kedi tuvaleti Arşivi

Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

 

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

Kedi doğal olarak temizdir. Üç haftalıktan itibaren annesinin rehberliğinde bir yavru sezgisel olarak “kazılabilir” yüzeyi olan bir tuvalet bölgesi seçer ve idrar ve dışkısını yapmak üzere oraya gider. Zamanla kedinizi biraz eğiterek, kedi tuvaletini kullanmasını başarabilirsiniz. Bir kedi için önemli olan ayağının altında kumu hissetmek, koku ve tuvaletin yeridir. Tabiki her zaman istisnalar vardır. Özellikle kısırlaştırılmamış erkek kediler idrarlarını ve üstü örtülmemiş dışkılarını alan belirleyici işaret olarak kullanırlar.

Kedinin kedi kumu tercihi

Ayaklarının altında hissettikleri kediler için özellikle önemlidir ve genel olarak, hissettiği ne kadar inceyse, o kadar hoşlanır. Kum çoğu kedi için çekici olduğundan çocukların oyun alanlarındaki kumların kediler tarsfından pisletilmiş olma olasılığı yüksektir. Tuvalet yerini ne kadar kazağı her kedi için farklılık gösterir.

Kedi kumu tercih ederken

Her kedinin kişisel kum tercihi olabilse de bizim de onlar için neistediğimiz konusunda tercihimiz vardır. Neyse ki, bizim tercihlerimiz genellikle onlarınkiyle uyuşur. Her ikimiz de kokuyu kontrol eden emici malzemeleri tercih ederiz. Yine de sizlere güzel kokan her zaman kedinize güzel kokmayabilir. İdrar ve dışkıyla topaklanan kumlar uzun tüylere kolayca yapışır ve tuvaletten dışarı taşınabilirler. Terciğiniz ne olursa olsun, erken çağda eğitimin daha verimli ve etkili olduğunu unutmamalıyız. Yavruyken alıştığı kumu, mamayı kedinizin yetişken de tercih etmesi büyük olasılıktır.

 

Kedi kumuyla tanışırken

Yavrular meraklı olurlar ve her tür kedi kumunu tatmaya kalkabilirler. Kedi kumuyla tanışırken yavru kedinizin yanında olun ve bunun ne için olduğunu anlamasına yardım edin. Sizin iyi bulduğunuz bir kokunun kediniz için çok rahatsız edici olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer mümkünde ikisi de sizler için uygun olan farklı kedi kumu türleri doldurulmuş iki tuvalet ayarlayın. Kediniz tercih ettiğini kullanacaktır. Kedi tuvaletini kuytu ama kolay ulaşabilir bir yere yerleştirin. Kediler hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını tercih etmezler. Doğal koşullarda farklı kediler nadiren aynı tuvalet yerini seçerler. Evinizde birden fazla kedi varsa, iki yada daha çok kedi tuvaleti kullanın.

 

Ev içi tuvalet sorunları

Bir kedi, kabının yerini beğenmediği yada ayağının altındaki dokudan hoşlanmadığı için tuvaleti kullanmayı reddedebiliyor. Kabı yeteri kadar sık temizlemiyor olmanız yada çok sık deterjan gibi yoğun kokulu dezenfektanlarla temizliyor olmanız da bir neden olabilir. Tuvalet problemi tıbbi bir sorunun da belirtisi olabilir. Örneğin anal keselerin tıkalı olması nedeniyle dışkılama sırasında acı oluşması, kedininizin bunun tuvaletinden kaynaklandığını düşünmesine yol açabilir. İdrarda bulunan kristaller, mesane ve idrar yolu iltihabı (bakteriyel sistit) gibi nedenler kedinizde ağrı oluşturup tuvalet alışkanlığında değişimlere neden olabilirler. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde veteriner hekiminize sorunu anlatarak danışabilirsiniz.

Kedi Tuvalet Eğitimi ve Tuvalet Sorunu

kedi tuvalet ve sorunları

Kedinizin tuvalet eğitimi ve tuvalet sorunları

Kedi Tuvalet Eğitimi ve Tuvalet Sorunu

Tuvalet Eğitimi Olan Kediler neden evin çeşitli bölgelerine idrar kaçırırlar?

Tuvalet Eğitimi Olan kediler  evin çeşitli bölgelerine birkaç sebepten dolayı  idrar yaparlar. Bunlardan ilki Sahiplerine olan tepkiden kaynaklanır. Nedir peki bu sahiplerine olan tepki ? Kediler 24 saat evde vakit geçirdikleri için artık ev onlarındır ve düzenli ve rutin hayatı severler .  Bu yaşam alanında ki değişiklikler onların tepkileri ile sonuçlanır. Eşyaların yer değiştirilmesi veya yenilenen eşyalar , eve çok sık kalabalık gürültülü misafir gelip gitmesi, bir odaya kapatılmak, cezalandırılmak, sert bir şekilde kızılması gibi davranışlar sonucu tepkisel olarak evin çeşitli bölümlerine bilerek ve isteyerek idrar bırakmasına neden olur. Tepkisel yapılan idrarlar tepkiyi gösteren kişinin kıyafetlerine, ayakkabılarına odasına, veya herkesin göreceği salonun tam ortasına yapar. Bu tür durumlarda kedinize hiç kızmayın çünkü zaten stresli bir durumdan ileri gelerek yaptığı davranışı kızarak daha da tetiklemiş olursunuz. İdrar yapılan bölgeleri kedi  temizlik ve uzaklaştırıcıları ile temizlemek sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü diğer yüzey temizleyicileri ve çamaşır suları kötü kokuları nötralize etmez maskeler. Buda kedinizin tekrar aynı noktada aynı kokuyu alarak aynı bölgeye tekrar idrarını yapmasına neden olur. Bunun için kedi temizlik ve kedi uzaklaştırıcılarını düzenli olarak kullanınız. Kokuları ve lekeleri bu ürünler tamamıyla yok eder.

İkincisi sağlık problemleri nedeni ile evin çeşitli yerlerinde damla damla şeklinde sarı veya kanlı şekilde idrar görebilirsiniz. Bu durumda derhal Veterineriniz ile irtibata geçmenizi öneririz. Çünkü bu tür durumlar idrar yolu enfeksiyonlarından, böbreklerde ki problemlerden , idrar kesesinde ki döküntülerden ileri gelebilmektedir. Sizin çözeceğiniz bir durum değildir.

Üçüncüsü ise her cinsiyette karşılaşılabileceği gibi daha çok erkek kedilerin çiftleşme döneminde içgüdüsel olarak dişiye kendini belli etmek adına yer işaretlemesidir. Dişi kediler ise kızgınlık dönemlerinde daha çok bu tarz davranışları sergilerler. Bu durumlarda kedi uzaklaştırıcı spreyler çözüm olabilmektedir veya diğer bir yol kısırlaştırmaktır. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra bu tür davranışlarda %90 oranında azalma görülmektedir. Tabi ki bu da kısırlaştırma sonrası yaklaşık 1 ay bulur bunun nedeni ise hormonların ancak o zaman düşüşe geçmesinden ileri gelmektedir.

Kediniz için kullanabileceğiniz kedi tuvaletleri ise başlıca açık kedi tuvaleti ve kapalı kedi tuvaleti olarak 2 çeşitten oluşmaktadır.

 

Veteriner  Hekim Mehmet Koç