özellikleri Arşivi

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir.

 

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir. Yerden yüksekliği azdır. Dandie Dinmont Terrier kafası biraz büyük alın çıkıntısı olan bir köpektir. Kulakları uzun aşağıya doğru sarkıktır. Gözleri ela renkdir. Canlı ve zeki bir bakışı vardır.20-25 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğunun kökü kalındır. İskoç ve Skye terrierlerinin çiftleştirilmesi ile meydana gelen eski bir ırktır. 1700’lerin başında tanınmıştır. Su samuru ve porsukları avlamak için kullanılmıştır. Bu ırk İskoç köpekleri ailesine aittir. Skye Teriyerleri gibi, Dandie ırkı köpekler, orijinal görüntüye sahip birkaç İngiliz teriyerler’den biridir. Bu ırkı iyi korumak gerekir çünkü sayı olarak çok azdırlar.Nesli neredeyse tükenmek üzere olduğu için değerli bir köpektir.

Dandie Dinmont Terrier Kişiliği

Dandie Dinmont Terrier sevgi dolu çok neşeli bir köpektir. Ev ortamına çok iyi uyum sağlar boyut olarak evde bakılabilecek bir ırkdır. Zeki, bağımsız aynı zamanda korkusuzdur. Ailesine karşı koruyucu olduğu için yabancılara karşı mesafeli davranabilir. Genelde çocuklarla arası iyidir. Bazı erkekler diğer erkeklerle anlaşamaz. Evdeki diğer hayvanlar ile yalnız bırakılmamalıdır. Birlikte büyütüldüğü zaman evdeki kedi ile anlaşabilir. Dandie Dinmont Terrier köpek ırkı küçük olmasına rağmen havlaması küçük köpek gibi değildir.

Eğitimi

Bu ırkın eğitimi çok zor değildir. Fakat çok sık tekrarlardan hoşlanmazlar. Eğitilirken Sık tekrar yapıldığı zaman çabuk sıkılabilirler. Eğitimi eğlenceli yaparsanız ne kadar çabuk ve hızlı öğrendiğine şaşırabilirsiniz.Çok zeki ve akıllı bir köpek olduğu için bir çok komutu zorlanmadan öğretebilirsiniz.

Yaşam Ortamı 

Evde yaşam için ideal olan köpeklerden biridir. Ev içinde çok aşırı  aktif değildir. Orta derecede aktiftir ve küçük bir bahçe de onun için yeterli olabilir. Bir kedi ya da başka bir hayvan gördüğü zaman peşine takılacağından açık alanlarda gezdirildiğinde mutlaka köpek tasması takılmadır.

Bakımı

Bu ırkın genel itibariyle bakımı zor değildir. Düzenli olarak taranmalıdır.Bu nedenle profosyonel olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Yılda birkaç kez ölü tüyler alınmadır. Bu ırkın tüy dökmesi çok azdır. Neredeyse hiç tüy dökmez. Tüyleri düzenli tarandığı zaman bakım yönünden hiçbir zorluğu yoktur.

Bu ırk da yükseklik 20-28 cm arası ağırlıkları ise 8-11 kg arasındadır.

Coton de Tulear Köpek Irkı Özellikleri

Coton de Tulear

Coton de Tulear  köpek ırkı İpeksi tüylere sahip, sevimli, eğitilmesi kolay olan neşeli bir ırkdır

Coton de Tulear  köpek ırkı İpeksi tüylere sahip, sevimli, eğitilmesi kolay olan neşeli bir ırkdır. Ses çıkarmayı sever aynı zamanda bekçilik de yapabilir.Bu ırk adını sadece yumuşak tüylü olmasından değil, ırkın doğmuş olduğu Afrika adasında Madagaskar ülkesinde bulunan, şimdiki adı Toliara olan Tulear kentinden de almıştır.

Coton de Tulear köpek ırkı tercih edildiğinde memnuniyet verecek taraflarından en önemlisi sosyal olması, bakımının kolay olmasıdır. Tüyleri yumuşak orta uzunluktadır ve fazla dökülmezler. Bu ırkın eşsiz güzellikte tüylerinin bakımı çok önemlidir. Beyaz olması nedeni ile temizliğinin zor olduğu düşünebilir fakat tüyleri bir kere uzadığı zaman yumuşak olması nedeni ile çok kolay bir şekilde taranır ve tüylerinin arasındaki her şey dökülür. Yılda birkaç kere tüyleri kaliteli köpek şampuanı ile yıkanmalı tüyleri kırpılmamalıdır. Her gün tüyleri baştan aşağı taranmalıdır. Aynı zamanda Coton de Tulear alerjiye dayanıklıdır. Coton de Tulear köpek ırkı saf beyaz renklidir. Üzerinde gri, siyah ve limon rengi lekeler bulunabilir. Coton de Tulear köpek ırkı diğer küçük ırklara göre dayanıklı bir kemik yapısında sahipdir. Genellikle küçük ırk köpek bakılırken yaşanan problemlerden bazıları evde yüksek bir yere zıplayıp düşmesi yada küçük çocukların kucağından düşürmesi sonucu kemiklerinde kırıklar çatlaklar oluşmasıdır. Fakat bu ırk daha sağlam bir kemik yapısına sahip olduğu için böyle bir durumda fazla risk oluşturmaz.Ama yinede her zaman küçük çocukların kucağına köpek verildiğinde nasıl tutulacağı ve nasıl yere bırakılacağı gösterilip öğretilmelidir.

Coton de Tulear köpek sahibini her zaman mutlu etmeyi amaçlar. Sizi mutlu edecek ne varsa yalnız kalmadığı sürece oda mutlu olur. Sahibine bağlı bir yapısı olduğu için yalnız kaldığı zaman endişelenebilir. Bu nedenle yalnız bırakılmamalıdır.

Coton de Tulear oldukça sosyal bir köpektir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Onlarla oyun oynamayı çok sever .Çocuklara köpeklere nasıl davranacaklarını, nasıl dokunacaklarını iki tarafında zarar görmemesi için öğretmek önemlidir. Bazıları yabancıların yanında utangaç ve tedirgin olabilir ancak çoğu herkese karşı sevencendir. Heyecanlı ve öğrenmeye açık olan bu zeki ırk sahibiyle zaman geçirmekten çok hoşlanır. Aile üyeleriyle çok güçlü bağlar kurar ve onlardan ayrılmayı sevmez. Apartman dairelerinde bakılabilir. Ev yaşamı için uygun olan bir ırkdır. Fakat günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak önemlidir. Coton de Tulear kar yağmur her türlü hava koşulunda oynamayı seven dayanıklı bir köpektir.

Bu ırkın yaşam ömrü ortalama 13 ile 15 yıldır.

Collie köpek ırkı özellikleri

 

Collie köpek ırkı

Collie köpek ırkı, genellikle Highland bölgelerinde yetiştirilen bir ırktır.

 

Collie köpek ırkı, genellikle İskoçyanın Highland bölgelerinde yetiştirilen bir ırktır.Bu ırk birden fazla alt türe sahiptir. Aynı zamanda Collie köpek ırkı  Lowlands ve kuzey İngiltere’de de  yetiştirilmiştir. İnsanlara karşı yüksek sadakatlidir. Sahibinin istek ve ihtiyaçlarını öngörme yeteneği yüksek olan akıllı, hassas bir köpek ırkıdır. Bu ırkın dünya çapında ünlenmesinin başlıca nedenlerinden biride 1954 ile 1973 yılları arasında tam 19 yıl boyunca Amerikan yapımı Lassie dizisidir.

Bu ırkın alt türlerinden en çok bilineni tüylü collie, tüysüz collie ve kısmen küçük tür olarak kabul edilen sakallı collie’dir.

Collie köpek ırkı kafa yapısı olarak; kafatası ince sivri aynı zamanda uzundur. Kafası tüyleri uzun olduğu için vücuduna oranla küçük gözükür. Naif bir kafa yapısına sahip olan bu köpeklerin burnu yuvarlak ve çoğunlukla siyah olur. Collie köpek ırkı göz rengi olarak genellikle siyah renk de olur.Vücut yapısı olarak ince ve zarif gözükmesine rağmen kaslı,ve kuyruğu uzundur. Tüyleri uzun,sık ve yumuşaktır, aynı zamanda  hafif dalgalıdır. Kafasındaki tüyler, vücudun diğer yerlerindeki tüylere nazaran daha kısadır. Collie köpek ırkı renk olarak Beyaz renk ile birlikte açık kahverengi, krem ile birlikte beyaz yada beyaz ile birlikte siyah ve pas rengidir.

Collie cinsi köpeklerin en belirgin özelliği uzun tüyleridir, güzel görüntüsünün yok olmaması için sık sık bakıma ihtiyacı vardır. Biraz dalgalı olan tüylerinin her gün veya gün aşırı fırçalanarak taranması gerekir. Böylece tüyler arasında yer edinebilecek zararlı canlılardan da kurtulmak kolay olacaktır.

Collie köpek ırkı genelde sessizdir.Fakat havlamak için bir sebep bulursa,yalnız kalırsa yada sıkılırsa aşırı derecede havlayabilir.

Bu ırkın zekası yüksektir aynı zamanda insanlara karşı son derece  duyarlı, nazik ve sadıktır. Collie köpek ırkı aile kavramına çok düşkündür. Çocuklar için çok iyi oyun arkadaşıdır.Tam olarak bir avcı köpeği olduğu için bu ırkın bekçilik duyguları da çok gelişmiştir. Dışarıdan yabancı biriyle karşılaştıklarında saldırgan olmasalar da koruma iç güdüsüyle havlayabilirler.

Hafızası güçlü olmasından dolayı arama kurtarma timlerinde tercih edilmektedirler. Günümüzde narkotik köpeği, bomba bulma uzmanı gibi görevler ile faydalanılabilir. İz sürme yeteneği çok gelişmiştir. Ailesinin peşinden kilometrelerce yol gidebilmektedir. İnsana eşlik edebilecek güçlü yetilere sahip bir türdür.

Collie köpek ırkı çoban köpekleri arasında en gelişmiş özelliklere sahiptir.Koyun sürülerini kolay bir şekilde yönlendirebilir.

Collie köpek ırkı aslında apartman dairelerinde yaşamayı sevmez. Collie cinsi köpekleri apartman dairelerinde yaşamaya mahkum etmemek gerekir. Çoban köpekleri doğası gereği koşmak hareket etmek bir sürüyü gütmek ister. Köpeğin doğal güdülerini kısıtlayacak şekilde ona bir yaşam sunmak onu mutsuz eder. Birde evde yalnız bırakıldığı zaman ruhsal çöküntü bile yaşayabilir.Özellikle çoban köpekleri büyük bahçeli ev yada çiftliklerde yaşamalıdır. Her ne kadar günlük spor ve yürüyüş imkanı sağlansa da küçük bahçeli bir ev bile onun memnun olacağı yaşam alanı sayılmaz.

Tüyleri uzun olduğu için soğuğa karşı dayanıklıdır fakat sıcağa karşı fazla dayanıklı değillerdir Yaz aylarında özellikle gölgeli alanlarda zaman geçirilmeli ve su ihtiyacı sık sık giderilmelidir.

Erkeklerde Boy: 61 cm. – 66 cm

Dişilerde Boy  : 56 cm. – 61 cm

Erkeklerde Ağırlık:27 kg – 34 kg

Dişilerde Ağırlık : 23 kg – 29 kg.

Cockapoo köpek ırkı özellikleri

Cockapoo köpek ırkı

Cockapoo köpek ırkı 1960’lara dayanan “tasarımcı köpekler”in ilkidir.

 

Cockapoo köpek ırkı 1960’lara dayanan “tasarımcı köpekler”in ilkidir. Tamamen insan odaklıdır. İnsanları çok sever. Sahibine asla kendini yalnız hissetmeyecek kadar şefkat gösterir.

Cockapoo köpek ırkı son derece enerjik ve arkadaş canlısıdır. Cockapoo köpek ırkı her zaman insanlarla iletişim halinde hayatını sürer. Heyecanlı aynı zamanda da zeki bir köpektir. Cockapoo köpek ırkı sahibine o kadar bağlıdır ki bazıları yalnız bırakıldığı zaman aşırı derecede endişelenebilir.

Cockapoo köpek ırkı herkesi sever ve kabul eder yaşlıları,çocukları evcil hayvanları hepsiyle iyi anlaşır.Bu köpekler her zaman çok meraklıdır, Her şeyi ağzına alıp test etmek anlamak ister. Ayrıca çok coşkulu bir ırktır.Bu köpeği besleyen kişi, sorunlarından ve düşüncelerinden bu evcil hayvan sayesinde kurtulabilir.

Cockapoo köpek ırkı gerçekten dikkat ve sevgiye ihtiyaç duyar. Ve ev sahibi evcil hayvanına önem veriyorsa mutlaka sınırsız sevgiyle ve bağlılıkla cevap verir.

Bu tarz evcil hayvan her zaman sahibini memnun etmeye çalışacaktır, eğitim ve öğretim süreci her iki taraf için de kolay olacaktır. Ancak böyle bir arkadaş edinmeye karar verildiği zaman, bu ırkın çok aktif ve enerjik olduğunu unutmamak gerekir. Cockapoo köpek ırkı oyun ve eğlence olmadan yapamazlar, bu yüzden onlar için en ideal seçenek, çocukların bulunduğu bir ev olur.

Tüylerinin düz veya kıvırcık olup olmamasına bakmadan, 3-4 günde bir taranması gerekir.

Genel olarak da her 10-12 ayda bir profesyonel bakım önerilir ve gerekirse daha sıklıkla olabilir..

Köpeği temiz ve düzenli tutmak için her 4 haftada bir yıkanması tavsiye edilir.Tüy sağlığı açısından kaliteli köpek şampuanı kullanılması uygun olacaktır.Bu ırkın tavsiye edilen yıkama biçimi yani her 4 haftada biri aşmamak gerekir. Çünkü fazla sık yıkanan köpeğin , tüyleri solar ve cilt doğal yağını kaybeder.

Evcil hayvanların kulakları yumuşak nemli bir peçete ile mutlaka temizlenmelidir.Kulak bakımı sağlıkları açısından çok önemlidir.Gözleri düzenli olarak kontrol edilmeli iki ü haftada bir göz bakımı yapılmalıdır.

Bu ırk Ortalama olarak, 13-15 yaşına kadar yaşamaktadır.

Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Örneğin yemek zaman aralığı. Hergün aynı zamanlarda yemek vermek beslenmesi ve sağlıklı büyümesi açısından önem arzeder. Ayrıca sadece evdeki yiyecekler ile köpeği beslememeliyiz.Köpeğimiz için her zaman kaliteli bilindik köpek mamaları kullanmalıyız.

Clumber Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Clumber Spaniel Köpek Irkı

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.

 

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.Bu ırkın üretilme amacı avcıların kuşlarını bulmak ve onlara yardımcı olmaktı. Genel olarak bıldırcın ve sülün avcılığında kullanılan Clumber Spaniel Köpek Irkı, diğer Spaniallere kıyasla çok yavaş fakat daha dikkatli aynı zamanda sessiz bir av köpeğidir. Vurulan bir avı geri getirme eğitimi verildiği zaman bu konuda da çok başarılı olabilecek bir köpektir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı ağır bir köpektir. Büyük kafalı, düşük gövdeli ve büyük bir yapıya sahiptir. Derin ve geniş bir göğüs yapısı vardır . Kulakları dalgalı, tüylü ve büyüktür, yere doğru sarkık fakat öne doğru düşmüş bir görüntüsü vardır. Bu köpeğin alın çıkıntısı oldukça belirgin gözükmektedir.  Aynı zamanda bu köpeğin gözleri de kulakları gibi düşük bakışlıdır, gözleri amber rengidir ve koyudur. Clumber Spaniel Köpek Irkının burnu oldukça geniştir. Vurulan bir avı bulma konusunda becerisi burnunun geniş olmasından almaktadır. Boynu ve ensesi tamamen tüylerle kaplıdır ve kalın bir boyna sahiptir. Bu ırkın kuyruğu kısa ve tamamen tüylerle kaplıdır. Tüyleri kalın fakat yumuşaktır. Clumber Spaniel Köpek Irkı renk olarak beyazdır fakat bu kürkün üzerinde sarı veya portakal renginde lekeler yer alır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı yavaş çalışan bir işçidir.Güçlü dayanıklı av konusunda hevesli bir köpektir.Avlanırken kuş kokusunu aldığı zaman avını bulana kadar titiz bir çalışma yapar sonuca ulaşana kadar çalışır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı iyi yüzer kalın katlı tüyleri onu soğuk sudan korur.Bu nedenle ördek avında da başarılıdır. Sudaki buzları kırıp ördek avlayabilir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı sakin bir köpek olarak göze çarpmaktadır.Tüm ailesine bağlanır fakat bir kişiyi favorisi olarak seçer. Bu ırkın kolay bir mizacı vardır. Bu nedenle ilk kez köpek sahiplenecekler için bu ırk ideal bir seçim olur. Spor mirası bu ırkın iyi bir yürüyüşe sahip olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda köpek sporlarında da başarılı olur.

Clumber Spaniel Köpek Irkı oynak, zeki,inatçı, yaramaz onurlu ve çekicidir. Çocuklarla oynamayı çok sever. Onunla top oynayan çocuklar yorulmak bilmeyen bir oyun arkadaşı bulmuş olacaklardır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı bakım yönünden çok zorlayıcı ve zahmetli bir ırk değildir.Genel olarak tüylerine yoğunlaşmak gerekir.Tüylerini düzenli olarak fırçalayın ve gerekli gördüğünüz yerleri makasla kesip düzeltin.Bunun dışında gözlerine ve kulak bakımına dikkat etmek gerekir belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Bu ırkın egzersiz ihtiyacı yaşına göre değişiklik gösterir. Genç Clumber’lar sürekli aktiflerdir ve hareketsiz kalmazlar. Olgunluk çağına yaklaştıkça aktiflik yerini daha durgun bir hale bırakır. Erişkin yaşa gelmiş bir Clumber’ın günlük egzersizini her gün bir iki defa “tut getir” oynatarak karşılamanız mümkündür. Bunu yapamıyorsanız uzun yürüyüşler de bu ırk için ideal olur.

Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri

Chihuahua Köpek Irkı

Chihuahua Köpek Irkı küçük olmasına karşılık büyük kişiliğe sahiptir

 

Chihuahua Köpek Irkı küçük bedeni olmasına karşılık büyük boyutlu kişiliğe sahiptir. Bu ırkın ayrıca değişik renk ve çeşitleri mevcuttur. Chihuahua Köpek Irkı (Şivava) süs köpeği kategorisinde yer alan bir köpektir ve oldukca ufak bir cinstir. Chihuahua Köpek Irkı Göz rengi olarak kahve açık sarı renkte gözleri bulunmaktadır.

Chihuahua Köpek Irkı Dünyanın en küçük köpeği olduğu için ünlüdür, ama dünyanın en büyük kişiliğine de sahip olabilir.

Chihuahua çok kibirli olmasına karşılık aynı zamanda hayat dolu bir ırktır. Chihuahua Köpek Irkı çok inatçı bir köpektir ona sevginizi göstermenizi her zaman bekler çünkü o size sevgisini fazlasıyla gösterir. Ailesine çok bağlıdır. Kıskançlık huyu olduğu için ailesi dışındakilere karşı şüpheli bir bakış ve tavır sergiler. Bu ırkın bazıları eğitim açısından kötü olabilir ancak sabırlı bir eğitim sonrası iyi bir eğitim alabilirler.Kızdırıldığı zaman ısırtma eğilimi fazlaca olan bir ırktır özellikle çocukları ısırabilir. Chihuahua Köpek Irkı çocuklara uygun mudur? Sorununun cevabı  Çocuklar için uygun bir ırk değildir olacaktır.

Yaşamdan daha büyük olan bu kişi onu kadınlara çekici kılıyor. Chihuahua Köpek Irkı insanlarına yakın olmaktan çok hoşlanır. Evin her yerinde onları onları takip ederler ve insanlar işlerini yürüttüklerinde ya da alışverişe gittiklerinde tote çantalarıyla bu ırkı gezdirirler. Chihuahuas’ın tek bir kişi ile yakın bir bağ oluşturması alışılmadık bir durum değildir ve aşırı derecede rahatsız edildiklerinde çok talepkar olabiliyorlar.Çeviklik ve itaat denemelerinde daha büyük köpekler kadar hevesli ve başarılı bir şekilde rekabet edebilirler.

Chihuahua Soğuğa karşı ise cok dirençsizdir soğuk havalarda üstüne onu üşümesini engelleyecek giysiler giydirilmesi gerekir.Kucakta bile taşınabilecek kadar küçük olan bu ırk düzenli olarak yürütülmesi onun sağlığı açısından çok faydalı olacaktır..Hafif bir bakım ile tüylerinin temiz olması sağlanabilir. Ayda bir yıkanması bu köpek için uygun olur.Kulakları ve Tırnaklarına her zaman bakılmalı ve dikkat edilmelidir.Tüy dökme problemi orta derecedir. Şivavada en çok dikkat edilmesi gereken soğuktur.

Chihuahua’nızı eğitirken övgü ve yiyecek ödülleri şeklinde pozitif güçlendirme kullanın. Chihuahua’yı küçük boyutlarını hesaba katmak önemlidir.  Çünkü Chihuahua Köpek Irkı meraklı ve cesur kaşiflerdir. Çitlerin arasındaki küçük boşluklardan, bahçelerden kaçabilirler ve diğer yavruların ve köpeklerin giremeyeceği yerlere sıkışabilirler. Chihuahuas, sadece küçük bir çocuk tarafından yaralanma şansından dolayı sekiz yaşın altındaki çocuklarla evlerde tavsiye edilmez. Chihuahuas, yabancılara karşı güvensizdir, bu da onları iyi bir bekçi yapar, ama insanlarla dostane bir şekilde tanışmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Chihuahua’nın kişiliği ve eşsiz büyüklüğü onu harika bir yer-arkadaşı refakatçisi yapar.

Yükseklik Erkek ve dişilerde  15 – 23 cm Yükseklik Dişide 15 – 23 cm

Kilo Erkek ve dişilerde  1 – 3 Kg

Chesapeake Bay Retriever köpek ırkı Özellikleri

 

 

Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever Maryland’in Chesapeake Körfezi’nin serin doğuşunda ördekleri avlamak ve almak amacıyla  bir su köpeği olarak yetiştirilmiştir

 

Chesapeake Bay Retriever köpek ırkı, Maryland’in Chesapeake Körfezi’nin serin doğuşunda ördekleri avlamak ve almak amacıyla  bir su köpeği olarak yetiştirilmiştir. Köpeğin sağlam yapısı, yoğun derisi, dayanıklılığı ve gücü onu bu amaç için uygun hale getirmiştir. Bugün, hala iyi bir av köpeği olarak bilinmektedirler. Chesapeake Bay Retriever hem karada  hem de suda iyi bir avcı olmasını sağlayan güçlü vücudu, orta boy sınıfına girer. Göğsü derin ve geniş, vücudun uzunluğu ile bacakları birbirine orantılıdır. Güçlü bir yapısı olmasına rağmen hantallığa yol açmayacak derecede dengeli bir kas yapısına sahip, çevik bir köpektir.

Chesapeake Bay Retriever güler yüzlü, ve itaatkar olsalar da, kendi akıllarına sahip olabilirler. Güçleri ve zekasıyla, hazırlıksız bir sahibi kolayca yenebilir, ancak onlara ihtiyaç duydukları eğitim yapısını ve disiplini sağlayabilecek deneyimli köpek insanı için istekli ve çalışkan bir arkadaş olabilirler. Uzun yürüyüşler veya yüzmek için yapılan fırsatlar şeklinde günlük egzersiz, etkinlik sevgisini tatmin edecek ve evde daha sessiz olmasını sağlayacaktır.

Her köpek gibi, Chesapeake Bay Retriever de erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır – pek çok farklı insan, yer, manzara ve sese maruz kalması gerekir. İlk defa insanlarla görüşürken ayrılma eğilimindedir. Bu özellik onu insanlarına ve mülklerine karşı oldukça koruyucu olan mükemmel bir bekçi köpeği olmasını sağlar.

Doğru davranışlar için Chesapeake Bay Retriever tutarlılık ve pozitif takviye ile ödüllendirmek gerekir.Eğitim eğlencesini daima koruyun ve tekrar edilmemesini sağlayın, böylelikle sıkılmadan daha hızlı öğrenmiş olur. Eğitim komutlarını daima yüksek bir notla bitirin, iyi yaptığı bir şey için övün veya ödüllendirin. Bildiği ve sevdiği insanlardan en iyi şekilde ve hızlı öğrenir, bu yüzden onu bir eğitmene göndererek kolay yoldan çıkmaya çalışmayın. Chesapeake Bay Retriever canlı, neşeli karakteri ile ünlüdür. Bu ırkın Zeki, hassas ve sevecen bir doğası vardır. İtaatkar yapıları, cesur, istekli karakteri ile öğrenme hızı fazla olmamasına rağmen eğitimi kolay olan bir ırktır. Genellikle çocuklarla iyi anlaşır. Yüzmeyi ve arama-getirme oyunlarını sever. Evde yaşayan diğer pet olarak kedilerle anlaşabilir, fakat yabancı kedileri kovalama eğiliminde olur. Bağımsız bir yapıya sahip olması nedeniyle otoritesi güçlü, tecrübeli biri tarafından sahiplenilmesinde fayda vardır. Bu ırk için en uygun davranış şekli yumuşak fakat kararlı ve ısrarcı olmaktır. Temel itaat eğitimi aldırılabilir. Uygun şekilde eğitim ve sosyalleştirme uygulanmazsa baskın karakterinden kaynaklanan davranış bozuklukları gelişebilir. Diğer Retrieverlardan farklı olarak Chesapeake’de agresiflik, inatçılık ve yabancılara karşı çekingenlik daha sık karşılaşılan davranış problemleridir.

Chesapeake Bay Retriever apartmanda yaşamak  için uygun bir köpek olmaz. Ev içinde fazla aktif olmadığı için en azından orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Chesapeake dışarıda uyumayı sever. Yakınlarda girip çıkabileceği bir su birikintisi yoksa sıcak iklimler yerine soğuk iklimlerde daha rahat yaşar.

Chesapeake Bay Retriever genellikle çocuklarla mükemmel bir uyum içinde olmasına rağmen, onlardan bir zarar görürse canı yanarsa buna  tahammül etmeyecektir. Çoğu durumda, eğitim şeklini sevmezse, kalkacak ve mümkünse orayı terk edecektir. Küçük çocuklar ve herhangi bir köpek arasındaki etkileşimler her zaman denetlenmelidir.

 

 Canaan Köpek Irkı Özellikleri

 Canaan köpeği

Canaan köpeği İsrail’in çöl bölgesinde hayatta kalan bir parya köpeğidir.

Canaan köpeği uzun yıllardır İsrail’in çöl bölgesinde hayatta kalan bir parya köpeğidir. İbranilerin İncil’de geçen sürüler halinde kullandıkları sürülerini ve kamplarını koruyan köpek ırkı olduğuna inanılıyor, bazıları halen  bu amaçla Bedeviler ve Dürziler tarafından kullanıılmaktadır. Avrupa ve Kuzey Amerika’da köpek sporlarında uyum, çeviklik ve itaat gibi  köpek becerileri ile ön plana çıkarlar.

Köpekler, eski Ortadoğu topluluklarının temel bir parçasıydı; burada yetiştirilerek, o zaman insanının serveti olan koyun sürülerini korumakla görevlendirilmişlerdi. Kelef Kanani olarak bilinen İbranice kelimeler, Kenan Köpeği anlamındadır, bu ilkel köpekler binlerce yıldır günümüze ulaşmış, ve hala zorlu çöl koşullarında yaşamalarını sağlayan özelliklerini korumaktadırlar. Bugünün Canaan Köpeği, aynı yumuşak tüyleri, dikenli kulakları ve ataları kadar gür kuyruğu var ve kuşkusuz, onu iyi bilinen bir sürü köpeği yapan aynı uyanık, dikkatli, meraklı doğasıdır. Bu çevik köpek hızlı bir şekilde yön değiştirebilir süratle hareket edebilir. Hoş biçimi ve zarif hareketinin yanı sıra, Canaan Köpeği sevecen ve duyarlı bir kişiliğe sahiptir. Çölün hayatta kalmasıyla ilgili mirası ona belirli bir bağımsızlık derecesi verse de, düzgün bir şekilde sosyalleşmiş olan bir Canaan Köpeği ailesini çok sever ve birçok yaşam ortamına uyum sağlayabilir. Günlük yürüyüşe çıkarmak koşuluyla bir apartman dairesinde yaşayabilir. Bu cins aktif iken, enerji seviyesi fazla değildir. Ve Canaan Köpeğinin topraksal doğası onu evden uzak bir yere götürmeyi pek mümkün kılmasa da, herhangi bir köpek gibi, etrafı sarılı bir bahçede trafikten ve diğer tehlikelerden korunmalıdır. Bu ırk çok yönlü bir köpektir. Canaan Köpeği herhangi bir alanda mükemmel olmamasına rağmen, takipten sürüye, çevikliğe itaatten, neredeyse her tür köpek aktivitesine katılmaya hazır,istekli, akıllı ve hızlıdır. Bugün Canaan ilkel sürü yeteneklerini koruyor. Canaan’ın sürüngen içgüdüsü diğer bazı ırkların, özellikle de Border Collie’ninki kadar güçlü değildir. Davranışta, görünüşte olduğu gibi, Canaan bir ılımlı. Bununla birlikte, bu, diğer köpeklere karşı aloofness ve saldırganlık eğilimlerine karşı koymak için, erken sosyalleşmeyi gerektiren bir köpektir. Deneyimli köpek sahipleri Canaan’ı eğitmeyi kolay bulabilir. Bu akıllı köpek, yemek ödülleri, övgü ve oyun gibi motivasyon tekniklerini en iyi şekilde karşılar. Bu açıdan bakacak olursak eğitiminin kolay olduğu söylenebilir. Tekrarlayan eğitimden kolayca sıkılabilir ve zorlu, yaratıcı bir öğrenme ortamı gerektirir. Ona güçlü, sağlam bir liderlik sağlamak da önemlidir. Yeni durumlarla yüz yüze geldiğinde ve yeni durumlarda temkinli veya şüphe duyduğunda hızla tepki göstermesi, bir köpeğin hayatını kurtarabilir.Bu davranış bazı ırkların zorlu ortamlardan günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.  Canaan yetiştiricileri cinsin karakterini korumak için çok çalıştılar, bu nedenle bu özellikler hala mevcut ve onları mükemmel gözlemciler yaptılar. Tehlike sezdiklerinde hareket ederler  bu nedenle bazılarının bu ırkın utangaç olduğuna dair bir kanı oluşabilir, fakat  bu davranış şekli bu ırkın yeni veya potansiyel olarak tehlikeli durumlara yanıt verme yöntemleridir. Canaan Köpeği, çocuklarla iyi geçinir. Ayrıca evdeki kediler de dahil olmak üzere yetiştirdikleri diğer küçük evcil hayvanlar ile de iyi bir şekilde anlaşırlar. Kenan Köpeği, yüzlerce yıldır sürülerek, sürüleri ve kampları koruyordu ve son zamanlarda da mayın dedektörleri, izleyiciler ve uyanık köpekler olarak kullanılıyorlardı. Sürü, çeviklik, uyum ve itaat içinde rekabet ederler. Sadık ve sevgi dolu olsa da, Canaan dikkat çekmek için bir glutton değil. Bu, elbette, hiçbir zaman insan etkileşimi olmadan arka bahçede sıkışmış olması gerektiği anlamına gelmez. Herhangi bir köpek gibi,bu ırk insanlarıyla birlikte olmaktan keyif alan sosyal hayvanlardır. Ailelerinin ve mallarının harika koruyucuklarını çok iyi yaparlar. Eğer bu türün kendine özgü niteliklerini anlıyor ve takdir ediyorsanız ve binlerce yıldır onu saklayan içgüdüleri ve davranışları koruyan ilkel bir ırkla yaşamak isteyen ve istekliyseniz, Canaan Köpek sizin için ideal bir arkadaş olabilir. Fakat ilk kez köpek sahiplenecekler için iyi seçim olmayabilir.

Yaşamları boyunca neyin bir tehdit ve neyin olmadığını onlara öğretmek ve yardımcı olmak için kapsamlı ve sürekli sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır.

Kanaan Köpeklerinin saldırgan olabilme ihtimalleri vardır. Bazıları aynı cinsiyetten baska bir köpekle yaşayamaz ve bazıları saldırganlığı karşılaştıkları herhangi bir köpeğe karşı kullanabilir.

Canaan Köpekler, kendi alanlarında yeni veya farklı bir şey olduğunda havlar. Durduklarında öğretilmedikleri veya uzun süre yalnız bırakıldıkları zaman rahatsız edici şekilde havlayabilirler.

Yeni insanlardan şüphe duydukları için iyi bir bekçi köpeği görevini tam anlamıyla yerine getirmezler, onları kimin ve neyin tehlikenin olduğu konusunda ayrım yapamaz hale getirebilir.Canaan Dogs güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçeli yerde olması gerekir.Kazı yapmayı severler ve güzel bakımlı çimlerinizi ayın yüzeyine benzeyen bir arsaya dönüştürebilirler.

Onların zekası onları son derece eğitilebilir kılar, ama onların bağımsız doğası ve motivasyonla ilgili zorlukları sizi dinlemeyi seçip seçmeyeceklerini sorgulanabilir kılabilir.

Canaan Köpekleri dünyada nadir bir türdür. Bir Kenyalı Köpek yavrusu istiyorsanız, bekleme listesine zaman ayırın.

Önerilen günlük miktar: günde 2 ila 2 öğüne bölünmüş, 1,5 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda. NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye doğru gidersiniz.

 

 

Bracco Italiano Köpek Irkı Özellikleri

Bracco Italiano Köpek Irkı Özellikleri

Bracco Italiano Köpek Irkı Özellikleri açısından ele alacak olursak ile belirtmemiz gereken  Avrupa’nın en eski av köpekleri olduklarıdır.On altıncı yüzyılda avda ateşli silahlar kullanılmaya başlandığı zaman popüler olmuşlardır. Bracco Italiano Avını  bulma konusunda yeteneği çok gelişmiştir. Yakaladığı avı güvenli bir şekilde bulur ve hata yapmadan sahibine getirir.Bu ırk her türlü ava uyum sağlayabilir. Avcı ile tam bir iş birliği içine girer ve mümkün olduğunca avcının isteklerini çabuk anlayarak yerine getirir. Sakin ve temizdir. Aile ortamına çabuk bir şekilde iyi uyum sağlar.

Yüzü ciddi görünüşlü olan , uzun ve hızlı koşabilen zarif ve güçlü bir köpek ırkıdır. Uzun ve köşeli bir başı , dışa doğru çıkık bir kavisli kaşları vardır .Kalın burnu et rengi veya kahverengidir. Dudakları sarkıktır. Gözler: tüylerinin rengine göre , sarı yada aşı boyası renginde. Kulaklar : çok gelişmiş sarkık ve tomar biçiminde . Kuyruk : 15-25 cm. Tüyler: kısa ve parlak. Renkler: saf beyaz , portakal amber yada kestane lekeli beyaz yada portakal veya kestane benekli beyaz. Boyunda aşırı sarkıklık kusur kabul edilir.

Birçok görev üstlenebilen av köpekleri hem kolayca eğitilebilir hem de arkadaşlık edebilir. Bracco Italiano Köpek Irkı Özellikleri  açısından avcılık için üretilmiş olmaları ile ön plana çıkmaktadır ve ırkın alt sınıfına bağlı olarak avlanma sırasında avı bulur, gösterir, koşar, tutar ve avı getirebilirler. Bu sınıfın su köpekleri tahmin edebileceğiniz gibi yüzmeyi de sever ve iyi yüzerler.Av köpekleri genel olarak çok iyi terapi köpeği veya yardımcı bir  köpek olabilir.

Av köpekleri onları eğlendirebilecek ve egzersiz yaptırabilecekler insanlar için iyi bir seçimdir. Aktif yaşam tarzınıza uyum gösterecek bir köpek arıyorsanız, bir av köpeği sonsuza kadar sizin evcil hayvanınız olabilir. Ayrıca çok iyi aile köpekleridir.

Bracco Italiano Köpek Irkı Özellikleri

Bracco Italiano

Bazı köpekler diğerlerine göre daha basittir: daha iyi antrenman yaparlar ve oldukça kolaydırlar. Bu anteremanlarda yüksek enerji harcadıkları için köpeğinize yüksek enerjili köpek maması vermeniz onun direncini dahada artıracaktır. Ayrıca hatalarınızdan veya tutarsızlığınızdan geri dönmek için yeterince dayanıklıdırlar. Son derece hassas, bağımsız düşünen ya da iddialı olan köpekler, ilk kez sahiplerinin yönetmesine eğitmesi için daha zor olabilir.
Bu ırk üşünceli , itaatkar, uysal , eğitilebilir ve sadık bir köpektir.Çok neşeli bir köpek değildir..

Yüksekliği: 55-67cm, ağırlığı : 25 – 40 kg. civarındadır.

Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Boykin Spaniel

Boykin Spaniel köpek ırkı av yetenekleri ile bilinir, ama akıllı olmaları  ve dostça güveni sayesinde insanlarla iletişimi çok iyi olmuştur.

Boykin Spaniel köpek ırkı av yetenekleri ile bilinir, ama akıllı olmaları  ve dostça güveni sayesinde insanlarla iletişimi çok iyi olmuştur.Bu ırkın hareketli doğası vardır bu nedenle bu köpeğin çok fazla egzersize ihtiyacı vardır.

Irk özelliği bakımından Boykin Spaniel Amerikan Su spaniellerine çok benzerler. Dişi olanları biraz daha yapı olarak erkeklere oranla küçüktür. Burun bölgesi uzundur. Burun kestane rengindedir. Gözleri sarıdır ve uzun kulakları buklelerle kaplıdır. Kuyruğu saçaklıdır ve kuyruğunu kıvrık tutar. Tüyleri kıvırcık veya  dalgalıdır. Ayrıca  Kürkü su geçirmez.

Özellikle güvercin ve ördek avında dahidir. Sulak bölgelerde kolaylıkla avlanabilir. Ancak koku yeteneği çok gelişmiş olduğu için her türlü av hayvanı için iz sürücü ve getirici olarak ta kullanılabilmektedir.

İyi bir refakatçi köpektir, gerektiğinde bekçi köpeği olarak ta kullanılabilir.

İyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla ve yabancılarla arası çok iyidir. Ev hayvanlarıyla da iyi geçinir. Biraz hassas bir yapısı vardır ve problemi sevmez. Sakin ve sabırlı bir mizacı vardır.

Bazı ırklar aileleriyle çok yakın bağlar kurar ve sahibi tarafından yalnız bırakıldığı zaman endişelenmeye, hatta panik yapmaya meyilli olabilirler. Bu endişe içinde köpekler çok tahrip edici olabilir, havlama, sızlama, çiğneme ve aksi kargaşaya neden olabilir. Bu ırklar, bir aile üyesi gündüz evdeyken veya köpeğiyle zaman geçirip dışarı çıkarıyor ise mutlu olur.

Bol hareket imkanı sağlandığı ve günlük olarak dışarı çıkarıldığı zaman evdede bakılabilir. Tüm av köpekleri gibi sıkı egzersize ihtiyaç duyarlar. Serbest  koşu yapmayı severler. Günlük yoğun ve uzun hareket imkanı sağlanmadığı takdirde kontrolleri güçsüzleşebilir.

Çok kısa katlara sahip ve Greyhounds gibi az ya da hiç astar veya vücut yağları içermeyen cinsler soğuğa karşı hassa olurlar. Düşük soğuk toleransı olan köpeklerin serin iklimlerde yaşaması gerekir ve soğuk yürüyüşler için bir ceket veya üzerlerin de kazak olması köpeğin sağlığı açısından önemlidir.

Bu köpeğin bakımı zor değildir. Ayda bir kez tüylerinin taranması yeterli olmaktadır. Gerektiğinde yıkanabilir. Parmak aralarındaki tüyler ve tırnaklar çok uzun tutulmamalıdır.

Erkeklerde yükseklik 38 – 45 cm dişilerde ise 34 – 40 cm, dir.

Erkeklerde ağırlık 13 – 18 kg dişilerde ise 11 – 16 kg, dır.Ortalama ömürleri 12-15 yıldır.