kedi doğum Arşivi

Kedilerde Doğum Öncesi Bakım

Anne kedi ve yavruları

Anne kedi ve yavruları

Kedilerde Doğum Öncesi Bakım

Kedilerin hamileliği yaklaşık dokuz hafta sürer ama bu sürenin ilk yarısında tipik bir hamile kedi, gebe olduğuna dair çok az belirti gösterir. Avlanır dinlenir ve genellikle normal davranır. Hamilelik hormonlarından biri olan progesteron hormonunun etkisiyle ve karnında sürekli artan bir ağırlıkla kısa zaman sonra aktivite düzeyini düşürerek ve daha fazla dinlenerek davranışlarını düzenler.

 

Kedim hamile mi?

Kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız ilk olarak göğüs uçlarını kontrol edin. Bunlar gebeliğin üçüncü haftasından sonra daha belirgin bir hale gelip iyice pembeleşirker. Olası çiftleşmeden dört yada beş hafta sonra veteriner hekiminizin karındaki golf topu büyüklüğündeki şişlikleri hissetmesi mümkün olur. Ultrasonla ise üçüncü haftada fetusları görmek ve yaklaşık bir sayı vermek zaman mümkün olabilir. Beşinci haftadan sonra kedinizin karnı görünür şekilde büyür.

 

Hamilelik sırasındaki olası riskler

Doğmamış yavrular için en riskli dönem ilk üç haftadır. Hem ilaçlar, hem de hastalıklar sağlıklı gelişimi ciddi şekilde engelleyebilir. Örneğin anne feline infectious enteritis (FIE ya da panleukopenia) gibi bir hastalıktan etkilenirse, hayatta kalan yavruların ciddi beyin hasarıyla doğma riski çok artacaktır. Canlı panleukopenia aşısı dahi gebelik sırasında tehlikelidir. Bu sebeple anneden gelecek maternal antikor düzeyini arttırmak için hamilelikten önceki dönemde aşılamalar düzenli olarak yapılmalıdır. Irsi bağışıklığı arttırmak için kedilerinizi asla hamileyken aşılatmayınız. Evde hamile bir kedi olduğu zaman şayet başka kedileriniz varsa onları canlı aşılarla aşılatmayınız. Canlı aşı virüsü aşılanmış kediler tarafından maskelenebilir ve hamile kedininin fetuslarını etkileyebilir.

 

Hamilelik ve hormonlar

Hamilelik süresince progestoron üretimi hızla artar ve gebeliğin 35. günü civarında en yüksek seviyesine ulaşır. Bu kedilerin hamilelik süresince daha sakin tabiatlı olmalarına neden olur. Aynı zamanda karın görünür biçimde yuvarlaklaşır. Hamilelik en az 57, en fazla 70 gündür ama doğumdan birkaç gün önce dişi huysuzlaşır ve seçeceği korunağı arar. Yatak malzemelerini yeniden düzenler ve seçtiği korunağında gittikçe daha fazla zaman geçirir. Böylece burayı kendi kokusuyla işaretlemiş olur, bu da yavruların kendilerini evlerine alıştırmalarında yardımcı olur. Doğum yaklaştıkça annenin iştahı kesilir ve kasılmalar başlayıncaya kadar yuvasında huzursuzca dolanır.

 

Hamilelikle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar

1) Eğer doğacak yavruların bir kısmını verecekseniz, bunun için gerekli araştırmayı kedinizi çiftleştirmeden önce yapmanız daha faydalı olacaktır.

2) Kediniz fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da olgunlaşmadan hamile kalmasına izin vermeyin.

3) Hamilelik süresince ve özellikle emzirme döneminde kedinizin iyi beslenmesine dikkat edin.

4) Kedinizi ve çiftleşeceği babayı FIV yada FeLV gibi virütik hastalıklar taşıyorlar mı diye test etmek iyi bir seçenek olabilir.

5) Kedinizin doğanın kanununu izlemesine ve yabani bir kediyle çiftleşmesine izin verirseniz FeLV, FIV, FIP gibi hastalıklara yakalanma riski oluşabileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

Kedi ve Köpeklerde Doğum Öncesi Davranış Değişiklikleri

annekediveköpek

annekediveköpek

Kedi ve Köpeklerde Doğum Öncesi Davranış Değişiklikleri

Gebe olduğu bilinen kedi veya köpeğin doğum belirtisi ilk olarak 48 saat öncesinden iştahsızlık ve huzursuzluk dikkati çeker. Doğum yaklaştıkça artan stres ve doğum sancıları hayvanlarda iştahsızlık yapar. Bu durum genellikle gebeliğin 60. Gününden sonra görülüyor ise endişe etmenize gerek yok doğum yaklaşıyor demektir daha öncesinde görülür ise çeşitli metabolik hastalıklar göz önünde tutulmalıdır. Bir diğer belirti vücut ısısında meydana gelen değişim. Vücut ısısı doğumun yaklaşan evrelerinde düşüşe geçer. Bu düşüş çok ciddi bir düşüş olmamakla birlikte 1, 1,5 derece civarında ölçülür. Meme hacmi doğum öncesi son 1 hafta pik seviyesine ulaşır. Yavru sayısına göre karında sarkmalar gözlemlenir ayrıca genital organlarda gelişme ve şişkinlikler gözle görülebilen düzeydedir. Ruhsal olarak bu gelişmelere ilave olarak huzursuzluk, sesten ve gürültülü ortamdan uzaklaşma, kuytu sakin bölge arayışı da gözle görülebilen bazı belirtilerdir. Bu durumda sizin anneye  doğumunu yapabilecek uygun bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için daha sık bulunduğu bir oda seçilebilir. Anneyi strese sokacak durumların hepsi göz ardı edilmelidir.  Bu durumlar için özel kafesler , yataklar , oyun parkları mevcuttur bu ortamda anne kendini daha güvenli korunaklı hisseder.

Doğumun, vulvadan gelen sümüksü akıntı ile başlar. Sonrasında gelen kanlı yeşil akıntıdan sonra yavru hala doğmamış ise mutlaka veteriner hekiminiz ile irtibata geçiniz. Doğum esnasında onu yalnız bırakmanız 20 dakika aralıklarla kontrol etmeniz stres faktörlerini azaltacaktır. Bazı durumlarda ise petinizin sizin yanında olma isteği sizinle doğu yapma isteği doğmaktadır. Bu durumda onu yalnız bırakmayınız ve karnına okşayarak doğum sırasında ona destek olmanızı isteyecektir. Bazen anneler yavrularının zarlarını yalamazlar veya göbek kordonlarını yemezler bu durumda yavru zarlarını bir kuru peçete yardımıyla açıp kurulayınız ve annenin önüne bırakınız onu yalamasını bekleyiniz. Unutulmamalıdır ki ilk doğum başladıktan 24 saat sonrasına kadar doğum devam etmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ