köpeklerde beslenme Arşivi

Köpeklerde Beslenme Önerileri

Rottweiler 

Rottweiler

Köpeklerde Beslenme Önerileri

 

Her köpeğin yaşamının belirli aşamalarında kendine özgü bir besin gereksinmesi vardır. Ancak, sağlıklı kalabilmeleri için bütün köpeklerin çeşitli besinlerden almaları gereken minimum bir miktar bulunur. Köpekler gerçek etobur olmadıklarından sadece etle yaşayamazlar. Bu nedenle protein kaynağı et, köpeğinizin diyetinin yarısından fazlasını aşmamalıdır. Ette ayrıca çeşitli bedensel işlevlerin yanı sıra tüylerin ve kürkün durumunu da etkileyen gerekli yağlı asitlerin kaynağı olan yağ bulunur. Aile üyelerine oranla, köpekler için dengeli bir beslenme sağlamak daha kolaydır. Köpeğin yedikleri tümüyle kontrolünüz altındadır ve tanınmış üreticilerin sunduğu mamalardan seçerek, onun gereksindiği tüm besinleri verebilirsiniz. Köpeğin enerji gereksinimi yaşamı boyunca değişir. Fazla enerji ihtiyacı içindeyken; örneğin çalışırken, gebeyken ya da emzirirken, veteriner hekiminize danışarak daha yüksek kalorili gıda tercihleri alınız. Yaşlılıkta enerji ihtiyacı azaldığında ise ileri yaşlar için hazırlanmış daha düşük kalorili özel gıdalar tercih etmeye çalışınız.

 

Vitaminler ve Mineraller

Köpeğinizin gereksinme duyduğu tüm vitamin ve mineralleri dengeli beslenme ile sağlamalıdır. Ancak, zaman zaman; gebelikte, emzirirken, yavrular büyürken ve hastalık sonrası nekahat dönemlerinde takviye edilmesi gerekebilir. Vitamin fazlası da eksiği kadar zararlı olabileceğinden, veteriner hekim kontrolünde verilmesi gereklidir.

Kalsiyum: Hızlı büyüyen yavrulara ve emziren annelere genellikle ek kalsiyum gereklidir.

Vitamin Tabletleri: Köpeklerde vitamin eksikliği enderdir. Yine de tadı güzel tabletler ödül olarak kullanılabilinir.

Kemik tozu: Sterilize kemik tozu iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Veteriner hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

 

Beslenme konusunda temel bilgiler

  1. Köpek kuru mamaları, köpek konserve mamalarını ve köpek ödüllerini jelatini açılmamış şekilde temin edin. Marka seçiminde tanınmış üreticileri tercih etmeye çalışın.
  2. Asla bozulmuş ya da bayat yemek vermeyin.
  3. Her zaman oldukça taze su bulundurun.
  4. Kesinlikle kedi maması vermeyin; protein değeri köpekler için çok yüksektir.
  5. Yemeğini oda ısısında vermeniz daha uygun olur.
  6. Konserve mama ya da nemli yemek artıklarını atın.
  7. Her akşam kalmış kuru mama artıklarını atın.
  8. Köpeğinizin kilosuna dikkat edin. Şişmanladığını farkettiğinizde mama önerileri için veteriner hekiminize başvurun.
  9. Köpeğinize ASLA tavuk kemiği gibi ince kemikler vermeyin.
  10. Aynı evde yaşayan bazı köpekler birlikte yiyebilseler de, hepsi için ayrı mama kabı bulundurmalısınız. Bu sayede her köpek için gıda alımını kontrol etmeniz de kolaylaşacaktır.

 

Günlük su gereksinimi: Köpekler hergün idrar ve dışkı yoluyla, dili dışarda soluyarak ve bir ölçüde patilerinden terleyerek su kaybederler. Köpekler de insanlar kadar suya muhtaçtır ve 48 saat su içmezlerse geri döndürülemez şekilde su kaybından dolayı zarara uğrayabilirler. Genelde konserve köpek mamalarının dörtte üçü sıvı olsa da bu, kedilerin aksine , su gereksinimlerini karşılamaya yetmez. Hergün köpeğinizin su kabına taze su koymanız gerekmektedir. Eğer normalden fazla veya az içtiğini farkederseniz bu bir iç hastalığın belirtisi olabileceğinden, konuyla ilgili veteriner hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

 

 

Kedi ve Köpek Beslemede Kullanılan Gıdalar

kedi ve köpekler

kedi ve köpekler

Kedi ve Köpek Beslemede Kullanılan Gıdalar

Köpekler hayvansal kaynaklı yemleri olduğu kadar bitkisel kaynaklı yemleri ve bitkisel sanayi yan ürünlerini de değerlendirebilen hayvanlardır. Kedi diyetlerinin önemli bir kısmının ise hayvansal kökenli olma zorunluluğu vardır. Köpek ve kedi yemlerinin ana ham maddesi olan et ve balıklar hakkında biraz bilgi verecek olursak.

Kedi ve köpekler için yem hazırlanacakken ilk akla gelen et her zaman at eti olmuştur. Atın giderek azalması sonucu, yerini tavuk ve yan ürünleri almaya başlamıştır. Bu grup özellikle hidrolize tüy unundan süper Premium kedi kuru mama ve köpek kuru mama yapımında kullanılan yüksek besin değerlerine ait tavuk etine kadar geniş bir yelpaze adı altındadır.

Bunun dışında küçük ve büyük baş hayvanların mezbahalarda kesilmesi sırasında ortaya çıkan ve insanlar tarafından tüketilmeyen meme, akciğer, idrar kesesi, cinsel organ ve bağırsaklar köpeklerin beslenmelerinde kullanılmaktadır. Kemik unu üretimi ve kullanımı mamalarda çok pratik bir kullanımdır. Köpek kuru mama ve kedi kuru mama da kemik unu kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kemik unu üretimi sırasında kemik, besin maddeleri değerlerinden bir miktarını kaybeder. Kemikleri sterilize etmek koşuluyla uzun süre muhafazası mümkündür. Köpeklere verilen mamaların 3 de 1 ini sığır, koyun, at, domuz, balık ve tavuk mezbaha yan ürünlerinin kurutulup öğütülmüş unlarından kullanılmaktadır. Kanatlı ürünleri ise giderek daha fazla kedi kuru mama ve köpek kuru mama ürünlerinde yerini almaya başlamaktadır. Teneke kutularda konserve köpek maması, konserve kedi mamalarının bazıları yalnızca etten oluşmaktadır. Etin yanında tahıllar, maya ve özellikle soya fasülyesi küspesini kapsayacak şekilde hazırlananları da mevcuttur. Köpek kuru maması veya kedi kuru mamasıyla konserve mamalarının karıştırılacağı zaman su oranı iyi bir şekilde ayarlanmalıdır.

Kılçığı ayrılmış balık etleride kırmızı ete benzer, ca ve p yönünden zayıf iyot bakımından ise dengeli bir yapıdadır. Protein kalitesi çok iyi olmakla birlikte beyaz yağsız balıklarda A ve D vitamini son derece yetersizdir. Balıklar kılçıkları çıkartılmadan işlenip kedi kuru mama veya köpek kuru mamalarına katılırlarsa besin ve içerik bakımından daha zengin bir yapıya sahip olurlar. Parazitler ve anti vitaminlerin yıkımlanması bakımından et ve balığın pişirilerek verilmesi daha faydalı olmaktadır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ