köpek ırkı Arşivi

Basenji Köpek Irkı

Basenji köpek ırkı

Basenji köpek ırkı

Basenji Köpek Irkı

 

Bu köpek ırkının kökeni orta Afrika bölgesine dayanmaktadır. İlk olarak burada üretilmişlerdir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti menşeili bir köpek ırkıdır, zaire bölgesinde üretilmeye başlanmıştır. Afrika sıcaklarına dayanabilecek fiziksel özelliklere sahiptir. Sıcak iklim köpek ırklarından biri olarak gösterilebilir.

Uyanık, sevimli, meraklı ve enerji dolu olma özelliklerine sahiplendir. Erken yaşta eğitilmesi gereken köpek ırklarından biridir. Çok akıllı olmaları ile bilinmektedir. Egsersiz yapmayı ve gezmeyi oldukça severler. Yabancılar ile çok iyi anlaşamıyabilirler.

Sahibi ile güçlü bir şekilde iletişim kurabilir ve onunla oldukça iyi anlaşır. Su’dan ve yağmurlu havalardan hiç hoşlanmaz. Genellikle dağcılar gibi tırmanmayı ve o tür iklimli yerleri severler. Basenji köpek ırkı yol bulma konusunda oldukça iyidir. Hızlı bir köpek ırkıdır, oyun oynarken onu asla yoramazsınız. Eğer bu köpeği farklı bir köpek ırkı ile beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle yavru iken bu alışkanlığı almasını sağlamanızı öneriyoruz. Aksi halde diğer köpek ırkları ile iyi anlaşamayabilirler.

Bu köpek ırkının tüylerinin kısa olması nedeni ile tüy bakımı destekleyici Pro Plan köpek maması kullanmasını tavsiye ederiz.

Orta ırk köpek ırkı olarak kayıtlara geçmektedir. Renkleri siyah, kaplan desenli, üç renk, siyah-beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Erkeklerin boyu 45 cm’e kadar olabiliyor, dişiler ise 42 cm’e kadar uzayabiliyor. Erkeklerin boyu 11 ile 13 kg arasındadır, dişilerin kgları 10 ile 12kg arasındadır.

 

Alaska Kurdu (Alaskan Malamute) Köpek Irkı

Alaska Kurdu

Alaska Kurdu

Alaska Kurdu (Alaskan Malamute) Köpek Irkı

Alaska kurdu soğuk iklim köpeğidir, en iyi özelliği dondurucu soğuklara karşı dayanıklı olmasıdır. İlkel çağlarda üretilen bu ırk dayanıklı ve güçlü bir köpektir. Kışın agaç çekme vb. işlemlerde tarih boyunca bu köpekler kullanılmıştır. Filmlere’de konu olan bu kurtlar kızak çekerek insanlara yardımcı olmuşlardır.

Diğer kurtlardan farklı olarak kürk kalınlığı yaklaşık 1.5 katıdır. Kemikleri diğer türlere göre daha kalındır ve bu özelliği onu diğer türlerden daha güçlü yapmaktadır. Bu tip soğuk iklim hayvanlarını kesinlikle sıcak iklim alanında beslenmemesini öneririz. Örnek vermek gerekirse ülkemizde Antalya sıcağında bu köpek türünü bakmak ona işkence yapmak anlamına gelmektedir. Bu köpeği alırken veya sahiplenirken bulunduğunuz bölgeye göre seçim yapmanızı öneriyoruz.

Bu ırkın diğer özellikleri ise sevecen, uyumlu ve sahibine sadık olmasıdır. Çocuklar ve diğer köpek ırkları ile iyi geçinebilmektedir. Eğitim süresine erkenden başlanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise eğitimi algılama ve öğrenme süresinin uzun olmasıdır. İlk defa köpek besleyen pet severlere bu köpekle başlamamalarını öneriyoruz. Bunun nedeni köpeğin güçlü yapısı ve eğitiminin diğer köpeklere göre daha uzun sürmesidir. Daha önce köpek bakmış tecrübesi olan kişilerin bu ırka bakmasını öneriyoruz.

Bu ırkın tarihte çok büyük bir öneme sahip olduğunu bilmenizi isteriz. Bunun nedeni eski çağlarda sık yapılan göçler. Bu göçler sırasında insan oğlu alaska kurtlarından yardım almışlardır. Tarihte bu köpeklerin bir çok köpek türlerinin atası olduğu inanılmaktadır. Bunun nedeni ise sık sık göç işlemi yaptıklarından dolayı çeşitli bölgelere sık sık bulunmasıdır.

Bu köpek ırkı uzun mesafede ne kadar güçlü ve dayanıklı olsada, kısa mesafede hız konusunda aynı başarıya sahip değildir. Kısa mesafede yapılan kızak yarışlarında hızlı hareket edememektedir. Daha öncede söylediğimiz gibi bu köpek ırkını sahiplenecek kişi sabırlı ve taviz vermeden eğitmesi gerekmektedir. Aksi takdirde köpeği ile ileride büyük sıkıntılar yaşayabilir.

İlk doğuş bölgesi Alaska bölgesidir, 10 ile 12 yaşına kadar yaşamlarını sürmükmektedirler. Dişilerinin boyu 55 ile 60 cm arasındadır, erkeklerinin boyu 60 ile 65 cm arasındadır. Dişilerin kilo aralığı 32 ile 38 kg’dur, erkeklerde ise 35 ile 42 kg arasında değişmektedir. Tüylerinde genellikle gri, siyah ve beyaz renkler mevcuttur