kedi maması Arşivi

Kedi ve Köpek Mamalarında Kullanılan Yem Katkı Maddeleri

kediveköpekler

kediveköpekler

Kedi ve Köpek Mamalarında Kullanılan Yem Katkı Maddeleri

Piyasada satılmakta olan köpek kuru ve kedi kuru mamaları için stabilite , özellik katmak,  besleyici değerini arttırmak, görünümünü güzelleştirmek, kedi ve köpekler için ekstra yaralı hale getirmek için kullanılan bir takım ürünlerin genel ismine yem katkı maddeleri denilmektedir.  Yem katkı maddelerinin pek çok farklı sınıfları bulunmaktadır. Şimdi bunları teker teker inceleyeceğiz. Besleyici değeri olmayan yem katkı maddelerinden başlarsak, yağlar ile suyun ayrışmasını engelleyen emülgatörler, yağların acılaşmasına karşı antioksidanlar, kedi ve köpekler için ürünü daha çekici ve lezzetli kılmak adına renklendirici ve tatlandırıcıları içermektedir. Çok geniş yelpazede yem katkı maddelerinin kedi ve köpek mamalarında kullanımlarına izin verilmektedir. Bunlardan bir diğeri vitamin mineralleri içeren yem katkı maddeleridir. Kuru mamalar ve konserve mamalar için yem katkı maddelerinde kullanılacak vitaminler özenle seçilir. Bazı vitamin mineral ekstratları canlının biyolojik yaşına göre özel ölçüde bulundurmaktadır. Örneğin yavru ve gelişmekte olan kedi ve köpeklerde kalsiyum, fosfor, demir, oranları diğer kedi ve köpek kuru mamaları ve konserve mamalarına nazaran daha yüksek seviyededir . Başka bir örnek verecek olursak alman kurdu köpeklerinde veya dev ırklarda ilerde oluşabilecek eklem problemlerinin önüne geçebilmek için eklem desteği sağlayan glukozamın kondroıtın msm içeriği bulundurmaktadır.

Konservasyon işlemi başlı başına bizzat koruyucu bir işlem olduğu için katkı maddesine çok fazla ihtiyaç duyulmamaktadır. Köpek kuru veya kedi kuru mamalarında ise uzun süre raf ömrüne sahip olması için yem katkı maddelerine doğrudan ihtiyaç duymaktadırlar. Pet mamalarında kullanılan yağların doğa veya doğrudan sentetik prezervatiflerle korunması gerekmektedir. Sentetik koruyuculardan bazıları, butileytid, hidroksi anizol, butiroytid hidroksi toulen, propil bunlardan bazılarıdır. Bu antioksidanların toksitesi, güvenliği, etkileşimi veya kedi ve köpeklerin yaşamları boyunca her gün tükettikleri pet mamalarında uzun süre kullanımları yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Çoğu pet maması üreticisi tüketici endişelerine cevap vermiş ve şimdi vitamin c vitamin e ve biberiy yağı, karanfil, diğer baharatları doğal prezervatifleri kullanmaktadır. Ancak raf ömrü 6 ay kadar kısa olması gerekmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Ticari Mamaların Üretimi ve Kuru Mama Yapımı

kedi ve köpek

kedi ve köpek

Ticari Mamaların Üretimi ve Kuru Mama Yapımı

Geçmişten günümüze kadar hayvanlar pek çok sebep ile beslenmiştir. Bu sebeple doğaların da  hem bir sahip tarafından verileni yemek hem de avlanarak beslenmek gibi faaliyetleri barındırır. Tabi ki günümüze gelene bu beslemelerde önemli adımlar atılmış geliştirilmiştir. Bu geliştirmelerin nedenleri arasında bağımlılık, ortak yaşam ve merhamet duygusu ön planda tutulmuştur. Şüphesiz her zaman evcil hayvanlarımızı daha sağlıklı onlar için en uygun besleme yolu ile beslemek isteriz. Bunun için ise onlar için özenle ve dengeli bir formül ile hazırlanmış kuru mamaları tercih eder güveniriz. Çünkü kuru mamalarda evcil dostumuzun alması kullanması ve sonunda enerjiye dönüştürüp hayatını devam ettirmesi için gerekli birçok besin kaynağı tam, dengeli, eksiksiz biçimde bulunmaktadır.

Kedi mamaları ve Köpek kuru mamalarının üretiminde aynı insan gıdası üretmek için kullanılan işlemlerin hemen hemen benzerleri kullanılmaktadır, fırında pişirme, konserveleme, ekstruzyon.  Kedi mamaları ve köpek kuru mamaları değişik şekil ve büyüklükteki balık, et, tahıllar ve diğer sebzeler gibi ham maddelerden üretilir… Kuru mama üretiminin esası ekstruzyon işlemine dayanmaktadır. Ekstruzyon işlemi kısa sürede uygulanan yüksek ısıda ürünü fiziksel ve kimyasal değişikliklere uğratarak fiziksel özelliklerini ve besleyici değerini değiştirme prensibine dayanır. Şimdi gelin kuru mama yapımının aşamalarını sırasıyla inceleyelim

  1. Ham maddeler ekstruzyon işleminden önce ilk olarak bir örnek partikül büyüklüğünü elde etmek için öğütülür.
  2. Öğütülen ham maddeler karıştırılır ve belli bir oranda su eklenir.
  3. Ektstruzyon pişirmeden önce ham maddeler nişastanın jelatinizasonunu başlatmak için ön tavlama işlemine tabi tutulur. Ekstruzyondan önce karışımın bir örneği her bir partikülün yeterli ve eşit pişmesini sağlar. Bütün bunlar ürünün daha iyi görünümde ve daha lezzetli olmasını sağlar.
  4. Diğer aşamada materyal bir ekstruder yoluyla karıştırılır.
  5. Ekstruzyondan sonra ekstrudat arzu edilen kıvam ve depolama özelliklerini elde etmek için genellikle kurutulur. Ekstrudatın ısısı 100-200 C arasındadır ve %25 -27 oranında nem içerir. Ürünün nem miktarının %8-10 a kadar düşürülmesi, küf ve bakteri üremesini durdurmakta ve raf ömrünü uzatmaktadır.
  6. Ekstrudatlara çoğunlukla aroma ve baharatlı maddeleri eklemek için sıvı veya katı sprey şeklinde kaplama işlemi uygulanır. Bunun dışında bazen yağ gibi enerji kaynaklı süspansiyonlar bir kaplayıcı olarak kullanılır.
  7. Kaplamada kullanılan materyale ve ürüne bağlı olarak bir kez daha kurutma ve soğutma aşaması gerekmektedir.

 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Aynı Evde Yaşayan Kedi ve Köpeklerin ve Mama Sorunu

kediveköpekmaması

kediveköpekmaması

Aynı Evde Yaşayan Kedi ve Köpeklerin ve Mama Sorunu

 

EVİMDE KÖPEĞİM KEDİM VAR BİRBİRLERİNİN MAMASINI  YİYORLAR BİR ZARARI VAR MI

NASIL KONTROL EDEBİLİRİM

Vahşi yaşamda kediler ve köpekler evcilleştirmeden önce kediler köpeklere oranla her zaman daha fazla et ile beslenen besinlerini daha çok avlanarak temin eden yapıda olmuştur. Dolayısıyla fizyolojik yapıları da buna uygunluk gösterir. Besinler sindirmeleri, avlarını yedikten sonra saklamaları hatta birkaç gün süre ile tüketmeleri gibi durumları olduğu görülmüştür.  Bu bilgi ile günümüzde de profesyonel kedi mamalarının köpek mamalarına göre protein oranları çok daha yüksek olarak üretilmiştir. Bu yüksek protein mamalar akıl almaz bir kokuya lezzetli ve aromalı bir yapıya sahiptir. Bu durum köpeklerin iştahını kabartır ve kedi mamasına yönelmesine sebep olur. Yavruluk döneminde ve gelişmekte olan köpeklerde çok bir zararı yoktur. Çünkü zaten yavru köpek mamalarının protein oranları yüksektir ama yine de rutinde tüketilmemesi gerekmektedir. Fakat özellikle protein alerjisi olan ve belirli bir yaşın üzerindeki köpeklerde  aynı zamanda hayati organlar olan kalp, böbrek hastası köpeklerde bu besleme  uzun sürede hayati zararlar oluşturabilir. Sık sık kedi mamasıyla beslenen köpeklerde protein alerjisine yol açıp bir takım deri hastalıkları görülebilir. Tam tersi durumlarda kediler, köpeklerin mamasını yediği zaman protein yetersizliği olabilir. Buda kedinizin enerjisinin düşmesine sebep olur. Tüylerde döküntüler ve matlık görülür ve bir takım metabolik hastalıklar baş gösterebilir. Bu tür durumlarda kedinizin ve köpeğinizin kendi mamalarını yemeleri sağlanmalıdır. Önemli olan  ve daha büyük sorun teşkil eden durum köpekler tarafından kedi mamalarının yenmesidir ve mutlaka bir şekilde önüne geçilmesi gerekir. Bunun için birkaç farklı yöntem vardır. Köpekler mamalarını öğünlere bölerek beslendikleri için maması sizin kontrolünüzde verilip doygunluk hissi sağlanıp kedi mamasına yönelmesi engellenebilir. İkinci yöntem ise kedi mamasını köpeğinizin zıplayıp erişemeyeceği yüksek bir noktaya koymanız olacaktır. Üçüncü yöntem ise farklı farklı odalarda mamalarını yemeleri hiç karşılamamaları olacaktır. Kendi evinizin fiziki yapısı ve yaşantısına göre hangi sistem uygun ise o yolu izleyebilirsiniz. Böylelikle büyük bir sorunun önüne geçersiniz.

Veteriner Hekim Mehmet Koç