köpekler Arşivi

Köpekler Üşür mü ?

 

Köpekler Üşür mü ?

Köpekler Üşür mü ? Evet Köpekler üşür hemde çok üşürler.Çok soğuk havalarda köpeğimizi içeride kapalı bir ortamda tutmalıyız

 

Köpekler Üşür mü ? Evet Köpekler üşür hemde çok üşürler. Eğer köpeğiniz husky, sivas kangalı yada alabay gibi doğuştan soğuğa dayanılıklı bir ırk değilse soğuk ortamlardan fazlasıyla etkilenecektir. Malum yaz bitti sonbaharı da yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Çok soğuk havalarda köpeğimizi içeride kapalı bir ortamda tutmalıyız. Eğer köpeğimizi içeri alacak bir durumumuz yok ise, onun için mutlaka yalıtım yapılmış yeterli sıcaklık da bir ortam oluşturmalıyız.

Köpekler Üşür mü ? Yada üşürlerse köpekler ne kadar soğukta üşürler? İnsan ile köpeği karşılaştırmak tabi ki mantıklı bir karşılaştırma biçimi olmaz ancak yine de nasıl ki insanlar belli bir soğuk derecesinin altında mekanlarda bulunduğunda üşüyorsa köpeklerde belli soğukluk derecelerinin altındaki mekanlarda üşüyebilirler. Bu nedenle Köpekler Üşür mü ?  Sorusu ırkına bağlı olarak köpek den köpeğe değişeceğini bilmek gerekir. Her ne kadar daha yünlü ve kalın bir derileri olsa dahi köpeklerin de bir deri tabakası vardır ve bu deri tabakası onları tüm ortam koşullarından koruyabilecek yetenekli bir zırhla karıştırılmamalıdır. Köpeklerin üşüme eşiği insanlarınkiyle bir değil fakat bazı köpeklerin üşüme eşiğinin insanlarınkine fazlasıyla yakın olduğunu söyleyenebilir. Özellikle süs köpekleri kategorisine giren ırka sahip olan köpeklerin derileri soğuğa karşı son derece dayanıksızdır. Bu nedenle ortalama olarak sizin üşüdüğünüz hava sıcaklıklarında onlar da üşüyecek ve muhtemelen olası bir hastalık sorunuyla karşı karşıya kalacaktır.

Beslediğiniz köpek eğer küçük ırk ve süs köpeği ise extra olarak özen ve çaba göstermeliyiz. Hele ki yavruysa kesinlikle dışarı bırakmamalıyız. Çünkü onların soğuğa maruz kalması sağlıkları açısından iyi olmayacaktır. Küçük ırk köpekler için soğuk dan  etkilenmemeleri adına bazı önlemler alabiliriz. Örneğin onlara soğuk dan korunma amaçlı ceket yada kazak giydirebiliriz. Köpeklere kıyafet giydirmek genelde zor olabilir ama küçükken alıştırılırsa ileride hiç sorun yaşamadan rahatlıkla kıyafetlerini giydirebiliriz.

Köpeğimiz dışarıdaysa mamasının ve suyunun donmadığından emin olmalıyız. Sık sık gerekli kontrolleri yapmalıyız. Ayrıca köpeklere özel üretilen köpek patiklerin den giydirirsek onları bir çok olumsuz etkene karşı korumuş oluruz. Bu olumsuz etkenlerin başında özellikle kış aylarında yollara dökülen tuzlar patilerinde ve tırnak aralarında tahrişe neden olabilir. Bu tür patikler kullanırsak bu olumsuz etkenlerin önüne geçmiş oluruz.

Evlerde ısınmak için şömine yada soba tarzı benzeri şeyler varsa köpeğimizi bunlardan uzak tutmaya çalışmak gerekir. Yaklaştığı zaman tüylerinin yanabileceğini aklımızdan çıkarmayalım.Ev içindede köpeğimiz için gerekli önlemleri alarak ona içeride güvenli yaşam alanı oluşturmalıyız.Gereken yerlere bariyer koyarak köpeğimizin güvenliğini sağlamalıyız.

Ayrıca kış aylarında seyehat ederken bir yerden bir yere giderken özellikle küçük ırk köpekler için mümkün olduğunca köpek taşıma çantası ile taşıyalım.

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi?

köpek ve karpuz

köpekler karpuz yermi

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi?

 

Köpekler karpuz yiyebilirmi, yerse ne kadar yemeli, faydası yada köpekler için bir sakıncası olur mu ?

Bu konulara cevap verecek olursak evet köpekler karpuz yiyebilir. Çoğu insan köpeklerine  köpek maması yada köpek ödülü şeklinde sebze meyveyi alternatif olarak yedirmektedir .Fakat direk karpuz olarak da köpeğinize yedirmenin bir sakıncası yok. Uygun şekilde servis edildiğinde karpuz köpeğiniz için vitamin deposu, doğal lif kaynağı, kalorisi düşük  bir besin olur. Köpekler yemek konusunda çok fazla seçici olmadığından vereceğiniz karışık meyveleri yiyebilirler. Bu nedenle karpuz verirken dikkat etmemiz gereken çekirdeklerinden temizlenmiş bir karpuz olması ve köpeğinizin büyüklüğüne bağlı olarak uygun şekilde servis edilmesidir. Küçük köpekler bir dilim karpuz yiyebilirken büyük köpekler daha fazlasını yiyebilirler. Bu nedenle fazla yemesine izin vermemeliyiz. Köpekler ne kadar yiyeceklerine kendileri karar veremezler bu nedenle kararı ve ayarlamayı biz yapmalıyız. Ayrıca biraz fazla yemesi durumunda her yarım saat de bir köpeğinizi çişe çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Fazla yemesi ishal ve kusmasına da sebebiyet verebilir.

Karpuzun tadının güzel olmasının yanı sıra sağlık açısından da bir çok faydası vardır. Karpuz A,B6 ve C vitamini içerir. Bu vitamin ve mineraller köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir.(dengeli ve sağlıklı bir diyetle birlikte)Bu faydaların yanı sıra karpuzda %92 oranında su içeriği bulunur. Bu da köpeğinizin yaz sıcağında ferahlamasına destek sağlar.

Diğer dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda köpeğinize karpuzu kabuklu olarak vermemektir. Karpuz kabuğunda köpekler için zehirli herhangi bir madde yoktur fakat kabuğun sindirilmesi yoğun ve zordur. Aşırı hassas köpeklerde mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Aynı zamanda köpeğinize karpuzu verirken çekirdeklerinden temizlenmelidir. Çekirdekli olarak köpeklere verilmemelidir. Karpuz çekirdeği hiçbir toksit madde içermez fakat çekirdekli yemesi boğulması yada bağırsak tıkanıklığına yol açması bakımından risk oluşturur.

Karpuzu kontollü şekilde vermek, kabuğundan ve çekirdeklerinden arındırmak önemlidir. Karpuzu küp şeklinde keserek verebilirsiniz. Köpeğin boyutuna göre ne kadar karpuz ve ne kadar aralıklarda verebileceğiniz konusunda veterinerinizden destek alabilirsiniz. Çünki fayda sağlayım derken fazla vererek köpeğinizin rahatsızlanmasına da sebep olabilirsiniz. Maksimum faydayı sağlamak için yeterli ve gerekli ölçülerde vermek son derece önemlidir.

Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

kısırlaştırılmış kediler

kısırlaştırılmış kediler

Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma sonrası bakım ve beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Tabi buna geçmeden önce kedi ve köpekler için uygun kısırlaştırma yaşı ve dönemi hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Kedilerden başlayacak olursak kediler genellikle 7-8aylık iken pubertasa(ergenlik) ulaşırlar. Bu olgunlaşma evresi safkan ırklarda 10 aylığa kadar görülebilmektedir. Dişi kediler için uygun kısırlaştırma yaşı 7-8 aylık dönem en uygundur. Bedensel olarak ise 2.5 kilogramın üzerine olmalarıdır. Kısırlaştırma işlemi sonrasında hormonların minimal seviyeye çekilmesi 1 ayı bulacaktır. Erkek kedilerde de iki testis keseye düşmüş ise 6-7 aylık iken kısırlaştırılabilmektedir. Kısırlaştırmadan yaklaşık 1 ay sonra hormonlar minimal seviyeye iner. Evde koku bırakma ve işaretleme problemi görülen erkeklerde 1 hafta içinde düzelme görülür.

Köpeklerde kısırlaştırma yaşı ise erkekler için 10-12 aylık yaş aralığında ve mutlaka testislerin ikisinin de kesede olması gözlemlenerek alınması gerekmektedir. Bazı durumlarda kese abdominal bölge içinde bir yerde kanalda kalabiliyor bu durumda ise orada kalan testisin cerrahi bir müdahale ile mutlaka alınması gerekmektedir. Çünkü ilerleyen dönemlerde kistik bir yapı oluşturabilme riski olabilmektedir. Sırada dişi köpekler var dişi köpekler ise tercihen ilk kızgınlık dönemlerini geçirdikten 1 ay sonra kısırlaştırılabilirler.

Kedi ve köpekleri sterilesed(kısırlaştırma) işleminden sonra metabolizma yavaşlamaktadır. Eşey hormonlarının minimal seviyeye çekilmesi ile hareket etme ve aktive duyusu azalmaktadır. Dolayısıyla alınan enerji harcanan enerjiden yüksek olduğu zaman buda vücutta kilo artışına neden olur. Bu nedenle kedi ve köpeklerin tüketeceği mamanın miktarı ve içeriği kontrol altında tutulmalıdır. Kısırlaştırılmış kedi ve köpekler için hazırlanan diyet mamalar bu durumu büyük ölçüde çözmektedir. Bu mamaları düşük kalorili, düşük yağlı ve karbonhidratlı olup az miktarda tüketildiğinde bile doygunluk hissi vermektedir. Birde kısırlaştırma sonrası aktivite azalacağı için kuru mamaları mutlaka ölçülü bir biçimde vermeliyiz. Bu husus kısırlaştırma işlemi yapılmış kedi ve köpeklere 15 günün sonunda kısırlaştırılmış kedi kuru maması kullanımı ileride doğabilecek obezite problemlerinin önüne geçecektir. Köpeklerde ise daha az hareketli evden dışarı çıkmayan köpeklerde kısırlaştırılmış köpek kuru maması kullanılmalıdır. Dışarı çıkan günlük yürüyüşleri olan köpekler için günlük doz devam ettirilebilir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ