kedi beslenme Arşivi

Kedi ve Köpekler İçin Risk Oluşturabilecek Gıdalar

kediveköpekbeslenme

kediveköpekbeslenme

Kedi ve Köpekler İçin Risk Oluşturabilecek Gıdalar

 

Evcil dostumuzu beslerken dikkat edilmesi gereken o kadar çok unsur var ki onların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz. Tabi burada evcil hayvanımızın ne şekilde beslenmesi gerektiğinin üzerinden geçerken hangi yiyeceklerden uzak durmaları gerektiğine de kısaca değinebilir.

SOĞAN

Yapılan araştırmalarda soğan yiyen kedilerin ve köpeklerin hücrelerinde bir takım yapısal bozukluklar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle anemiye sebebiyet verebileceğinden soğanı hem kedi hem de köpeklerden uzak tutmalıyız.

ŞEKER

Şeker sadece hayvanlar için değil insanlar içinde aşırı tüketiminde sağlıksız olarak kabul edilen bir besindir. Özellikle kılcal damalarda ki dolaşımı bozması nedeniyle sinir sistemi ve gözlerde negatif etkiye sebep olduğu değerlendiriliyor.

TUZ

Böbrek hastalıkları dendiğinde ilk akla gelen şey tuzdur. Böbrek hastalıklarının sinsi doğası ve ölümcül sonuçları düşünüldüğünde tuzlu besinler kedi ve köpeklerden uzak tutmak çok mantıklı bir iştir.

ÇİKOLATA

Yapısında bulunan teobramin köpekler için zararlı bir madde özellikle sinir iletiminin bozulması açısından etkili olduğu değerlendiriliyor.

AVOKADO

İçerdiği persin maddesi yüzünden köpekler için uygun olmayan bir besin. Persinin özellikle sindirim sistemi üzerine olumsuz etkileri olduğu ve köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği biliniyor.

ÇİĞ ET

Çiğ et tüketimi özellikle iç parazit yayılımı için en önemli yollardan biri. Her ne kadar hayvanın iç parazit uygulamaları zamanında yapılıyor olsa bile kedilere ve köpeklere kesinlikle çiğ et verilmemelidir.

MANTAR

Kediler mantar toksinlerine karşı insanlardan çok daha hassas. Hiç riske girmemekte fayda var. İnsanlarda etkili olmayacak düşük toksin seviyeleri bile kediler için ölümcül olabilir.

SÜT

Kedi ve köpek sütleri olmadığı sürece insan tüketimine uygun inek sütleri kedi ve köpeklerin sindirimine uygun değildir. Sık sık ishal ve kusma problemlerine neden olur.

ÜZÜM

Üzüm köpekler için en tehlikeli besin maddelerinden biridir. Köpeklerde üzüm tüketimi böbrek tahribatına neden olduğu değerlendirilmektedir.

ELMA

Elma çekirdeğinde bulunan siyanür , aşırı tüketim sonucunda toksik etki ortaya koyabilmektedir. Özellikle köpeklerin elma tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Aslında bu zararlı içerikli gıdalardan korunmanın en güzel ve basit yolu profesyonel seri köpek maması veya kedi maması tüketilmesidir. Çünkü bu mamaların içinde evcil dostunuzun alabileceği günlük gereken protein, vitamin mineral, esansiyel yağ asitleri tam ve dengeli biçimde bulunmaktadır. Eğer buna rağmen yine de evden bir şeyler vermek istiyorsanız. Patates haşlaması, kemiksiz haşlanmış et, pirinç, havuç, kabak, yoğurt, brokoli gibi gıdaları verebilirsiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Kısırlaştırılmış Kedi ve Köpeklerde Beslenme

kedi ve köpek beslenme.jpg

kedi ve köpek beslenme.jpg

Kısırlaştırılmış Kedi ve Köpeklerde Beslenme

 

Günümüzde kısırlaştırma veteriner hekimler tarafından hem erkek hem de dişi hayvanlarda pek çok faydası sebebiyle tavsiye edilen bir işlemdir. Sokak kedilerinin ve köpeklerinin nüfuslarını kontrol etmenin yanında sağlık açısından da birçok faydası olduğu biliniyor. Özellikle dişilerde meme ve yumurtalık kanserleri başta olmak üzere, rahim içim iltihabi durumu belli bir yaşın üzerinde ki dişilerde sık görülmektedir. Erkeklerde testis kanserlerinin önüne geçebilmek için etkili bir yoldur. Bu durumlarla birlikte evde yaşayan hayvanlarda eş çağırma hareketleri veya alan işaretleme gibi üreme davranışlarının hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çünkü her kızgınlık dönemi ayrı bir stres faktörüdür ve hayvan çiftleşmediği zaman bu stres faktörü artarak devam eder ve immun sistem baskılanır.

Kısırlaştırma işleminin ardından değişiklik gösteren hayvanın fizyolojik yaşına ve hareketlerine uygun özel formüle edilmiş kuru mamalar ile beslemeliyiz. Kedi ve köpekler kısırlaştırma işleminden sonra yavaşlayan metabolizma hızı nedeniyle kilo almaya yatkın bir vücut kondisyonuna ulaşırlar. Bu duruma uygun olarak kalori içeriği azaltılmış bir mama ile beslenmelidir. Özellikle bu durum kediler de idrar yolu sağlığını korumak için buna uygun mineral seviyeleri kullanılmıştır. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra özelliklede erkek kediler idrar yolu daralmaları ve alt üriner sistem problemleri ile karşılaşılmaktadır. Kısırlaştırılmış kedi mamasında üriner sistemi destekleyen ve koruyan öze formülü sayesinde bu tarz problemlerin görülme durumları en aza indirilmiştir. Ayrıca kısırlaştırılmış kedi mamalarının içerisinde bulunan L-carnitin etkin bir kilo kontrolü sağlamaktadır yine içerisinde bulunan lizin sayesinde yağsız kas kütlelerinin oluşumu desteklenmektedir. Bunlara ek magnezyum, fosfor ve kalsiyum düzeyleri idrar kristalleri oluşumunu engellemek için özel hazırlanmıştır. Ayrıca kontrollü seviye de minerallere ek olarak sınırlı düzeyde böbrek sağlığını korumak için tuz içermektedir.

Kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerde bir diğer önemli konu su tüketimidir. Kısırlaştırıldıktan sonra azalan enerji ihtiyacı ile birlikte kilo alımları ve yağlanmalar görülmektedir tabi ki bu durumu enerji düzeyi düşük kısırlaştırılmış kedi maması ile çözeceğiz ama idrar dansitesini azaltmak ve aşağı üriner sistem hastalıklarının önüne geçebilmek için su tüketimi çok önemlidir. Su tüketimini bir çok yoldan arttırabiliriz. Evin farklı yerlerine su kabı koymak,  elektrikli akar su şelaleri almak ve de konserve mama vermek olacaktır. Konserve mama yüzde 70-80 oranında su içermektedir. Bu şekilde su içmeyi sevmeyen hayvanlarında su ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Kedi ve Köpekte Dengeli Beslenme Nedir?

kediveköpekbeslenme

kediveköpekbeslenme

Kedi ve Köpekte Dengeli Beslenme Nedir?

 

DENGELİ BESLENME NEDİR

Kedimi veya köpeğimi ev yemeğiyle beslesem ne olur veya evden neler verebilirim.

Dengeli beslenme temel ve etkin besin maddelerinin diyette hayvanın yaşama payı için ihtiyaç duyduğu gereksinimleri dikkate alınarak uygun oran ve nitelikte bulunmasıyla elde edilen besin maddesidir. Kedinizin veya köpeğinizin ihtiyaç duyduğu bu besin maddelerinin birinin veya bir kaçının verilen gıdada bulunmaması veya fazla miktarda olması bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir. Büyümenin durması veya tam ve etkin biçimde devam etmemesi, yaşam için enerji payının düşmesi, hastalıklara duyarlı hale gelmesine neden olmaktadır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, ben ev yemeği ile beslemek istiyorum köpeğimde ne gibi problemler olur ne sorunla karşılaşırım. Hayvanlar uzun zamanlı rutini severler yani diyetlerinin değişmemesi veya en yakın zaman aralığı olan ayda bir değişmesi onları memnun eder. Ev yemeklerinde ise durum farklıdır. Evde yapılan yemeklerin yağ, tuz, baharat, şeker oranları takdir edersiniz ki küçük dostlarımız, yavrularımız canlarımız için doğru hazırlanamaz ve bu durum onları rahatsız eder. Bu gibi durumlarda çoğu zaman mide bağırsak problemleri yaşarız. Evde hazırlanan yemeklerde protein içeriği yine küçük dostumuza az veya fazla gelebilmektedir. Ayrıca bilinenin aksine köpeklere kemik verilmesi oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu durum ölüme kadar gidebilir. Köpeğinize kemiğin tek faydası diş tartarlarının oluşumunu önlemektir. Onu da köpeğinizin kırıp parçalayamayacağı büyüklükte bir kemik ile çözebilirsiniz. Küçük kemikler hele de tavuk kemikleri kırılması ve parçalanması kolay olacağından parçalanıp ucu sivri hale gelir bu sivri kemik mide bağırsak sisteminde bir organa battığı zaman ise geri dönülmeyen hatalar zinciri başlamış olur ölümlere kadar gidebilir.  Kısacası ev yemekleri petinizin yaşam kalitesini yaşama payını ve enerjisini olumsuz etkilemektedir, peki dediniz ki ben özel olarak yağsız tuzsuz petime uygun bir içerikte besin hazırlamak istiyorum.  Bu durumda ise besin maddelerini iyi analiz etmeli hepsinin oranını tam ve eksiz hazırlamanız gerekecektir ve yine de bazı besin maddeleri yetersiz kalacaktır. Genelde günde iki defa beslediğimiz hayvanlarımız içinde bu işlemi günde iki kere yapmak sizin için bir külfet haline gelecektir. Şimdi şöyle bir soru geliyor akıllara peki ben evimde ufak tefekte olsa bir şeyler veremez miyim? Tabi ki verebilirsiniz ölçüsünü ve ölçütünü kaçırmamak şartıyla haşlanmış yumurta çok sık olmamakla birlikte verebilirsiniz, yoğurt verebilirsiniz, haşlanmış yumurtanın kabuğunu ezip un haline getirip verebilirsiniz çok yüksek kalsiyum kaynağıdır özellikle büyüme çağında ki kedi ve köpeklerde kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesi için mükemmel bir takviyedir.

Evlerde hazırlanan diyetler ne kadarda olsa petinizin besin ihtiyaçlarını tam anlamıyla dengeli bir biçimde karşılayamamaktadır. Profesyonel sistemlerle özel olarak hazırlanmış içeriği tam ve dengeli olarak formüle edilmiş köpek ve kedi kuru mamaları petinizin günlük gereksinim duyduğu tüm maddeleri eksiksiz içerir. Bu sayede diyette madde eksikliklerinden veya fazlalığından kaynaklanabilecek problemlerin tamamıyla önüne geçmiş olursunuz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ