktaları:

Tırnağı çok kesmek yerine az kesmek daha iyi bir yöntemdir. Makas tırnağın canlı kısmına gelirse kedinizin canını yakar ve kanamaya yol açarsınız. Bu sebeple daha önceden deneyiminiz yoksa veteriner hekiminiz veya başka deneyimli kedi sahipleri tarafından uygulamalı olarak tırnak kesimini öğrenebilirsiniz. Tırnak kesiminin düzgün yapılması için kediler için özel üretilmiş olan tırnak makaslarını kullanmanızı öneririz. Bu sayede doğru ve kolay tırnak kesimi yapabilirsiniz.

Tırnak kesiminin uygulanması:

 1. Kedinizin patisine hafif bir baskı sonucunda tırnakları dıları çıkacaktır. Aşırı uzayan tırnaklar kimi zaman içeriye doğru dönüp patinin yumuşak kısmına batabilir. Bu gibi mikroorganizmalarla komplike olabilecek durumlarda veteriner hekiminize başvurmanızı öneririz.
 2. Keskin tırnak makasları kullanarak, patiyi sabitlediğinizden emin olduktan sonra tırnağın beyaz ucunu kesiniz. Tırnağın altında bulunan hassas kısma dikkat ediniz.

 

Yavru kedininin tüy bakımı:

 1. Yavruyu sakinleştirmek ve taranmaya alıştırmak için, fırça ve tarağı almadan önce okşayın.
 2. Kedinin tüylerini baştan kuyruğa doğru sık bir kedi tarağı ile tarayınız. Bu sırada pire gibi çeşitli dış parazitler açısından da kedinizi kontrol etmeye özen gösteriniz.
 3. Dökülmüş tüyleri almak için taramanın ardından bir kedi fırçasıyla fırçalama işlemi gerekir. Bu sırada kolayca kirlenebilen bacaklara ve patilere de özen gösteriniz.

 

Kedilerde yüz bakımı

Yüz bakımından önce, kedinizin göz, kulak ve dişlerinde herhangi bir sağlıksızlık belirtisi olup olmadığını incelemeli ve gerekirse bunları temizlemelisiniz.

 

Göz temizliği

 1. Sağlıklı bir kedinin gözleriyle ilgilenmeniz pek gerekmeyecektir. Gözlerde akıntı bulunduğu durumlarda veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir. Normal göz bakımında ise bir parça pamuğu göz temizleme solüsyonları veya temiz suyla ıslatın.
 2. Her gözün çevresini ayrı bir pamukla temizleyin. Göze dokunmamaya dikkat edin.
 3. Göz çevresini pamuklu bir bez ile kurulayın. Uzun tüylü kedilerde göz çevresinde çapak oluşumuyla karşılaşabilmekteyiz. Bu çapağın temizlenmesi gerekir.

 

Kulak temizliği:

Kedilerin kulakları çok hassastır ve çok dikkatle temizlenmelidir. Kulağa hiçbir şartta hiçbirşey sokulmamalıdır. Kulak temizliğiyle ilgili kedi sahiplerinin yapabileceği en önemli şey dış bakıda kulakta iltihap, koyu renkli kulak kiri gibi durumların kontrolüdür. Bu gibi anormal durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

 

Diş temizliği

 1. Diş temizliğinin ve sağlığının devamı için diş fırçalamak çok önemlidir. Bu nedenle kedinizi küçük yaştan itibaren diş fırçalamaya alıştırmalısınız. Diş bakımı kedilerde diğer hayvanlara göre daha zordur.
 2. Kedinizin ağzını acıtmadan açın. Dişetleri pembe ve sert olmalıdır. Dişlerde kırık veya çürük olmamalıdır.
 3. Kediyi, diline küçük bir miktar özel kedi dişmacunu koyarak dişetlerinin pamuklu bir çubukla temizlenmesine alıştırın.
 4. Birkaç hafta sonra, küçük ve yumuşak bir diş fırçasıyla dişlerini fırçalamayı deneyin. Kedi diş macunu ya da tuzlu su kullanabilirsiniz.

Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

 

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

Kedi doğal olarak temizdir. Üç haftalıktan itibaren annesinin rehberliğinde bir yavru sezgisel olarak “kazılabilir” yüzeyi olan bir tuvalet bölgesi seçer ve idrar ve dışkısını yapmak üzere oraya gider. Zamanla kedinizi biraz eğiterek, kedi tuvaletini kullanmasını başarabilirsiniz. Bir kedi için önemli olan ayağının altında kumu hissetmek, koku ve tuvaletin yeridir. Tabiki her zaman istisnalar vardır. Özellikle kısırlaştırılmamış erkek kediler idrarlarını ve üstü örtülmemiş dışkılarını alan belirleyici işaret olarak kullanırlar.

Kedinin kedi kumu tercihi

Ayaklarının altında hissettikleri kediler için özellikle önemlidir ve genel olarak, hissettiği ne kadar inceyse, o kadar hoşlanır. Kum çoğu kedi için çekici olduğundan çocukların oyun alanlarındaki kumların kediler tarsfından pisletilmiş olma olasılığı yüksektir. Tuvalet yerini ne kadar kazağı her kedi için farklılık gösterir.

Kedi kumu tercih ederken

Her kedinin kişisel kum tercihi olabilse de bizim de onlar için neistediğimiz konusunda tercihimiz vardır. Neyse ki, bizim tercihlerimiz genellikle onlarınkiyle uyuşur. Her ikimiz de kokuyu kontrol eden emici malzemeleri tercih ederiz. Yine de sizlere güzel kokan her zaman kedinize güzel kokmayabilir. İdrar ve dışkıyla topaklanan kumlar uzun tüylere kolayca yapışır ve tuvaletten dışarı taşınabilirler. Terciğiniz ne olursa olsun, erken çağda eğitimin daha verimli ve etkili olduğunu unutmamalıyız. Yavruyken alıştığı kumu, mamayı kedinizin yetişken de tercih etmesi büyük olasılıktır.

 

Kedi kumuyla tanışırken

Yavrular meraklı olurlar ve her tür kedi kumunu tatmaya kalkabilirler. Kedi kumuyla tanışırken yavru kedinizin yanında olun ve bunun ne için olduğunu anlamasına yardım edin. Sizin iyi bulduğunuz bir kokunun kediniz için çok rahatsız edici olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer mümkünde ikisi de sizler için uygun olan farklı kedi kumu türleri doldurulmuş iki tuvalet ayarlayın. Kediniz tercih ettiğini kullanacaktır. Kedi tuvaletini kuytu ama kolay ulaşabilir bir yere yerleştirin. Kediler hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını tercih etmezler. Doğal koşullarda farklı kediler nadiren aynı tuvalet yerini seçerler. Evinizde birden fazla kedi varsa, iki yada daha çok kedi tuvaleti kullanın.

 

Ev içi tuvalet sorunları

Bir kedi, kabının yerini beğenmediği yada ayağının altındaki dokudan hoşlanmadığı için tuvaleti kullanmayı reddedebiliyor. Kabı yeteri kadar sık temizlemiyor olmanız yada çok sık deterjan gibi yoğun kokulu dezenfektanlarla temizliyor olmanız da bir neden olabilir. Tuvalet problemi tıbbi bir sorunun da belirtisi olabilir. Örneğin anal keselerin tıkalı olması nedeniyle dışkılama sırasında acı oluşması, kedininizin bunun tuvaletinden kaynaklandığını düşünmesine yol açabilir. İdrarda bulunan kristaller, mesane ve idrar yolu iltihabı (bakteriyel sistit) gibi nedenler kedinizde ağrı oluşturup tuvalet alışkanlığında değişimlere neden olabilirler. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde veteriner hekiminize sorunu anlatarak danışabilirsiniz.