köpek sahiplenme Arşivi

Hayatıma Bir Köpek Sokmak İstiyorum

Hayatıma Bir Köpek Sokmak İstiyorum

köpek sahiplenme

”İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.” (Anatole France)

Çok farklı sebeplerle hayatımıza bir köpek sokmak isteyebiliriz. köpek sahiplenme bazen bir nefes daha olsun evdedir bazen çocuğumuz çok sevdiği içindir bazen sevgiliye alınan bir hediyedir bazen bekçi olsun diyedir bazen de en iyi arkadaşın bir köpek olduğunu düşündüğümüz içindir.

Sebebin ne olduğunun çok önemli olmasının yanında alınan köpeğinde bir canlı olduğu ve doğal ihtiyaçlarının olduğunun bilinmesi önemlidir. Köpekler bizlerin birçok ihtiyacını giderirken; bizim de onların ihtiyaçlarını ne kadar giderebileceğimiz önemlidir. Bu sebeple bu karar iyi düşünülerek verilmelidir.

İyi düşünülmesi gerekir; çünkü barınma, beslenme, aktif yürüyüş, oyun, rutin sağlık bakımları gibi ihtiyaçları vardır.

Öncelikle büyük ırk, orta ırk, küçük ırk veya x small bir ırka mı bakabileceğinize dair karar vermeniz gerekmektedir.

Bu ırk kararını verirken evinizde köpeğiniz için ne kadar bir alan ayıracağınız, evinizin bahçeli olup olmaması dikkate alınması gereken önemli bir unsur olduğu gibi ev içi için mi yoksa bahçe alanı için mi bir köpek istendiğine göre ırk kararı vermek daha doğru bir tercih olur.

Tabi bir diğer konuda istediğiniz ırkın ırk özelliklerini tanımaktır.

Yani hareketli bir ırk mıdır, miskin midir, oyuncu mudur, çocuklarla arası iyi midir, sosyal midir, asosyal midir, agresif midir iyi huylu mudur gibi faktörleri de gözden geçirip bir ırkta kanaat getirdikten sonra köpek almak için ilk aşamayı geçmiş sayılırsınız.

Artık ikinci aşama yani nereden bu ırkı temin edeceğimiz konusuna geçebilirsiniz.

Bu aşamada ilk olarak en yakın veteriner kliniğine giderek oradaki hekim arkadaşla istediğiniz ırk üzerine muhabbet etmekte sonsuz fayda vardır. Çünkü hekim arkadaşım istediğiniz ırkın genel özelliklerini size bir kez daha anlatıp ve sizin istediğiniz özellikleri anlayıp kendi hasta sahiplerinden yavrulamış bir anne varsa anne altından sahiplendirme yapmak için size yardımcı olacaktır. İlk tercihimiz her zaman annesi babası belli en az 2 ay annenin yanında kalmış ve anne sütü almış bir yavru olmalıdır. Diğer bir yöntem internetten anne altından sahiplendirilen yavruları araştırmaktır. Ama internetten sahiplenme yoluna gittiyseniz oturduğunuz ildeki yavrulara bakmak şehir dışından sahiplenmekten daha doğru olacaktır sürprizler yaşamamak adına. Aynı şehirden sahiplenme  gidip köpeğin ortamını, annenin sağlıklı bir köpek olup olmadığını görme açısından, annenin geçmiş sağlık problemleri ve karakterini konuşmak için de kolaylık sağlayacaktır.

Bu iki yöntemle de bulamadıysanız barınaklardan sahiplenmekte bir çocuğu kurtarmak adına çok güzel bir yaklaşım olur. Ama barınaktan alınan bir köpekte hemen bir veteriner hekime başvurarak herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığını kontrol ettirmek sonradan üzülmemek adına faydalıdır.

Barınakta istediğiniz köpeği bulamadınız diyelim o zaman son seçenek Pet satışı yapan çiftlikler veya Pet satışı yapan Pet shoplardan ücretli olarak almak kalıyor. Bu şekilde ki bir teminde yine hemen köpeği alıp kendi belirlediğiniz veteriner hekime başvurarak genel sağlık durumunu kontrol ettirmek doğru olur.

Evettttt bu yöntemlerin herhangi biriyle bir çocuk sahiplendiniz ve artık çocuğu yeni evine götüreceksiniz ama bu çocuğun bir gıdaya, mama ve su kabına, bir yatağa, tarağa ve oyuncaklara, ödüllendirmek istiyorsanız da ödül mamalarına ihtiyacı olacaktır.

Bunlar için Pet ihtiyacın profesyonel ekibinden destek alabileceğiniz gibi tercih ettiğiniz bir veteriner kliniğinden de köpeğinizin ırkına yaşına uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

Evet artık eve getirdik bir heyecan bir ne yapacağını bilememe durumundayız; önce evde köpeğinizin kalacağı bölümü sınırlayın. Mama ve su kabını koyun profesyonel seri tercih ettiğiniz mamadan köpeğinizin kilosuna göre vermeniz gereken miktarı koyun.( yavru bir köpekse miktarı 3 e bölerek, büyük bir köpekse 2 ye bölerek verin )yarım saat gibi bir süre önünde tutun yemediyse bir sonraki öğününe kadar kaldırın. Yavru bir köpekse ve aşıları yoksa evde belirlediğiniz Pet alanına dışkılaması için bırakın ve kakasını yapınca aferin, bravo kızıma/ oğluma gibi sevgi cümleleriyle oyun vaktine geçebilirsiniz. Büyük bir köpek ve aşıları tamsa dışarıya yürüyüşe çıkma vakti en az yarım saat-45 dakika tempolu bir yürüyüş köpeğinizin dışkılama ihtiyacı için yetecektir ama daha fazlasına da hayır demeyiz.

Her yemekten sonra biraz dinlendirip yarım saat sonra yürüyüşe çıkarılması gerekir.

Köpekler rutinlerine bağlı hayvanlardır o yüzden her gün aynı saatte yemek verip ortalama aynı saatlerde dışarı çıkarmak tuvalet eğitimi için en önemli faktördür.

Birde yavru bir köpek edindiysek kardeşlerinden ve anneden ilk ayrıldığı için ilk birkaç gün sürekli ağlayabilir. Ama her ağladığında yanına giderseniz bunu kullanmayı çok çabuk öğrenecektir ve uykusuz geceler sizi bekliyor olacaktır. O yüzden peluş oyuncaklar ve kardeşlerinin kalp sesini anımsatacak tiktak yapan bir saat koyarsanız daha huzurlu olacaktır.

Yani siz köpeğin hayatına değil o sizin hayatınıza sizin kurallarınıza göre adapte olmalıdır.

Kural koymak işin en püf noktası……

Mesela sizin uyku saatiniz ise sürekli yataktan kalkıp yanına gitmeyeceksiniz bir hafta gibi bir süre sonra o da o saatlerde uyuması gerektiğini öğrenmiş olacaktır.

Bu arada hekiminizle de iyi bir iletişim içinde olursanız puppylik dönemi çok daha kolay geçecektir

Hadi bakalım artık veteriner hekime gitme vakti;

Her hekim aşı rutinini o bölgenin şartları, hastalık görülme ihtimalleri, yavru veya bir yaş üstü bir köpek olmasına göre belirlenecektir. Genel olarak karma, bordotella , corona , kuduz, lyme ve mantar aşıları şuan Türkiye uygulanan aşılardı. İç ve dış parazitler uygulamaları da düzenli aralıklarla hekiminiz tarafından uygulanacaktır. Hekiminiz herhangi bir sağlık problemine karşı bazen bazı testler yapmak isteyebilir. Bu testler köpeğinizin daha uzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için; bazen de hastalıkları önceden tespit ederek tedbir almak için faydalı olacaktır. Köpeğiniz sizinle olduğu sürece  ortalama ayda bir kez göreceğinizi Hekiminiz zaman içerisinde ailenizin bir bireyi olacaktır.

Şimdiden hayırlı olsun size ömrü boyunca çok güzel anılar yaşatacak, karşılıksız sevecek bir dost kazandınız.

Sonuç Olarak Hayatımıza dahil edeceğimiz dostumuzu belirlerken

1-Irk seçimine dikkat edin.

2-Evinizin şartlarını iyi değerlendirin.

3-Köpeğinizin ihtiyaçlarını iyi anlayın ve evinizde bu düzenlemeleri yapın.

4-Sağlıklı bir köpek edinin, sağlık düzeyi iyi olmayan bir köpek ise de veteriner hekiminize danışmaktan çekinmeyin.

5- Veteriner hekiminizden veya profesyonel ekiplerden yardım almaktan çekinmeyin.

6-İnsanlar gibi köpeklerinde rutin aşıları ve sağlık muayeneleri vardır bunları aksatmayın.

7- Her şeyden önce köpeğinizi çok sevin ve ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin.

Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yavruköpek

yavruköpek

 

Yavru köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler

Koruyucu tıp, beslenme ve kanser gibi hastalıkların tedavisindeki ilerlemeler sayesinde büyük olasılıkla uzun yıllar sahipleneceğiniz köpeğinizle beraber yaşayacaksınız. Bu sebeple yalnızca bugünkü değil, on yıl sonra ümit ettiğiniz yaşam tarzınıza da uyacak bir köpek almalısınız. Yavru seçiminde akıllı, uyanık ve sağlıklı görünen yavruları tercih ediniz. Mümkünse yavruyu annesiyle görmek isteyin; bu size huyu hakkında fikir verecektir. Saygın üreticiler, alacağınız yavruyu önceden bir veteriner hekimin muayene etme koşulunu kabul edeceklerdir. Yavrular sekiz haftalık olmadan asla annelerinden ayrılmamalıdırlar.

Yavrunun genel bakımda değerlendirilmesi için püf noktaları:

Gözleri berrak ve parlak olmalı; akıntı bulunmamalı. Pigmentasyon iyi olmalı; iltihap ya da tahriş belirtisi bulunmamalı.

Kulakların içi pembe olmalı; kulak uyuzu belirtisi kötü koku ve topak topak ya da koyu akıntı bulunmamalı.

Derisi yağlı ya da pul pul olmamalı. Yara ya da şişlikler bulunmamalı. Tüyleri sağlam olmalı; okşanırken fazla miktarda dökülmemeli.

Dişetleri pembe ve kokusuz olmalı. Bokser gibi bazı cinslerin dışında, dişler makas gibi birbirlerine karşı karşı ya gelmelidir.

Poposu temiz ve kuru olmalı. İshal ya da cinsel organlardan gelen anormal akıntılar bulunmamalı.

 

Huyların değerlendirilmesi

Annesini görmek size yavrunun huyu konusunda genel bir bilgi verebilir. Yavrunun kardeşleriyle birlikteyken nasıl davrandığını gözlemleyin. Sert yavrular genelde baskın yetişkinler olurlar, yumuşak başlılar güvensiz olabilirler. Genelde bu iki aşırı uç arasındaki yavrular idealdir.

 

Köpeğiniz için gerekli malzemeler

Evinize bir köpek getirmeden önce gerekli malzemeleri hazırlamak önemlidir. Ona bir köpek yatağı ve çeşitli köpek oyuncakları vermelisiniz. Köpeğinizin mama ve su kaplarının altı kaymamalı; temizlik malzemeleri de kürküne uygun olmalı. Ayrıca bir köpek tasması, kayış, kimlik madalyonu da almanızı öneririz.

 

Köpek yatak tercihi:

Üzerine yatıldığında bedenin şeklini alan bizim bean bag dediğimiz yatak çeşidi en ideal yatak çeşitlerindendir. Yumuşak ve hafiftirler, sıcak tutarlar ve kolay yıkanırlar. Çoğu köpek bunlara gömüldüğünde kendini güvencede hisseder.

 

Kimlik madalyonları:

Bir kimlik madalyonuna köpeğinizin adını, sizin ve veteriner hekiminizin telefonlarınızı yazdırmanız olası kayıp durumlarında köpeğinizi bulan kişinin size ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Köpek oyuncaklarına örnek verecek olursak

Kemirme kemiği: Köpekler kemirmekten hoşlanırlar. Sert naylon bir kemiği kemirmek çenelerini çalıştırır, dişlerini temizlemeye yardımcı olur.

Öten oyuncaklar: çiğnendiğinde ses çıkarıp köpeğin avcılık içgüdüsüne hitap eder. Fakat yutulabilecek oyuncaklardan kaçınınız.

 

Yemek Kapları

Her köpeğin ayrı bir beslenme kabı olmalı ve hep temiz tutulmalıdır. Kaymaması için kauçuk kenarlı metal kapları tercih edebilirsiniz. Su her zaman bulundurulmalı ve her gün yenilenmelidir.

 

Tarak ve fırçalar

Köpeğinizin kürk yapısına uygun tarak ve fırça tercihi yapmalısınız.

 

Üniversiteye yeni başlayanların hayvan bakması için doğru zaman mı?

kediveköpeküniversite

kediveköpeküniversite

Üniversiteye yeni başlayanların hayvan bakması için doğru zaman mı?

 

Şu sıralar ülkemizde üniversiteye yeni başlayacak gençlerimizin okul heyecanı bulunmaktadır. Çoğu öğrencimiz hayatlarında ilk defa ailelerinden uzak yaşayacaklar. Öğrencilerimiz okulun ilk yılında genelde zorlanmakta ve yalnızlık çekmektedir. Yeni bir yerde olduğunuzda kimseyi tanımıyor olabiliyorsunuz, koşulsuz sizi sevgi ile sevecek bir evcil hayvan sabit bir arkadaşınız olabilir.

Bir kedi yada köpek sahiplenmek veya satın almak için doğru zaman bu mu? Bunun ile ilgili yaptığımız araştırmaları siz değerli hayvan dostlarımızda paylaşmak istiyoruz. Yeni bir hayvan almak ve onun hayatının sonuna kadar yanınızda olup ona karşı sorumluluklarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Sorumluluklarınızı iyice araştırmanız ve bunları yapıp yapamayacağınızı kendinize sormanız gerekmektedir. Bazı maddeleri sizin için aşağıdaki bölümde şu şekilde sıraladık.

  • İlk düşünmeniz gereken şey kalacağınız yerde evcil hayvan bakmanıza izin verilip verilmediğidir. Ülkemizde çoğu yurt ve evlerde maalesef evcil hayvan bakmakta ev sahipleri veya apartman sakinleri izin vermemektedir. Çoğu zaman bunların sonunda mahkemelere varacak şekilde kavgalar edilmektedir.
  • Bütün bu sorunları aştıktan sonra düşünmeniz gereken farklı sorumluluklar çıkmaktadır. Onların en başında maliyetleriniz bulunmaktadır. Öğrencisiniz ve ailenizden uzakta tek başınıza bir evi geçindirmeniz gerekmektedir. Çoğu öğrencilerimizin hayatın gerçeklerini öğrendiği bu zamanda hayvanlarına bakıp bakamıyacağını düşünmesi ve onlarında bir maliyetinin olduğunu bilmesi gerekmektedir. En küçük bir hayvanın bile başlıca ihtiyacları bulunmaktadır. Kısaca kedi ve köpeklerin ihtiyaçlarını aşağıdaki gibi sizin için sıraladık.
  • 1) Bir yavru kedi sahiplendiğinizi düşünelim, yavru kedileri alırken en az 3 aylık olmasını ve anne sütü içmiş olmasını öneriyoruz, anne altından hemen alınan kediler genellikle acı bir durumda ölümle sonuçlanan bir süreçle sonlanmaktadır. Yavru kedinizi sahiplendikten sonra ona almanız gereken ilk şey yavru kuru kedi mamasıdır.  Bunun dışında tuvalet ihtiyacını karşılamak için kedi tuvaleti ve kedi kumu almanız gerekmektedir. Bunlar kedinizin temel ihtiyaçları ve olmazsa olmazlarıdır. Fakat kedi vitaminleri, yavru kedi konserveleri ve kedi tarağı almanızı öneriyoruz.
  • 2) Yavru bir küçük ırk köpek sahiplendiğinizi düşünelim, yavru köpeklerde kedilerde olduğu gibi en az 3 ay anne sütü içmesi gerekmektedir. İlk ihtiyaçlarından biri yine iyi bir yavru kuru köpek mamasıdır.  Yavru köpek almanın en büyük sorunlarından biri köpek tuvalet eğitimidir. Kedilerde doğuştan gelen bu özellik köpeklerde maalesef bulunmamaktadır. Bu durumu aşmak için köpek tuvalet eğitim ürünlerini almanızı öneriyoruz. Eğer tuvalet eğitimini tek başına halledemiyeceğinizi düşünüyorsanız bir eğitmen ile anlaşabilirsiniz. Eğitmen konusunda iyi araştırma yapmanızı öneriyoruz. Köpeğinizin ileride doğacak psikolojik sorunlarının oluşmaması için… Bu sorunları aştıktan sonra köpeğinizin tüylerini düzenli taramanızı öneririz, bunun içinde köpek tarağı ve fırçalarını kullanabilirsiniz.
  • Bunlar dışında veterinerlik sorunları bulunmaktadır. Eğer yavru bir kedi veya köpek aldığı iseniz yapılması gereken veteriner aşıları bulunmaktadır. Bunları düzenli olarak kontrol etmeli ve zamanında bu aşıları yaptırmanız gerekmektedir. Çoğu bilinçsiz hayvan sahibi bu aşıları yaptırmamakta ve hayvanının sağlığı ile oynamaktadır. Kesinlikle yapılması gereken temel aşıları yaptırmanızı öneriyoruz.
  • Kedi veya köpeğiniz ile yaşamaya başladıktan sonra en büyük sorunlardan biride yapacağınız tatiller veya seyahatlerdir. Çoğu hayvan sahibi bu durumlarda zorlamaktadır. Hayvanınız ile seyahat etmek istiyorsanız uçakla yolculuk yapmanızı öneriyoruz. Uçak ile ilgili yolculuklarınızda köpek kafesi veya kedi kafesinin seçiminizi uçak fırmalarının istediği özelliklerde ve kriterlerde olmalıdır. Eğer hayvanınızı yanınızda götüremiyorsanız ona kalacak güvenli bir yer bulmanızdır. Günümüzde ülkemizde hayvan otelleri yavaş yavaş gelişmektedir. Havuzlu hayvan oteli ve kamera ile izlenen yerler bile bulamıyorsunuz. Hayvanınızın siz yokken bir travma yaşayacağını unutmayın ve ona en güvenilir oteli bulmaya çalışmanızı öneririz.

 

Yazdığımız yazıdaki sorumlulukları yerine getiremiyeceğini düşünen öğrencilerimizin kesinlikle sorumsuz bir şekilde hayvan sahiplenmesini istemiyoruz. Özellikle çok karşı olduğumuz canlı hayvan satılan pet shoplardan alınan yavrularımızın sokaklarda ve barınaklarda son bulan kötü bir hayat ile karşılanmasını istemiyoruz. Bu yüzden bütün hayvan severler gibi satın almak yerine sahiplenmesini istiyoruz.