köpek gebelik Arşivi

Gebelik ve Emzirme Döneminde Aşı Uygulamaları

 

Gebelik ve Emzirme Döneminde Aşı Uygulamaları

Gebelik ve Emzirme Döneminde Aşı Uygulamaları

Gebelik ve Emzirme Döneminde Aşı Uygulamaları

 

Yavru kedi ve köpekler hayatlarının ilk dönemlerinde annelerinin sütünden aldıkları bir takım antikorlar ile korunurlar ve bu şekilde bağışıklıkları oluşmuş olur. Dolayısıyla annenin aşılarının tam ve eksiksiz olması bu konuda çok önemlidir. Çünkü aşılama uygulamaları tam ise o etkene karşı bağışıklığı da bir süre korunmuş olacak. Yapılan araştırmalara göre annelik dönemine girerken aşılamaları tam ve eksiksiz olan ve yeteri kadar anne sütü alan yavruların bağışıklığı daha uzun süreler korunmuştur.

Kedi ve köpeklerin sağlıklı bir gebelik geçirmesi bakım ve besleme şartlarıyla doğrudan etkilidir. Bu dönemde anneye gösterilecek özen onun daha iyi hissetmesine ve doğumun kolay geçmesini sağlamaktadır. Çiftleşmelerden sonra kedi veya köpeğinizi gebeliğinden şüpheleniyorsanız çiftleşme gerçekleştikten 3 veya 4 hafta sonunda veteriner hekiminize giderek gerekli teşhis ve kontrollerini yaptırabilirsiniz. Bu muayene de kesin olmamakla birlikte yavruların sayısı ve hayatta olup olmadığı görülebilmekte hamilelik teşhisi koyulabilmektedir.  Hamilelik teşhisi koyulduktan sonra geniş çaplı kontrollü besleme ve besin takviyeleri yapmak gerekmektedir. Anneye yüksek proteinli ve yüksek mineral madde içeren yavru kuru köpek maması veya yavru kuru kedi maması tüketmesi önerilir. Ayrıca yavru sayısına ve annenin fiziksel kondisyonuna göre vitamin mineral takviyesi yapılması da sağlanabilir. Bu aşamadan itibaren yani fetüsün 21. Gününden itibaren hiçbir aşı yapılmaması önerilmektedir. Çünkü zaten hassas bir döneme geçildiği için birde aşı uygulaması yapılarak anne nin üzerinde ki yükü daha fazla arttırmamalıyız.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde antiparaziter uygulamaları güvenle yaptırabilirsiniz. Fötuslar parazitleri direk plasentadan veya doğumdan sonra süt ile aldıklarından antiparaziter uygulamaların çok fazla faydası olmaktadır. Endoparaziter (iç parazit) ilaç uygulama zamanı gelmiş kedi veya köpeklerin onlara toksik etki oluşturmayacak doz ve etkenlerde uygulanmalıdır. Yavru kedi ve köpekler annelerinden kolostrum (anne sütü, ağız sütü) ile aldıkları antikorlar ile 12 hafta boyunca korunurlar. Bu sebeple gebe kedi ve köpeklere 45 günlükten itibaren endoparaziter (iç parazit) ve ektoparaziter( dış parazit) ilaç tedavisi uygulanmasında fayda vardır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Dişi Köpeklerde Uygun Çiftleştirme Yaşı ve Davranışları

dişi köpek

dişi köpek

Dişi Köpeklerde Uygun Çiftleştirme Yaşı ve Davranışları

 

Köpekler de östrus dediğimiz çiftleşmeye hazır olma dönemi diğer türlere göre farklılık gösterir. Köpekler monoöstrik hayvanlardır; yani yılda bir veya iki defa çiftleşmeye hazır hale gelirler. Çiftleşme yaşını belirleyen faktörler arasında dişinin vücut gelişimini tamamlamış gerekli olgunluğa sahip yaşta olmasıyla önemlidir. Dişilerde pubertas (ergenlik)6-14 aylık arasında devam eder. Dişi köpeklerde bu dönem daha öncesinde gerçekleşir. Ergenliğe erişme yaşını ırk, besleme, stres ve hastalıklar olmak üzere bir çok faktör etkiler. Özellikle köpeklerde küçük ırk ve büyük ırklar arasında bir takım farklılıklar görülebilir. Küçük ırkların ilk kızgınlıkları 6-10 aylık yaşlarda görülürken, büyük ırklarda 18-20 aya kadar uzayabilir. Orta büyüklükte ki ırklarda ise bu yaş 12-14 aylık  zamanlarda görülür.

Dişi köpekler için en ideal çiftleşme yaşı 3. Veya 4. Kızgınlık döneminden itibaren görülür. İlk çiftleşme yaşı dişi köpekler için 15-18. Aylar , erkek köpekler için sperm sayısı ve kalitesi açısından 17.19. aylar en uygun yaşlardır.  Bu ayların öncesinde görülen gebeliklerde birkaç sorunla karşılaşılmıştır. Annenin büyümesi ve gelişimi devam ettiği için bu aylarda görülen gebeliklerde annenin gelişimini olumsuz etkileyerek  çelimsiz kalmasına neden olur. Ayrıca yavrularda zayıflık , anomali, erken ölümler görülebilmektedir.  Bazen bu durumlarda  anne doğum sırasında da hayatını kaybedebilmektedir.  Çiftleşme için en uygun yaş aralığı ırka göre değişmekle birlikte 2-6 yaş arasıdır. 6 yaşın üzerinde ki doğumlar anne için tehlike arz etmektedir. Çeşitli organ yetersizlikleri, doğum kanalının yağlanması, kalp, karaciğer ve böbreklerde bir takım harabiyet görülebilmektedir.  Çiftleşme şartlarında her iki köpeğinde sağlık durumunun uygun olması genetik olarak kalp, böbrek, diyabet ve kemik hastalıkları gibi sorunları yaşamamış olması önemlidir. Çünkü olası bir gebelikte aynı kalıtsal sorun ilerleyen nesillere aktarılacaktır.

Köpeğiniz ve sizin için doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız. Köpeğinizin 3.4. kızgınlık döneminin başında köpeğinizi gerekli olgunluğa erişen erkek köpeğin yanına bırakınız.  Erkek köpek tercihiniz de mümkünse daha önce tecrübe sahibi olan bir erkek köpek olması sizin işinizi kolaylaştıracaktır. İlk zamanlarda dişi köpek erkeğe fazla yaklaşmak istemeyecektir ve bazen kavgalar havlamalar görebilirsiniz. Bu durumda çok sert tepkiler vermeden dozu ölçüsünde araya giriniz asla herhangi köpeğe kızmayınız.  Irklara göre değişmekle birlikte ortalama 7-14 gün sonunda kanama kesilir ve dişi çiftleşmek için hazır hale gelir bu sırada koklaşmalar kovalamalar görülebilir. Hiçbir şekilde araya girmiyorsunuz.  Bu süre zarfı içerisinde verimli çiftleşmeler kilitlenme pozsiyonu ile görülebilmektedir. Yani erkek köpek dişi köpeğin üzerinde ikisi de farklı yöne doğru yönelmektedir. Bu süreç 15-20 dakika kadar sürebilir kesinlikle endişelenmeyiniz ayrıca çiftleşmeler sık sık devam edebilir. Uygun döllenme ve çiftleşme için dişi erkeğin evinde 15-20 gün kalmalı en az 3-5 defa çiftleşmelidir.  Bu çiftleşme sürecinde köpekler yemeden içmeden kesileceği için takviye olarak köpek konserve maması ve köpek vitaminlerini kullanabilirsiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Gebe Köpeklerin Beslenmesi ve Alınacak Önlemler

 

anneköpek

anneköpek

GEBE KÖPEKLERİN BESLENMESİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

Gebelik insanlarda olduğu gibi köpeklerde de çok dikkat edilmesi gereken ve bir takım sorunların yaşandığı bir durumdur. Bu sorunların önüne geçebilmek , yavruları ve anneyi sağlıklı büyütebilmek için bir takım önlemler ve sorumluluklar almalıyız. Gebelik muayenesi çiftleşme gerçektleştikten 3-4 hafta sonra ultrason yardımı ile teşhisi koyulabilir. Bu teşhis de net olmamakla birlikte yaru sayılır da görülebilmektedir.
Gebeliğin ilk 4 haftası yavrunun yaşama ve enerji payı anne tarafından rahatlıkla karşılanmaktadır. Yavrunun besin madde ihtiyacı 5. haftadan başlar 8. haftaya kadar kademeli olarak yükselir ve annede bir takım ihtiyaçlar doğurur. Bu küçük ırklarda yaşama payının %130 u kadar artış gösteriri. Büyük ırklarda ise %160 oranında yaşama payında artışla karşılanmalıdır. Gebeliğin 5.- 6. haftasından sonra fötus, plansenta, uterus ve memelerin gelişimi nedeniyle anne adayı köpeğin ağırlığı artar. Çiftleşmeyi takiben 6. 7. haftalarında kuru mama tüketiminde ve ihtiyaçları artış gösterir. Bu ihtiyaç duyulan enerji ve ham madde ihtiyaçları birçok farklı şekilde karşılanabilmektedir. Kullandığınız kuru mamayı yavru kuru köpek mamasına geçiş yaparak karşılayabilirsiniz. Bunun yanında köpekler için özel hazırlanmış vitamin mineral takviyeleride köpeğinizin sağlıklı bir gebelik geçirmesi konusunda yarar sağlayacaktır. Gebeliğin son 2 haftasında ve emzirme döneminde kalsiyum takviyesi köpeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Çünkü süt üretebilmek için kemiklerde depo edilen kalsiyum buralardan çekilecektir ve bu durumda köpeğinizde ayağa kalkamama, titremeler, süt üretiminde düşüşler ve yavruların beslenememesi gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gebeliğin son iki haftası ve emzirirken kalsiyum içeren vitaminler oral yolla veya intravenöz olarak takviye edilebilir. Haşlanmış yumurtanın kabuğu da kalsiyum deposu olarak karşımıza çıkar ve büyük ölçüde kalsiyum ihtiyacını karşılar. Haşlanmış yumurtanın kabuğunu soyun ve iyice ezin daha sonra un haline geldikten sonra konserve mamalarla karıştırarak veya yoğurt ile annemize verebilirsiniz. Gebeliğin son 12-24 saatinde ise köpeğiniz yemeden içmeden kesilecektir, bu durum çin endişelenmeyin .
Köpeğinizin gebe olduğunu öğrendikten sonra onun doğumu için bir yer hazırlamayı unutmayınız sevdiği ve benimsediği bir odada sakin bir köşe onun için ayırın bu durumlar için petihtiyac.com da bir çok yuva ve doğum malzemeleri bulunmaktadır. Doğum esnasında ise köpeğinizin orda olmasını sağlayın. Doğum esnasında onu tedirgin edecek seslerden ve kalabalıktan köpeğinizi uzak tutunuz .
Veteriner Hekim Mehmet KOÇ