köpek sağlığı Arşivi

Sağlıklı Köpekler İçin Basit İpuçları

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Sağlıklı Köpekler İçin Basit İpuçları

 

Uzun zaman bekleyip bir köpek sahiplendikten sonra o artık evimizin bir bireyi bir ferdi oluyor. Bizim ona karşı artık hayat boyu bir sorumluluğumuz gelişmiş oluyor. Bu sorumluluk neticesinde onun daha kaliteli ve keyifli yaşam sürebilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz. Sonuç olarak oda bir canlı ve bir takım istekleri ve o istekleri doğrultusunda da hayatını devam ettirilebilmesi gerekmektedir. Burada bize düşen onun yaşam kalitesini ve bakımını arttırarak daha sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamaktır. Bunun içinde birkaç küçük ipucuna ihtiyaç duyarız bu ipuçları devamlı sürekli hale geldiğinde bağışıklığı güçlü bir köpek haline gelir. Bu süreçte küçük dostumuz çok az sorun ve stresle karşılaşmış oluruz.

Köpeklerin birkaç farklı besleme çeşitleri mevcuttur. Bunlar kuru köpek maması ile besleme çiğ besleme, ev artıklarıyla beslemedir. Unutulmamalıdır ki köpeklerin ne olursa olsun tam ve dengeli bir içerikle beslenmesi, yaşam kalitesini ve ömrünü uzatacak bir takım problemlerin görülme oranını da azaltacaktır. Önceliğimiz tam ve dengeli içerik ile beslemektir. Bunun için kuru köpek maması kullanabilir, çiğ besleme yapabilir, dengeli pişmiş gıdalar verilebilmektedir.

İkinci husus olarak gıdayı dengeli biçimde düzenli olarak verdikten sonra tüy değiştirme dönemlerinde veya soğuk havalarda düzenli olarak köpek vitamin ve mineralleri verilebilir. Ek takviye olarak omega 3 , omega 6, EPHA, EDHA balık yağı takviyeleri yapılması çok önemlidir. Hem Metabolizmanın aktif çalışmasını sağlayacaktır. Hem de vücut için gerekli köpeğin kendisinin üretemediği dışardan zorunlu olarak olması gerektiği esansiyel yağ ve aminoasitleri sağlamaktadır. Bu takviyeleri hem bağışıklığı aktif bir köpek olmasını sağlauacaktır hemde iyi dengeli beslendiği için parlak dökülmeyen tüylere sahip olmasını sağlayacaktır. Diş ve tartar oluşumunun önüne geçmek için köpeğinizi küçük yaşta diş fırçalamaya alıştırmanız gerekmektedir ve ara sıra da olsa diş tartarı oluşumunu engelleyen doğal kemikler verilebilir. Köpeğinizin düzenli olarak uygun tarak fırça ile taranması da deri ve tüy sağlığını destekleyecektir. Hem de derinin hava aldığı için kokunun oluşmasının önüne geçecektir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Köpek Tüyü İnsanda Kist Yapar mı?

köpekkist

köpekkist

Köpek Tüyü İnsanda Kist Yapar mı?

KİST OLUŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM ?

Köpekler günlük yaşantımızda o kadar fazla yer edinmiş ki her anımızda yanımızda istiyoruz onları. Dışarıya çıkarken, ev içerisinde, tatile giderken hatta bazen uyurken bu kadar iç içe yaşadığımız evlatlarımızın da sağlığı ve beraberinde bizim sağlığımız bir hayli önem arz etmektedir. Kist oluşumundan ve fizyolojisinden birazcık bahsedecek olursak. Öncelikle kist yapan etken köpek tüyü değildir. Tüylerin üzerinde ki larvalardır. Bu larvalarda köpeklere de bir takım yollarla bulaşır, dışarıda aktif gözen köpeklerin başka bir köpek kedinin saçtığı yumurtaları farkında olmadan ağız yoluyla alarak veya yoğun pire popülasyonunda yaşayan köpeklerde iç parazitte muhakkak görülür. Köpekler tarafından insanlara da ağız yoluyla bulaşmaktadır. Echinococcus larvalarının insanlara ağız yoluyla bulaşmasını takibinde vücut da bir takım göçler meydana getirir. Bu tenya larvaları normalde köpeklerin bağırsaklarında yaşarlar. Köpeklerin anüsünden ilerleyerek veya başka bir çevreden yumurtaları tüylere bulaşarak etkeni alır. İnsanlar ve bir çok evcil memeli ise ara konakçıdır. Bizlerde ise etken alındıktan sonra  karaciğer ve akciğerlerde kist yapıları oluşturur.

Bu durumu önlemenin en garanti ve kesin çözümü üç ay ara ile bu iç parazit türevlerine karşı ilaçlama yapmaktır. Köpeklerde rutinde iç parazit enjektabıl ve tablet şeklinde devam etmektedir. Köpeklerimize mutlak suretle çiğ et, özellikle de sakatat yedirmemek bu durumun önüne geçer. Sebze ve meyve tüketen yavrularımızda ise mutlaka özenle yıkayarak temiz hijyenik olarak bu gıdaları vermek bize yardımcı olacaktır. Kısacası onlar için hazırlanan kaliteli içeriği düzenlenmiş bir kuru mama ile beslemekte dolaylı olarak bu kist oluşumundan korumaktadır. Köpeklerimizi gün aşırı uygun köpek tarak ve fırçaları ile taramakta bu oluşumun önüne geçer ayrıca düzenli periyotlar ile köpeğinize uygun özel köpek şampuanları ile yıkamakta birçok etkenin temizlenmesine yardımcı olur. Son olarak da evcil dostlarımızı mutlak suretle diğer canlıların dışkılarından uzak tutulması önem arz eder ve dostlarımızın endoparaziter(iç)  tedavilerini üç ay süre ile düzenli olarak yaptırmanız hem dostumuzun sağlığı hem de sizin sağlığınız için büyük önem taşır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

 

Köpeğizin Dışkı ve Zararlı Maddeler Yemesi

köpek dışkı sorunu

köpek dışkı sorunu

Köpeğizin Dışkı ve Zararlı Maddeler Yemesi

KÖPEĞİM ARASIRA DIŞKISINI YİYOR AYNI ZAMANDA GAZETE KAĞIDI, NAYLON VE BENZERİ ŞEYLERİDE YEME ALIŞKANLIKLARI VAR NE YAPMALIYIM BİR ÖNLEMİ VAR  MI ?

Besin değeri olmayan farklı şekil ve tatlarda olan maddelerin ağız yoluyla alınması kaprofaij olarak adlandırılır.  Daha çok köpeklerde rastlanılan bu alışkanlık şüphesiz istenmeyen bir durumdur. Gıda dışı yabancı bir nesnenin yenmesi bir takım sindirim problemlerine neden olur.  Bu maddelerin alınması sindirim kanalında tıkanıklıklara, kabızlıklara , ishallere, kusmalara sebep olur.  Sivri batıcı delici maddelerin alınması ise ölüme kadar gider. Bu davranışı sergileyen köpekler kendi dışkılarını yiyebildikleri gibi çevrede ki dışkıları da yemeye eğilim göstermektedir.  Bu davranışın birkaç sebebi vardır. Birincisi kendi gıdası ihtiyacı olduğu ham madde , vitamin mineral oranlarını karşılayamamasından , ikinci durum ise sahibinin yanlış davranışları sonucu görülmektedir.  Sahibinin sürekli kulübeye veya bir ortama bağladığı köpek haklı sebeplerle yaşadığı yere dışkısını yapacaktır. Son derece duyarsız hasta sahipleri köpeğin kafasını dışkıya doğru ittirirler ve o şekilde bir ceza yöntemi geliştirirler ve oldukça hatalı bir davranıştır piskolojisi bozulan köpek bu sefer olur olmaz her yerde çiş ve kaka kaçırır hale gelir.  Çünkü bu şekilde sahibinin ilgisini çekebileceğini bunun bir oyun olduğunu sanır. Köpeğiniz kaliteli profesyonel seri bir kuru mama ile besleniyorsa içerisinde vitamin mineral protein madde dağılımı tam ve dengeli biçimde olacağından bu tür eksikliklerin görülme olasılığı en aza indirgenir. Fakat aşırı hareketli sürekli enerji tüketen köpekler için sadece kaliteli bir kuru mama bile yetmeyebilir. Bu durumda veteriner hekim kontrolünde  köpek vitamin ve mineral takviyeleri ile bu eksikliklerin giderilmesi denenebilir.  Bu konuda diğer bir yardımcı yöntem ise haşlanmış yumurtadır. Haşlanmış yumurtayı köpeğinize gün aşırı verebilirsiniz böylelikle tokluk hissi sağlayacaktır ve köpeğinizin bu tarz yabancı cisimleri yeme eğilimi azalacaktır. Vermiş olduğunuz bu yumurtanın kabuğunu ezip un haline getirdikten sonra kuru mamanın içinde veya köpek konserve mamasıyla karıştırıp köpeğinizin yemesini sağlayın çünkü yumurta kabuğu da yüksek oranda kalsiyum minerali içermektedir.  Köpeğiniz ile birebir ilgilenir iseniz bu tür davranışların görülme oranı en aza indirgenecektir. Düzenli olarak mamasını verdikten 10-15 dakika sonra köpeğiniz ile birlikte kontrollü dışarıya çıktığınızda tuvaletini yapacaktır ve siz yanında olduğunuz içinde çok fazla bu tür davranışları göstermeyecektir. Köpeğinizle birlikte ne kadar zaman geçirir ilgilenirseniz davranışları ve size karşı olan tutumu o denli düzene girecektir.

Kaprofaji basit bir durum olarak görülse de bu tür davranışları gördüğünüz zaman veteriner hekiminizle iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ