kedi seyahat Arşivi

Kedi ve Köpeğinizi Pansiyona Bırakmadan Önce Neler Yapmalıyız?

kedi ve köpek

kedi ve köpek

Kedi ve Köpeğinizi Pansiyona Bırakmadan Önce Neler Yapmalıyız?

 

Seyahat öncesi kedi veya köpeğinizi pansiyona bırakmadan önce nelere dikkat etmeli ve ne gibi önlemler almalıyız

Seyahatler küçük dostlarımız için her zaman zor bir süreç olmuşlardır. Bazen kedi veya köpeğimizi gideceğimiz yere götürmekte zorlanabilir gideceğimiz yerde konaklayamayabilir. Bu durumlarda bizim yokluğumuzda hayvanların uygun bakım ve koşullarda konaklamasını sağlayan kurum ve kuruluşlardan yardım isteriz. Eğer seyahatimiz 2-3 gün ile sınırlı ise kediler biraz daha şanslı durumda olmaktadır. Bildiğiniz üzere kediler mamalarını doyana kadar yerler ve doyma hissi vardır gider gelir yerler. Ayrıca evde bakılan kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını kedi kumlarında giderdikleri için dışarı çıkartma durumuna gerek kalmamaktadır. 5-6 aylıktan büyük bir kediyi önüne 3 günde yiyebileceği toplam kedi kuru mama miktarını çeşitli bölgelere paylaştırarak koyabiliriz. Bunun yanında yeteri kadar suyu da yine farklı yerlere dağıtırsak kediler 2-3 gün kendilerine bakabilir strese de girmemiş olurlar. Daha uzun seyahatlerde (10 günü geçmeyecek kadar) 2günde bir arayla uğramak şartıyla mama, su ve kum temizliği yapacak bir dostumuzdan yardım isteyip ev koşullarında strese girmeden kedimizin bakımını yapabiliriz. Böyle biri yoksa seyahatimiz de uzun bir süreçte gelişiyorsa o zaman en güzeli kedi ve köpek konaklama hizmeti veren kurumlara bırakılmalıdır.

Kedi ve köpeklerinizi seyahatlerde bırakacağınız yerler, konaklaması olan veteriner klinikler veya kedi köpek otelleri tercih edilmelidir. Tercihen daha önce kaldığı bir yer olursa strese girmemesi adına büyük kolaylık olacaktır. Bu gibi yerleri tercih ederken mutlaka kalacağı yeri görünüz. Bu bölümlerin tek bölümlük yerler olmasına ve hijyen koşullarına uygunluğa dikkat ediniz. Hala hazırda konaklamada olan kedi ve köpekleri gözden geçirmenizde fayda var. Kedi veya köpeğinizi konaklamaya bırakmadan önce aşılarının eksik bir şekilde yapılmış olmasına dikkat ediniz. Özellikle toplu bakım yapılan otel ve konaklamalarda paraziter enfeksiyon ve solunum yolları hastalıkları sık bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle bronchine aşısı ve paraziter uygulamaların yapıldığından veteriner hekim kontrolünde emin olun. Eğer seyahatiniz uzun ise 2-3 günde bir konaklama hizmeti veren kurumdan fotoğraf veya video isteyip petiniz hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Son olarak konaklamaya bırakmadan önce mevcut kullandığınız köpek kuru mamasını veya kedi kuru mamasını yanınızda götürünüz. Bu geçiş döneminde bağırsaklar etkilenebilmekte veya mama seçme durumu görülebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için kuru mamanızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Kedimi veya Köpeğimi Yolculuğa Giderken Dikkat Edilecek Noktalar

kedi ve köpek seyahat

kedi ve köpek seyahat

Kedimi veya Köpeğimi yolculuğa giderken dikkat edilecek noktalar

Yolculuk evcil dostlarımız için apayrı bir stres faktörü oluşturmaktadır. Bu sebeple yolculuk öncesi alacağımız önlemleri bu başlık altında topladık. Yolculuk öncesi birkaç gün kesinlikle kedinize ve köpeğinize aşı yaptırmayınız. Aşılar vücut direncini belirli oranda sarsmaktadır zaten yolculuk ayrı bir stres faktörü olacağı için iki sıkıntılı durum birlikte vücut direncini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple aşı durumuna mutlaka dikkat etmelisiniz ve karnenizi yanınızdan ayırmayınız. Canlı hayvan taşıma kanunlarına göre petinizin kayıtlı bir aşı karnesinin olması ve mutlaka kuduz aşısının yapılması gerekmektedir. Kedi ve köpeğinizin güvenliği için uzun seyahatlerde onları sabitlemenizi veya taşıma kafesi almanızı öneriririz. Seyahat öncesi gıda alımı sınırlaması da bizim için büyük önem teşkil etmektedir.  Seyahat öncesi gıda alımını sınırlandırmamız gerekmektedir. Araç veya uçak ile yapılan taşımalara hayvanlar çok fazla alışık olmadığı için sarsıntılar mide bulantılarına neden olur. Bu sebeple seyahatinizin 7 saat öncesinden petinizin mama kaplarını kaldırmalısınız, su kapları ise önlerinde durabilir. Buna rağmen yine de kusan hayvanlarda  seyahat öncesi hekiminiz tarafından mide koruyucuları yapılması önerilmektedir. Yolculuk sırasında aşırı tepki gösteren havlayan, miyavlayan, huzursuzluk çıkaran hayvanlarda ise sedatif etkili nöroleptiker ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların birkaç formu bulunmaktadır. Jel kıvamında olan ve belirli ölçülerde petinize yolculuk öncesinde verilenler , sıvı formda olanlar vardır ağızdan yine seyahatten birkaç gün öncesinde belirli aralıklarla verilmesi gereken. Hangi formu siz daha kolay uygulayacaksanız onu tercih edebilirsiniz ikisinin de etkisi benzerdir. Bu ilaçları kullanmadan mutlaka hekiminize danışınız.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ