köpek traşı Arşivi

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

 

Kedi ve köpeklerde deri ve tüy bakımı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evcil dostlarımızın daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi tamamen bizim elimizde olan bir durumdur. Bu nedenle onun sağlığını koruyacak ve güçlendirecek her şeyi yapmak isteriz. Bunların başında da iyi bir görünüş ve bunu sağlayan deri ve tüy sağlığı gelir. Özellikle evde yaşayanlar için tüy dökülme problemleri oldukça sorun olmaktadır. Kedi köpeklerin fizyolojik olarak mevsime bağlı yılda iki defa tüy döküldüğü görülmüştür. Bu dönemler yazdan kışa geçişte veya kıştan yaza geçiş durumlarında olmaktadır.

Uzun tüylü kediler düzenli taranmadığı ve bakılmadığı zaman tüylerde keçeleşme topaklaşma görülür. Bu tüyler taranamayacak kadar birbirine karıştığı durumlarda veteriner hekiminizin de tavsiyesiyle tıraş edilebilir. Bazen hastalıklar durumunda da kedilerde tıraş önerilmektedir. Yoğun geçen mantar ve egzema olgularında enfeksiyon riskini azaltmak ve enfektif bölgenin hava alarak daha çabuk iyileşmesini kolaylaştırmak için tıraş edilebilir. Deri ile birlikte kıl örtüsünün de kediyi dışarıda ki sıcak ve soğuk ortamdan korunduğu unutulmamalıdır. Tıraş edilmiş kediler sıcak ve soğuktan daha çok etkilenirler. Ayrıca tıraş edilen kedilerde bazı durumlarda olumsuz etkilenebilmektedirler. Düzenli bakılan uygun tarak ve fırçalar ile taranan kedilerin tıraş edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Köpekler düzenli tarandığı ve uygun şartlar ve aralıklar ile yıkanması durumunda tıraş edilmesine gerek yoktur. Yine çeşitli hastalıklar sebebiyle tıraş edilmesi hekim tarafından önerilmektedir. Yoğun egzemalar, mantarlar, uyuz enfestasyonları görüldüğü durumlarda hekimin tavsiyesi üzerine köpek tıraş edilebilir. Köpeklerin derisi ve tüyleri onları hem sıcak havada ki ultraviole ışınlarından korumaktadır hem de kışın soğuktan korumaktadır. Bu yüzden tıraş edilmesi çok faza tavsiye edilmesi önerilmemektedir fakat yine de tıraş ettirmek istiyorsanız tüy dökülme geçişlerinde tıraş ettirmeniz tüy döküntülerini azaltacaktır. Yani köpeklerde yılda iki defa tıraş kedilere göre daha az piskoloijk hasarla atlatılabilmektedir. Yılda ikiden fazla yapılan tıraş tıraş alerjilerinin görülmesine neden olmaktadır. Nedir peki bu traş alerjisi ? Tıraş alerjisi bazı bölüm ve bölgelerde tüylerin az veya seyrek çıkmasıdır. Buda çok sık ara ile traş yapılan kedi ve köpeklerde sık rastlanılmaktadır. Ayrıca büyüme çağını tamamlamamış yani 15 aylıktan küçük kedi ve köpeklerde tıraş kesinlikle önerilmemektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Köpek Traşı, Yıkaması ve Taranması

Köpek traşı, yıkanması ve taranması

Köpek traşı, yıkanması ve taranması

Köpek Traşı ve Yıkaması

 

KÖPEĞİMİ NE KADAR ARA İLE  TRAŞ ETTİRMEM VE YIKAMAM GEREKİR ? KÖPEKLERİN ÖZEL ŞAMPUANLARI VAR MI?

Vücudun aktif en büyük organı deridir. Köpeklerin derisinin de özel bir nemli yapısı ve kokusu bulunmaktadır. Deri vücudu eksojen ve endojen birçok etmene karşı korumaktadır. Bu koruma işlemini beş tabaka ve yağ dokusu gerçekleştirir. Siz ne kadar bu dokuya zarar verirseniz köpeğinizin bağışıklığı ve direnci o kadar düşecektir. Köpeklerin tüyleri onları hem sıcaktan hem de soğuktan korumaktadır. Dolayısıyla bilinenin aksine tıraş ettirmek aslında köpeğinize rahatlık sağlamak güneş ışınlarının direk hedefi haline getirtir. Ev ortamında yaşayan ve çok fazla dışarıya çıkmayan köpeklerde bu durum biraz daha farklıdır. Gerek evde tüy dökülme problemleri gerek çok fazla dışarıya çıkıp ultraviole ışınlarının etkisinde kalmadıkları için çok fazla zarar görmezler. Fizyolojik olarak köpekler mevsime bağlı yılda iki defa tüy değiştirirler yaza ve kışa girerken bu dönemlerde ölü tüylerini atılımına yardımcı olmak için köpek tıraşı ettirebilirsiniz. Yani uygun tıraş zamanı yılda iki defadır. Peki köpeğimi ne kadar sıklıkla yıkayabilirim sorusuna verilecek cevap ise yine ırka ve barınma koşullarına göre farklılıklar göstermektedir. Öncelikle kısaca önemli bir konuya değinecek olursak, köpekler aşı öncesi ve sonrası kesinlikle yıkanmamalıdır. Çünkü düşen bağışıklık ile hastalıklara yakalanma riski artacaktır. Evde yaşan köpekler 3 haftada bir uygun köpek şampuanları ile yıkanabilir. Tabi ki buradaki anahtar kelime düzgün kurutma işlemidir. Düzgün kurutulmayan köpeklerin derileri nemli kalacağı için yine ağır bir koku sizi bekliyor olacaktır. Dışarıda yaşayan köpeklerde yine uygun köpek şampuanları ile ayda 1 defa yıkanmaları yeterli olacaktır.. Bazı durumlarda hiç yıkanmaması da sorunlar doğurabilmektedir. Tüylerin uzun olması ve derinin hava almasını engellemesi sonucunda yoğun kokular oluşturabilmektedir. Bu tür nedenleri ortadan kaldırmak adına köpeğinizi 2-3 günde 1 uygun köpek tarakları yardımı ile düzenli olarak taramanız gerekmektedir. Tarama ile aynı zamanda tüylerin düzenli uzamasını birbirine karışmamasına, derinin hava alarak kokmamasına,deri üzerinde bulunan görülmesi güç pire, kene, yara kabuğu ,mantar oluşumu ve tüy dökülmelerinin erken önüne geçilmesine yardımcı olursunuz. İnsan şampuanları kullanımı köpek derisinin ph’ına uygun olmadığı için deriyi irrite eder, kepek yapar, tüy döker ve ilerde daha büyük deri problemleri açılmasına neden olur. Bu sebeple köpekler için özel formüle edilmiş köpek şampuanlarının kullanılması daha uygun olacaktır.

Veteriner Hekim Mehmet Koç