köpek ırkları Arşivi

Bichon Frise Köpek Irkı Özellikleri

Bichon Frise Köpek Irkı Özellikleri

Bichon Frise Köpek Irkı Özellikleri

Bichon Frise Köpek Irkı Özellikleri

Mükemmel bir dış görünüme sahip yumuşacık beyaz tüyleri olan bichonlar küçük ırk köpek olarak geçmektedir. Bazı zamanlar beyaz kanişler ile karıştırılabiliyor fakat bu ırk bichon frise olarak geçmektedir.

Madagaskar yakınlarındaki Afrika sahillerindede üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra kuzey İtalya’daki Bologna yakınlarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Bichon fries Akdeniz’de doğduğu ve ticaret yolları ile diğer ülkelerede ulaştığı ve türünün böyle yayıldığı bilinmektedir. Bichon köpek ırkları küçük olmalarına rağmen çok güçlü bir yapıya sahiplerdir. Diğer küçük ırklara göre daha güçlülerdir.

Bichon frise’lar tek renkten oluşmaktadır, her daim beyaz renktedirler. Siyah gözleri ve siyah burunlaır bulunmaktadır. Aileniz için bir evcil hayvan arıyorsanız kesinlikle bichon’a düşünebilirsiniz. Bu ufaklık oyun oynamayı çok sever ve daima mutlu olmayı bir şekilde başarır. Çok sevecen ve naziktir, sahibi ile güzel bir iletişim kurabilir.

Bu köpek ırkının bir diğer özelliği tüy dökümü çok fazla yapmamalıdır, uzun tüyleri olmasına rağmen tüyleri çok fazla dökülmez. Alerjisi olan insanlar için bu köpek ırkını beslemeleri önerilmektedir. Bichon köpek ırkı sahibinden ve ailesinden ayrıldığı zaman çok fazla acı çeken bir köpek ırkıdır. Mümkün olmadıkça bu köpek ırkını yalnız bırakmamanızı öneriyoruz. Sizin yokluğunuzda çok kısa sürede tranvalar yaşayabilir ve psikolojisi bozulabilir.

Bichon frise çok akıllı bir köpek ırkıdır, oyun oynamayı çok severler. Aynı zamanda eğitim almaya çok yatkın bir köpek ırkıdır. Eğer onu eğitmek isterseniz bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Onu eğitirken kesinlikle sert müdahaleler ve ses yükseltmeler yapmamanızı öneriyoruz, nazik ve güzel bir şekilde eğitmeniz onun ve sizin açınızdan iyi olacaktır.

Diğer köpek ırkları ile iyi geçinirler fakat evinize bir yabancı girdiğinde kesinlikle sizi uyaracaklardır.

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadırlar. Kiloları 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Boyları 25 ile 32 cm arasındadır.

Bernedoodle Köpek Irkı Özellikleri

Bernedoodle Köpek Irkı Özellikleri

Bernedoodle Köpek Irkı Özellikleri

Bernedoodle Köpek Irkı Özellikleri

Bernedoodle Köpek ırkları çok sevecen ve zeki olarak bilinmektedir. Sahibi ve çevre ile uyumu, arkadaşlığı çok üst düzeydedir. Canis soyundan gelmektedir. Aile içinde rahatlıkla bakabileceğiniz bir köpek ırkıdır. Çocuklar ile çok iyi anlaşabilirler. Kıvırcık ve dalgalı tüylere sahiplerdir. Eğer evde bir köpek beslemek istiyorsanız kesinlikle bernedoodle’i beslemenizi önerebiliriz. 10 ile 13 yıl arasında yaşam süreleri bulunmaktadır.

 

Bedlington Teriyer(Terrier) Köpek Irkı Özellikleri

Bedlington Teriyer(Terrier)

Bedlington Teriyer(Terrier)

Bedlington Teriyer(Terrier) Köpek Irkı Özellikleri

Görünüş olarak ufak bir koyuna benzemektedir. Büyük Britanya kökenli bir köpek ırkıdır, adını İngiltere’nin kuzey doğusunda bulunan Northumberland’daki bedlington şehrinden almıştır. Oldukça akıllı bir köpek ırkıdır, sahibi ile iletişimi oldukça yüksektir. Aile içerisinde besleyebileceğiniz bir köpek ırkıdır. Ortalama 11 ile 14 yıl arasında yaşamaktadırlar. Kgları 7 ile 11 kg arasındadır, boyları maksimum 45 cm’e kadar çıkmaktadır.

Bedlington teriyeri küçük ırk köpek olarak geçmektedir. Tüylerinin haftalık köpek tarak ve fırçaları ile taranması gerekmektedir.

Appenzeller Sennenhunde Köpek Irkı

Appenzeller Sennenhunde Köpek Irkı

Appenzeller Sennenhunde Köpek Irkı

Appenzeller Sennenhunde Köpek Irkı

Bu köpek ırkının menşei İsviçre’dır. İlk üretildiği yer burasıdır. Çok hareketli bir köpektir, bu köpek ırkı devamlı gezdirilmeli ve hareket ettirmelidir. Eğer hareketsiz kalır ise huzursuz olur ve strese girerler. Bu tip hareketli köpekleri onlarla beraber hareket edebilecek genç arkadaşların sahiplenmesini öneriyoruz. Bu köpek ırkının bir diğer özelliği ise çiftlik tarzı ortamlarda koyunları veya sığırları sürmekte yardımcı olabilmeleridir. Dağlar vb. tehlikeli hayvanların olduğu bölümlerde sürüye korumalık yapacak kadar güçlü bir köpek türü değildir fakat onları toparlayacak ve sıkıştıracak beceriye sahiptir.

Appenzeller köpeği, kökeni sennenhund ırk ailesine dayanmaktadır. Sennenhund köpek ırkları ilk etapta çiftlikteki işlerde yardımcı olmak için üretilmişlerdir. Günümüzde ise bu köpek ırkları İsviçre’nin bazı dağlık bölgelerinde kurtarma ekiplerine yardımcı olmak için eğitilmektedirler. Appenzeller köpek ırkının genelde 3 renkli deriye sahiplerdir. Erkeklerin boyu en fazla 60 cm’e kadar gelişmektedir, dişiler ise boy olarak en fazla 55 cm’e kadar uzamaktadırlar. Kilolarda ise dişi yaklaşık 30 kilo erkekler ise 33 kg’ya kadar çıkabilmektedirler. Bu köpek ırkı orta ırk olarak geçmektedir. Kuru mama alacağınız zaman orta ırk köpek maması almanızı öneriyoruz.

Amerikan Tilki Tazısı (American Foxhound) Köpek Irkı

Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı (American Foxhound) Köpek Irkı

Amerikan tilki tazısının üretildiği tarih 1650 yıllara dayanmaktadır. Amerikanın kuzeyine yerleşen ingiliz yerleşimciler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Çok hızlı olma özelliği olan bu köpek ırkının aynı zamanda etkili bir şekilde koku duygusu vardır. Bu nedende 17. yüzyılın başlarında av için kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda avcıların yanı sıra çiftcilerde bu köpek ırkını beslemeye başladı nedeni ise vahşi hayvanlara karşı etkili olmasıdır.

Amerikan tilki tazısı 63 cm büyüyebilen bir büyük ırk köpek türüdür. (Dilerseniz büyük ırk pro plan köpek maması ile dengeli ve sağlıklı bir beslenme uygulayabilirsiniz.) Bu köpek ırkının bacakları düz ve uzundur, hafif yukarı eğilimli dar bir kuyruğa sahiptir. Yağ oranı çok düşük bir köpek türüdür. Bu fiziksel özellikler onu kaslı ve dayanıklılık konusunda oldukça iyi olduğu anlamına gelmektedir, hız ve çeviklik konusunda inanılmaz iyilerdir.

Bu köpek ırkı sahibine oldukça sadıktır, tatlı, sevimli ve inanılmaz nazik bir karaktere sahiptir. Bunun yanı sıra avlanma konusunda oldukça yetenekli ve cesurlardır. Hızlı olmalarının yanında koku alma becerisi ile avını kolaylıkla yakalamaktadır. Eğsersiz yapmaya ve devamlı hareket etmeye ihtiyaç duyan bir köpek ırkıdır. Diğer köpek ırkları ile iyi anlaşabilir. Diğer tanımadığı kişilere çok fazla tepki vermezler, bekci köpeği özellikleri taşımamaktadır.

Amerika’da çiftcilerin ve avcıların çoğunlukla beslediği bir köpek türüdür. Bu köpek ırkını sahiplenecek kişilerin genelde gençler veya spor yapmayı, hareket etmeyi seven kişiler olmasını öneriyoruz. Bunun nedeni ise bu köpeğin bitmeyen enerjisidir. Çok fazla hareket etmeye ve gezmeye ihtiyacı vardır. Aksi halde size sorun çıkarabilirler.

Ortalama 10 ile 13 yıl arası yaşamaktadırlar. Dişi türleri 20 ile 30 kg arası, erkeklerde ise bu kilo 30 ile 35 kg arasındadır. Boyları dişilerde 52 ile 60 cm, erkeklerde ise 55 ile 64 cm arasındadır. Birden fazla renkleri mevcuttur.

Eğer bahçeli eviniz var ise bu köpek ırkını besleyebilirsiniz. Fakat dairede yaşayan ve çok fazla hareket etmeyen ailelere önereceğimiz bir tür değildir. Oldukça hızlı ve güçlü bir köpektir. Büyük ırk köpek türü olarak geçmektedir. Kaslı bir yapıya sahiplerdir.