köpek tüy bakımı Arşivi

Köpeklerde Kürk Çeşitleri ve Bakım Önerileri

köpektüybakımı

köpektüybakımı

Köpeklerde Kürk Çeşitleri ve Bakım Önerileri

 

En erken köpek türleri kuzey yarımkürenin soğuk bölgelerinde ortaya çıktığı için, soğuktan ve düşmanlardan korunmak üzere kalın kürklere sahiptirler. Sonradan köpekler insanlarla birlikte sıcak iklimlere indikçe, tüyleri kısaldı ve inceldi. Arabistan’daki Saluki, Afrika’daki Basenji ve Avustralya çoban köpeği bölgesel iklim koşullarına göre farklı kürklerin ortaya çıkmasına örnektir. Günümüzde bulunan kürk çeşitliliğinin nedeni köpeklerin farklı amaçlar için özel türler geliştiren insanlar tarafından seçilerek üretilmeleridir.

 

Kısa tüyler

Sık kısa tüyler Gal Corgi gibi köpek ırklarında bulunur. Bu kürkler köpekleri soğuktan korurken aynı zamanda da suya dirençlidirler. Bu tarz tüy yapısına sahip köpeklerin en az haftada bir kez kıtıklanmanın önüne geçmek için kürk bakımı görmeleri gerekmektedir. Kıl tel bir fırça yardımıyla iyice fırçalanıp ölü tüyler ve kir kalıntıları uzaklaştırılır. Köpeğinizi tararken bir yandan da pire ve kene gibi dış parazitleri ve herhangi bir yara yada deri rahatsızlığına dikkat etmek önemlidir.

Kısa düz tüylere Doberman ırkını örnek verebiliriz. Bu tarz tüylerin bakımı çok kolay olmasına karşın soğuk havadan ve olası darbelerden vücudu koruyamaz. Kısa ve diğer köpeklere nazaran seyrek tüylü olan bu hayvanlar tüy dökerler ve her hafta fırçalanmaları gerekir. Fırçalarken: Önce lastik bir fırça veya köpek eldiveniyle tüyler ters yönde fırçalanıp ölü tüylerin ve yüzeysel kirlerin dökülmesi sağlanır. Ardından kıl fırça ile ölü tüy ve deriler uzaklaştırılır. Son olarak kürkün güderi yardımı ile daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Kalın tüyler

Airedale terierini örnek verebileceğimiz bu kürk yapısı kalın, sert, sık tüylerden oluşur ve dolanmamaları için her gün taranmaları gerekir. Bu tür tüyleri yumuşatacağından asla krem kullanılmamalıdır. Kalın tüyler dökülmezler ve düzenli olarak kesilmeleri, yada tıraş edilmeleri gerekir. 

 

Uzun tüyler

Uzun, bol tüylü kürkler hem zarif görünür, hemde sıcak tutarlar ama çok bakım isterler. Yorkshire Teriyeri gibi ipeksi tüylü cinslerde iç kürk olmadığından, tarama sırasında deriye hasar vermemek için özen gösterilmelidir. Collie’lerin ve Shetland çoban köpeklerinin uzun tüylerinin altında kalın, sık ve koruyucu bir iç kürk vardır. Uzun tüylerin bakımında öncelikle kıtıkları açmak için düz fırça kullanınız. Dolaşıkların hafifçe fırçalanarak açılması gerekir. Tüyleri çekip kırmamaya özen gösteriniz. Kürkü bir daha fırçalayıp parlatınız. Hiçbir dolaşık kalmamış olmalıdır. Uzun tüyleri köpeğinizin sırtının ortasından iki yana ayırıp dümdüz aşağıya doğru tarayınız. Düzensiz uçlar dikkatlice makasla düzeltilebilir. Pati ve kulaklardaki tüyleri olabildiğince düzenli kesin. Gözlerin çevresindeki uzun tüyler kesilebilit veya toplanıp bir toka yardımıyla tutturulabilir.

 

Farklı kürk çeşitleri farklı şekillerde bakıma ihtiyaç duyarlar. Kürk ve deri bakımı çeşitli hastalıkların önüne geçmenize ve köpeğinizin genel sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

 

Kedi ve köpeklerde deri ve tüy bakımı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evcil dostlarımızın daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi tamamen bizim elimizde olan bir durumdur. Bu nedenle onun sağlığını koruyacak ve güçlendirecek her şeyi yapmak isteriz. Bunların başında da iyi bir görünüş ve bunu sağlayan deri ve tüy sağlığı gelir. Özellikle evde yaşayanlar için tüy dökülme problemleri oldukça sorun olmaktadır. Kedi köpeklerin fizyolojik olarak mevsime bağlı yılda iki defa tüy döküldüğü görülmüştür. Bu dönemler yazdan kışa geçişte veya kıştan yaza geçiş durumlarında olmaktadır.

Uzun tüylü kediler düzenli taranmadığı ve bakılmadığı zaman tüylerde keçeleşme topaklaşma görülür. Bu tüyler taranamayacak kadar birbirine karıştığı durumlarda veteriner hekiminizin de tavsiyesiyle tıraş edilebilir. Bazen hastalıklar durumunda da kedilerde tıraş önerilmektedir. Yoğun geçen mantar ve egzema olgularında enfeksiyon riskini azaltmak ve enfektif bölgenin hava alarak daha çabuk iyileşmesini kolaylaştırmak için tıraş edilebilir. Deri ile birlikte kıl örtüsünün de kediyi dışarıda ki sıcak ve soğuk ortamdan korunduğu unutulmamalıdır. Tıraş edilmiş kediler sıcak ve soğuktan daha çok etkilenirler. Ayrıca tıraş edilen kedilerde bazı durumlarda olumsuz etkilenebilmektedirler. Düzenli bakılan uygun tarak ve fırçalar ile taranan kedilerin tıraş edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Köpekler düzenli tarandığı ve uygun şartlar ve aralıklar ile yıkanması durumunda tıraş edilmesine gerek yoktur. Yine çeşitli hastalıklar sebebiyle tıraş edilmesi hekim tarafından önerilmektedir. Yoğun egzemalar, mantarlar, uyuz enfestasyonları görüldüğü durumlarda hekimin tavsiyesi üzerine köpek tıraş edilebilir. Köpeklerin derisi ve tüyleri onları hem sıcak havada ki ultraviole ışınlarından korumaktadır hem de kışın soğuktan korumaktadır. Bu yüzden tıraş edilmesi çok faza tavsiye edilmesi önerilmemektedir fakat yine de tıraş ettirmek istiyorsanız tüy dökülme geçişlerinde tıraş ettirmeniz tüy döküntülerini azaltacaktır. Yani köpeklerde yılda iki defa tıraş kedilere göre daha az piskoloijk hasarla atlatılabilmektedir. Yılda ikiden fazla yapılan tıraş tıraş alerjilerinin görülmesine neden olmaktadır. Nedir peki bu traş alerjisi ? Tıraş alerjisi bazı bölüm ve bölgelerde tüylerin az veya seyrek çıkmasıdır. Buda çok sık ara ile traş yapılan kedi ve köpeklerde sık rastlanılmaktadır. Ayrıca büyüme çağını tamamlamamış yani 15 aylıktan küçük kedi ve köpeklerde tıraş kesinlikle önerilmemektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ