Spaniel Arşivi

Cocker Spaniel köpek ırkı

 

Cocker Spaniel köpek ırkı

Cocker Spaniel köpek ırkı sevgi dolu refakatçi bir köpek ırkıdır.

Cocker Spaniel köpek ırkı sevgi dolu refakatçi bir köpek ırkıdır. Son zamanlarda  en fazla bakılan köpek ırklarından biridir. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biride evde çok kolay bakılıyor olmasıdır.

Cocker Spaniel köpek ırkı tüy yapısı olarak sık tüyleri olan bir ırkdır. Aynı zamanda değişik renkleri vardır.Siyah,lekeli bej,beyaz üzerinde siyah yada kızıl renkleri vardır.

Cocker Spaniel köpek ırkı kafa yapısı olarak dikkat çekicidir.Kulakları oldukça uzun olup çeneleri derindir.Aynı zamanda bu köpeğin dişleri çok güçlüdür.Rengi siyah olanlarda burun rengi siyah diğer renklerde ise genellikle kahverengidir.

Bu köpeğin bacakları uzun kaslı, görüntüsü kemiklidir.Arka bacakları ön bacaklarından bağımsız gibi gözükür ve sürekli kuyruğu hareketlidir.

Cocker Spaniel köpek ırkı küçük bir apartman dairesinde yada evde yaşayacak kadar ideal boyutlardadır. Kolay eğitiliyor olması da eve uyum sağlaması açısından avantaj sağlamaktadır. Sadece fazla hareketli olması evi biraz dağıtmasına sebep olabilir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren eğitilmeli ve ona gerekli oyun zamanı verilmelidir.

Bu köpeğin avcı olarak gelişmiş bir yönü vardır. Cocker Spaniel köpek ırkı görünüş de çoğu kişi tarafından uysal ve sakin olarak algılanabilir fakat ava çıktığı zaman çok dayanıklı ve cesur olduğunu hemen gösterir.

Her zaman neşeli tavır sergiler genel görünüm olarak mutlu bir köpektir. Aynı zamanda çocukları sever ve onlarla çok iyi geçinir. Doğru eğitim verilmediği zaman bazen kendi bildiğini okur ve söz dinlemeyeyebilir.

Zeki olan Cocker Spaniel köpek ırkı başka köpeklerle birlikte yaşamayı pek sevmez.Köpeklerin havlaması onu tedirgin eder.

Bu ırk her ne kadar apartman dairesinde bakılması kolay olsa da bahçeli bir evde bakmak her zaman daha uygundur. Günlük egzersiz yaptırmak çok önemlidir. Özellikle apartman dairesinde yaşayanlar için her gün dışarı çıkıp gezdirmek gerekir.

Bu köpeklerin oldukça hassas bünyeleri vardır. Bu nedenle bakımlarına dikkat ederek düzenli bir şekilde yapmak gerekir. Özellikle bu köpeğin uzun tüyleri olduğu için düzenli olarak taramak ve fırçalamak gerekir.Banyo ise ayda bir kere onun için yeterli olacaktır.

Cocker Spaniel köpek ırkı 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.Ağırlıkları en fazla 14 kg olabilir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Clumber Spaniel Köpek Irkı

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.

 

Clumber Spaniel Köpek Irkı Dük Noailles tarafından 1768 civarında Fransa’da üretildiler.Bu ırkın üretilme amacı avcıların kuşlarını bulmak ve onlara yardımcı olmaktı. Genel olarak bıldırcın ve sülün avcılığında kullanılan Clumber Spaniel Köpek Irkı, diğer Spaniallere kıyasla çok yavaş fakat daha dikkatli aynı zamanda sessiz bir av köpeğidir. Vurulan bir avı geri getirme eğitimi verildiği zaman bu konuda da çok başarılı olabilecek bir köpektir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı ağır bir köpektir. Büyük kafalı, düşük gövdeli ve büyük bir yapıya sahiptir. Derin ve geniş bir göğüs yapısı vardır . Kulakları dalgalı, tüylü ve büyüktür, yere doğru sarkık fakat öne doğru düşmüş bir görüntüsü vardır. Bu köpeğin alın çıkıntısı oldukça belirgin gözükmektedir.  Aynı zamanda bu köpeğin gözleri de kulakları gibi düşük bakışlıdır, gözleri amber rengidir ve koyudur. Clumber Spaniel Köpek Irkının burnu oldukça geniştir. Vurulan bir avı bulma konusunda becerisi burnunun geniş olmasından almaktadır. Boynu ve ensesi tamamen tüylerle kaplıdır ve kalın bir boyna sahiptir. Bu ırkın kuyruğu kısa ve tamamen tüylerle kaplıdır. Tüyleri kalın fakat yumuşaktır. Clumber Spaniel Köpek Irkı renk olarak beyazdır fakat bu kürkün üzerinde sarı veya portakal renginde lekeler yer alır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı yavaş çalışan bir işçidir.Güçlü dayanıklı av konusunda hevesli bir köpektir.Avlanırken kuş kokusunu aldığı zaman avını bulana kadar titiz bir çalışma yapar sonuca ulaşana kadar çalışır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı iyi yüzer kalın katlı tüyleri onu soğuk sudan korur.Bu nedenle ördek avında da başarılıdır. Sudaki buzları kırıp ördek avlayabilir.

Clumber Spaniel Köpek Irkı sakin bir köpek olarak göze çarpmaktadır.Tüm ailesine bağlanır fakat bir kişiyi favorisi olarak seçer. Bu ırkın kolay bir mizacı vardır. Bu nedenle ilk kez köpek sahiplenecekler için bu ırk ideal bir seçim olur. Spor mirası bu ırkın iyi bir yürüyüşe sahip olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda köpek sporlarında da başarılı olur.

Clumber Spaniel Köpek Irkı oynak, zeki,inatçı, yaramaz onurlu ve çekicidir. Çocuklarla oynamayı çok sever. Onunla top oynayan çocuklar yorulmak bilmeyen bir oyun arkadaşı bulmuş olacaklardır.

Clumber Spaniel Köpek Irkı bakım yönünden çok zorlayıcı ve zahmetli bir ırk değildir.Genel olarak tüylerine yoğunlaşmak gerekir.Tüylerini düzenli olarak fırçalayın ve gerekli gördüğünüz yerleri makasla kesip düzeltin.Bunun dışında gözlerine ve kulak bakımına dikkat etmek gerekir belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Bu ırkın egzersiz ihtiyacı yaşına göre değişiklik gösterir. Genç Clumber’lar sürekli aktiflerdir ve hareketsiz kalmazlar. Olgunluk çağına yaklaştıkça aktiflik yerini daha durgun bir hale bırakır. Erişkin yaşa gelmiş bir Clumber’ın günlük egzersizini her gün bir iki defa “tut getir” oynatarak karşılamanız mümkündür. Bunu yapamıyorsanız uzun yürüyüşler de bu ırk için ideal olur.

Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri

Boykin Spaniel

Boykin Spaniel köpek ırkı av yetenekleri ile bilinir, ama akıllı olmaları  ve dostça güveni sayesinde insanlarla iletişimi çok iyi olmuştur.

Boykin Spaniel köpek ırkı av yetenekleri ile bilinir, ama akıllı olmaları  ve dostça güveni sayesinde insanlarla iletişimi çok iyi olmuştur.Bu ırkın hareketli doğası vardır bu nedenle bu köpeğin çok fazla egzersize ihtiyacı vardır.

Irk özelliği bakımından Boykin Spaniel Amerikan Su spaniellerine çok benzerler. Dişi olanları biraz daha yapı olarak erkeklere oranla küçüktür. Burun bölgesi uzundur. Burun kestane rengindedir. Gözleri sarıdır ve uzun kulakları buklelerle kaplıdır. Kuyruğu saçaklıdır ve kuyruğunu kıvrık tutar. Tüyleri kıvırcık veya  dalgalıdır. Ayrıca  Kürkü su geçirmez.

Özellikle güvercin ve ördek avında dahidir. Sulak bölgelerde kolaylıkla avlanabilir. Ancak koku yeteneği çok gelişmiş olduğu için her türlü av hayvanı için iz sürücü ve getirici olarak ta kullanılabilmektedir.

İyi bir refakatçi köpektir, gerektiğinde bekçi köpeği olarak ta kullanılabilir.

İyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla ve yabancılarla arası çok iyidir. Ev hayvanlarıyla da iyi geçinir. Biraz hassas bir yapısı vardır ve problemi sevmez. Sakin ve sabırlı bir mizacı vardır.

Bazı ırklar aileleriyle çok yakın bağlar kurar ve sahibi tarafından yalnız bırakıldığı zaman endişelenmeye, hatta panik yapmaya meyilli olabilirler. Bu endişe içinde köpekler çok tahrip edici olabilir, havlama, sızlama, çiğneme ve aksi kargaşaya neden olabilir. Bu ırklar, bir aile üyesi gündüz evdeyken veya köpeğiyle zaman geçirip dışarı çıkarıyor ise mutlu olur.

Bol hareket imkanı sağlandığı ve günlük olarak dışarı çıkarıldığı zaman evdede bakılabilir. Tüm av köpekleri gibi sıkı egzersize ihtiyaç duyarlar. Serbest  koşu yapmayı severler. Günlük yoğun ve uzun hareket imkanı sağlanmadığı takdirde kontrolleri güçsüzleşebilir.

Çok kısa katlara sahip ve Greyhounds gibi az ya da hiç astar veya vücut yağları içermeyen cinsler soğuğa karşı hassa olurlar. Düşük soğuk toleransı olan köpeklerin serin iklimlerde yaşaması gerekir ve soğuk yürüyüşler için bir ceket veya üzerlerin de kazak olması köpeğin sağlığı açısından önemlidir.

Bu köpeğin bakımı zor değildir. Ayda bir kez tüylerinin taranması yeterli olmaktadır. Gerektiğinde yıkanabilir. Parmak aralarındaki tüyler ve tırnaklar çok uzun tutulmamalıdır.

Erkeklerde yükseklik 38 – 45 cm dişilerde ise 34 – 40 cm, dir.

Erkeklerde ağırlık 13 – 18 kg dişilerde ise 11 – 16 kg, dır.Ortalama ömürleri 12-15 yıldır.