kedi ırkları Arşivi

American Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

American Bobtail

American Bobtail

American Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

Tarihçesi:

Doğal seleksiyon yoluyla ortaya çıkan bir kedi cinsidir. Doğal seçilme yoluyla cins geliştirme çalışmalarının mükemmel bir örneği olarak değerlendirilebilir. Yüzyıllar boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde Japonya’dan Man Adasına kasar geniş bir yelpazede görünür. John ve Brenda Sanders adlı bir çift tarafından tatil amaçlı gittikleri Arizona’da buldukları kısa kuyruklu bir kedi yavrusunu tatil dönüşü beraberinde götürmüşler ve ona Yodi adını vermişler. Lawa’ya (Amerika’nın Orta batı bölgesinde yer alır ve American Heartland ‘’Amerika’nın Kalbi’’ olarak isimlendirilir) döndüklerinde sahiplendikleri diğer bir kedi Mishi ve Yodi bu ırkın ataları olarak kabul edilir. Mishi ve Yodi’nin yavrularının da Yodi gibi kısa kuyrukları vardır. Bu durum Yodi’nin genetik olarak baskın bir gene sahip olduğunu gösterir. Kuyruk yapısı bu ırkın karakteristik özelliğidir. Amerika’da tecrübeli bir kedi yetiştiricisi olan ve ilgili ailenin bir aile dostu olan Mind Shoultz’un Yodi ve Mishi’nin  kedi yavrularını Amerika ve Kanada’da ki çeşitli yerlerde bulunan doğal olarak kısa kuyruklu diğer kedilerle yetiştirmesi sonucunda vahşi görünümlü; görünüşünün aksine sakin , uyumlu , insan dostu ve atletik bir yapıya sahip olan American Bobtail yetiştirilmiş oldu. American Bobtail’in tam bir yetişkin kedi özelliklerine sahip olması yavaş gelişimi nedeniyle yaklaşık 2-3 yıl alır. Kuzey Amerika’ya özgü olan bu ırk ilk kez 1989 da TICA (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından American Bobtail’i doğal olarak bulunan bir kedi cinsi olarak tanındı.Botail mutasyon geni kontrol edilebilen bir gen değildir. American Bobtail ırkı hala geliştirlimeye devam edilmektedir.

 

Görsel Özellikleri:

Geniş bir kafa yapısı vardır. Belirgin elmacık kemiklerine sahip, kaş , göz ve burun yapısı kafasında mükemmel bir orana sahiptir. Belirgin bir şekilde etli kaş yapısı gözlerinin üst sınırını çizer. Büyük sayılabilecek farklı renklerde badem şeklinde gözleri vardır. Gözlerindeki bakışları doğal avlanma özelliğini hissettirir. Güçlü ve geniş bir çene yapısı vardır. Burun yapısı düz sayılabilecek hafif kavisli şekli ile vahşi bir yüz görünümü verir. Kaslı ve atletik bir görünüşe sahiptir. Büyük ve yuvarlak pençeleri vardır. Kuyruğu vücut boyunun yarısı veya üçte biri kadardır. Kısa bir kuyruğu ve dikdörtgen bir görünüşe sahiptir. Omuzları geniş ve kaslı bir yapıya sahiptir. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur.

Tüy yapısı kısa sayılamayacak uzunluktadır. Bunun için haftada 1-2 kez taranması gerekir. Düzenli taranması durumunda hem tüyleri sağlıklı görünecek hem de topaklanma ve keçelenme durumunun önüne geçilmiş olacaktır. Tüyleri 2 kat olarak bulunur alttakiler ince ve yumuşak üsttekiler kalın ve sert bir özelliktedir.2 kat kürke sahiptir. Mevsim geçişlerinde baharda tüy dökümü aratabilir.

Görünüş olarak bir atletin gücü ve zarafetini anımsatır. Avcı bakışlı kısa bir kuyruğa sahip evcil bir kedidir. Farklı renklerde ve desenlerde olabilir. Yabani bir görünüşe sahip olmanın aksine sakin bir yapıya sahiptir.  En karakteristik özelliği farklılıklar gösteren kısa kuyruğudur. Kuyruğu düz , kavisli veya bükülmüş olabilir.

Sağlık Durumu:

Genetik olarak herhangi bir hastalığa ciddi anlamda yatkınlıkları bulunmamaktadır. Genel olarak sağlıklı bir yapıya sahip olmakla birlikte Kalça displozisi (kalçanın kusurlu gelişimi ) riski, bağırsak ve mesane ile ilgili sağlık sorunları açısından risk altındadır.

Sağlıklı , güçlü , atletik bir yapıya sahiptirler.

Sağlıklı bir görünüş için haftada 1-2 kez taranması gerekir. Mevsim geçişlerinde tüy dökme oranı artabilir.

Periodental hastalıkları önlemek için ağız ve diş sağlığı için gerekli bakım yapılmalıdır.

Göz sağlığı için; gözlerinin etrafı sağlıklı nemli temiz bir bezle silinmeli. Herhangi bir enfeksiyon riskine sebebiyet vermemek için her iki göz için aynı bez kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tırnak bakımı; tırnaklarının maksimum 2 haftada bir düzenli olarak kesilmesi uygun olur.

Kulak Bakımı: Kulakları haftalık kontrol edilerek gerekli temizlik yapılmalı. Kulak içine zarar verebilecek sert cisimlerle kesinlikle müdahale edilmemeli.

Karakter özellikleri:

Sahibine düşkün , kendisine karşı gösterilen ilgiye duyarlı ve kolay eğitilebilen bir kedidir. Kısa bir eğitimle tasma eşliğinde sahibi ile günlük yürüyüşlere çıkabilir. Sakin yapısı nedeniyle uzun araç yolculuklarında da sorunsuz bir yol arkadaşıdır. Etrafındakiler ile diğer kediler , köpekler , çocuklar ile uyumlu bir yaşam sürer. Ortalamanın üstünde bir zekaya sahiptir. Bulmaca ya yönelik oyunlar; ödüller ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kapalı odalardan kafeslerden başarı ile çıkabilir. Parlak nesnelere karşı duyarlı ve ilgilidir. Etraftaki parlak nesneleri güçlü çenesi ile kolayca yakalayıp taşıyarak sizin bulamayacağınız yerlere saklayabilir. Oyuncakları ağzında taşımayı ,yakalama ve ödül oyunlarına bayılır. Özellikle kuyruğu ve tüyleri göz alıcı olduğu için etrafındakiler kuyruğuna şekil vermeye veya tüylerini çekme eğiliminde olduklarında bu durma tepki verecektir. Bunun için özellikle küçük çocuklar gözlenmeli. İnsan duygularına karşı duyarlıdırlar. Bu özellikleri nedeniyle bazı psikoterapistler tarafından American Bobtail tedavi programlarına dahil edilmişlerdir. Mükemmel bir sorun çözücüdürler. Avcılık içgüdülerinin bir sonucu olarak evde havada uçan canlıları yakalarlar. Köpeklere benzer bir karaktere sahiptirler ve ait olduğu aile bireyleri ile sağlam etkileşimler kurarlar.

Eğer bir American Bobtail varsa eğlenceli günler sizinle birlikte olacak demektir.

 

 

 

Abyssinian (Habeş Kedisi) Özellikleri

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Abyssinian  (Habeş Kedisi) Özellikleri

Abyssinian bilinen en eski kedi ırklarından biridir.

Tarihçesi:

Gerçek kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte yakın tarihte yapılan genetik araştırma verilerine göre Hindistan’dan özellikle Bengal Körfezi yakınlarında bir yerden geldiği kanaati yüksektir.1860’lı yıllarda Habeşistan’dan bir asker tarafından getirilen Zulu adlı kedi Abyssinian cinsinin atası olarak kabul edilir. Abyssinian Savaşı (İtalya-Etiyopya) sonrası 1935 de İngiltere’ye getirilmiştir. Asıl kökeni Nil Nehri Vadisine kadar uzanmakla birlikte asıl üretimi ve gelişimi Britanya’da olmuştur. İngiltere’den Amerika’ya ithal edilmiştir. Amerikan  Yetiştirme Programının  temelini oluşturmak için  üstün yetenekli birkaç  Abyssinian  cinsi ihraç edilmiştir. Dünya savaşları sırasında ve 1960’ların sonlarında ‘’Felina Laukemia’’ adlı virüs İngiltere’de sayılarının azalmasına yol açmışsa da kedileri ithal edilmiş ve nesli devam ettirilmiştir. Avrupa , Amerika ve Kanada da özellikle ilgi görmüştür.

Görsel Yapısı:

Görünüş olarak eski Mısır Medeniyeti tapınak duvarlarındaki resim ve heykellerdeki kedi tasvirlerine benzer. Zarif, atletik bir yapıya sahiptir. Üçgen şeklinde küçük bir kafa yapısında çukur sayılabilecek küçük bir burun ve kocaman badem gözlere sahiptir. Gözleri altın sarısı veya yeşildir. Kocaman gözleri etrafına karşı duyarlı , dikkatli ve akıllıca hamleler yapmasını sağlayan atalarından kalan eşsiz bir mirastır. Kızıl, kırmızımsı , kahverengi tonlarının mükemmel bir geçiş kombinasyonuna sahip bir görünüştedir. Orta sayılabilecek bir boya sahiptir. Kuyruğu mevcut renginin bir ton daha koyusudur. Kısa bir tüy yapısına sahip olduğu için tüy dökme durumu fazla görülmez. Tüy dökme dönemlerinde taranması faydalı olur.

Sağlık Durumu:

Genelde sağlıklı olmanın yanında genetik olarak bazı durumlara karşı hassastır. Bunlar; diş eti iltihabına ve diş çürümelerine karşı duyarlıdırlar. Bunun için ağız diş sağlığı açısından gerekli kontrollerin yaptırılması , ağız diş sağlığı bakım ve temizliği önemlidir. Ayrıca genetik olma ihtimali yüksek bir böbrek hastalığı olan amiloidoz (Amiloidoz: dokularda vücut içindeki organlarda amiloid denilen anormal protein birikmesi) görülür. Genetik olarak yatkın oldukları bir diğer durumda patellanın dağılması veya diz kapaklarının yerinden oynamasıdır. Böbrek rahatsızlıkları için ve kemik-eklem sağlığı açısından gerekli kontrollerin yaptırılması önemlidir.

Karakteri:

İnsan odaklıdır. Diğer hayvanlarla , oyuncaklarla vakit geçirmekle birlikte bulunduğu ortamda insanlar varsa tercihi mutlaka insanlar olur. İnsanla birlikte vakit geçirmeyi sever. Abyssinian cinsi bir kediniz varsa canınız asla sıkılmaz , O sizi asla yalnız bırakmaz.Sevimli kolay öğrenebilen , dikkatli ve bağımsızlığına düşkündür.

En Popüler 10 Kedi Irkının Özellikleri

En Popüler 10 Kedi Irkının Özellikleri

Bugün ki yazımızda pöpüler olan ve çok beslenen kedilerimiz hakkında bilgi vereceğiz. Onların özellikleri huyları nelerdir? Kedimizi seçerken neye dikkat etmeliyiz? Çoğu hayvan sahibi genelde köpek ırkları hakkında bilgi sahibidir, fakat kediler hakkında çok fazla bilgi sahibi değildir. Gelin size kedilerin dünyası hakkında ufak ip uçları verelim…

iran kedisi (persian cat)

iran kedisi (persian cat)

1) İran(persian) Kedisi

Tarihin en eski kedi ırklarından biri olan iran(persian) kedisi cfa kayıt birimi ilk defa 1871 yılında kaydını tutmaya başlamıştır. Tarihte resmi kayıt tutulduğundan beri bu kedi cinsı bır numara olmuştur. İran kedileri oldukça sevecen ve sadıktır, ancak uzun tüyleri nedeni ile bakımı zordur ve tüyleri nedeni ile çok iyi bakıma ihtiyaç duyarlar. Diğer kedi ırklarına göre bacakları daha kısadır. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arası yaşarlar.

maniecoon

maniecoon

2) Maine Coon (Maine Kanguru)

Bu cins 1992’den beri ikinci sırada bulunmaktadır. Normal kedi boyutlarına göre biraz daha büyüklerdir. İran kedileri gibi tüyleri uzundur ve bu ırkında tüy bakımını düzenli yapmanız gerekmektedir.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

3) Egzotik (Exotic) Shorthair

Renklerinden dolayı egzotik shorthair olarak cinsleri geçmektedir. Kısa tüylülerdir, american shorthair ve iran(persian) shorthair kırması bir kedidir. Görüntüleri nedeni ile iran kedilerine benzetirirler. Özellikleri bakımından çok oyuncu ve sevimlidir. Nadir bulunan bu cins ilk olarak amerikada üretilmiştir. Ülkemizde bu kediyi bulmak zordur, fiyatı bakımından’da çok pahalı olduğunu belirtmek isteriz.

Siyam (Siamese)

Siyam (Siamese)

4) Siyam (Siamese)

Tayland kökenli siyam kedisi Asya kıtasından günümüze ulaşmıştır. Siyam kedilerinin özelliklerinden biri çok atletik olmasıdır, oldukça şık bir kedidir. Çok sadık ve sevecenlerdir.

 

Habeş(Abyssinian) Kedisi

Habeş(Abyssinian) Kedisi

5) Habeş(Abyssinian) Kedisi

Kökenleri Mısır’a dayanan habeş kedisi, kedi dünyasındaki gözlemcilerden biri olarak kabul edilir. Parlak bir deriye sahiptir, oldukça şık bir görüntüsü vardır. Eğlenceli ve dost canlısıdır.

 

Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

6) Ragdoll Kedisi

Bu cins tıpki maine coon ırkı gibi diğer kedilere göre daha büyüktür. Kökenleri Kaliforniya dayanmaktadır. Oldukça sevimli ve dost canlılarıdır. Diğer kediler gibi maalesef dışarıda kendilerini savunacak bir yetenekleri yoktur, sadece evde bakılmasını önerdiğimiz kedi türlerinden biridir.

Birman

Birman

7)Birman Kedisi

İlk üretildiği yer Fransadır.Tüylerinin uzun ve ipeksi bir yapısı vardır. Dost canlısı esnek bir yapısı bulunan bir kedidir. Kedilerde çokda rastlamadığımız şekilde köpeklere benzemektedir.

 

americanshorthair

americanshorthair

8) American Shorthair

Bu cins ilk olarak Amerikada Mayflower’da meydana geldi. Avlanma için yetiştirilen bu kedicik mükemmel bir avcıdır. Avcılık için yetiştirildiği için sessiz olma özelliği taşımaktadırlar. Çocuklarla çok iyi geçinirler.

Oryantal (Oriental)

Oryantal (Oriental)

9) Oryantal (Oriental)

Oryantal Siyam kedilerine oldukça benzeyen bir yapısı bulunmaktadır. Kişilikleride şekilleri gibi siyamlara benzerler. Amerikada ve Tayland’a üretilmektedirler.

Stenks (Sphynx)

Stenks (Sphynx)

10) Stenks (Sphynx)

Dünyadaki 1 kaç tüysüz kedi türünden biridir. Alışılmadık bir deri yapısına sahiptir, çok fazla renk çeşiti bulunmaktadır. Sadık ve sevecenlerdir. Sürekli ilgi talep ederler.