Terrier Arşivi

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir.

 

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı görünüş olarak uzun bir köpektir. Yerden yüksekliği azdır. Dandie Dinmont Terrier kafası biraz büyük alın çıkıntısı olan bir köpektir. Kulakları uzun aşağıya doğru sarkıktır. Gözleri ela renkdir. Canlı ve zeki bir bakışı vardır.20-25 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğunun kökü kalındır. İskoç ve Skye terrierlerinin çiftleştirilmesi ile meydana gelen eski bir ırktır. 1700’lerin başında tanınmıştır. Su samuru ve porsukları avlamak için kullanılmıştır. Bu ırk İskoç köpekleri ailesine aittir. Skye Teriyerleri gibi, Dandie ırkı köpekler, orijinal görüntüye sahip birkaç İngiliz teriyerler’den biridir. Bu ırkı iyi korumak gerekir çünkü sayı olarak çok azdırlar.Nesli neredeyse tükenmek üzere olduğu için değerli bir köpektir.

Dandie Dinmont Terrier Kişiliği

Dandie Dinmont Terrier sevgi dolu çok neşeli bir köpektir. Ev ortamına çok iyi uyum sağlar boyut olarak evde bakılabilecek bir ırkdır. Zeki, bağımsız aynı zamanda korkusuzdur. Ailesine karşı koruyucu olduğu için yabancılara karşı mesafeli davranabilir. Genelde çocuklarla arası iyidir. Bazı erkekler diğer erkeklerle anlaşamaz. Evdeki diğer hayvanlar ile yalnız bırakılmamalıdır. Birlikte büyütüldüğü zaman evdeki kedi ile anlaşabilir. Dandie Dinmont Terrier köpek ırkı küçük olmasına rağmen havlaması küçük köpek gibi değildir.

Eğitimi

Bu ırkın eğitimi çok zor değildir. Fakat çok sık tekrarlardan hoşlanmazlar. Eğitilirken Sık tekrar yapıldığı zaman çabuk sıkılabilirler. Eğitimi eğlenceli yaparsanız ne kadar çabuk ve hızlı öğrendiğine şaşırabilirsiniz.Çok zeki ve akıllı bir köpek olduğu için bir çok komutu zorlanmadan öğretebilirsiniz.

Yaşam Ortamı 

Evde yaşam için ideal olan köpeklerden biridir. Ev içinde çok aşırı  aktif değildir. Orta derecede aktiftir ve küçük bir bahçe de onun için yeterli olabilir. Bir kedi ya da başka bir hayvan gördüğü zaman peşine takılacağından açık alanlarda gezdirildiğinde mutlaka köpek tasması takılmadır.

Bakımı

Bu ırkın genel itibariyle bakımı zor değildir. Düzenli olarak taranmalıdır.Bu nedenle profosyonel olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Yılda birkaç kez ölü tüyler alınmadır. Bu ırkın tüy dökmesi çok azdır. Neredeyse hiç tüy dökmez. Tüyleri düzenli tarandığı zaman bakım yönünden hiçbir zorluğu yoktur.

Bu ırk da yükseklik 20-28 cm arası ağırlıkları ise 8-11 kg arasındadır.

Cesky Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Cesky Terrier

Cesky Terrier,orta uzunlukta bir köpektir.

 

Cesky Terrier, kısa bacaklı orta uzunlukta bir köpektir. František Horák tarafından 1948 yılında geliştirilmişlerdir. Sealyham Terrier ve Scottish Terrier melezidirler. İlk Cesky Teriyer, erkek Sealyham Teriyeri’nin dişi İskoç Teriyeri ile çiftleşmesi ile doğmuştur.Amaç, iyi pigmentasyona sahip, küçük ve düşük kulakları olan, eğitilmesi ve bakımı kolay, hafif ve kısa bacaklı bir avcı teriyer üretmekti. 1963’te bu ırk cins olarak kabul edilmiştir. Cesky Terrier itaatkar, iyi huylu sadık, sabırlı ve cesur bir köpektir. Cesky Terrier’in bıyık, sık sakal,  ve kaşlarla çevrili uzun bir kafa görünümü vardır. Vücudu sağlamdır fakat hantal değildir.Bu ırk Çevik olmakla birlikte aynı zamanda dayanıklıdır.Tüyleri dalgalı ve ipeksi, yavrular siyah doğsa da ten rengi, gri, beyaz ya da sarı lekelerle kaplı olur ve genellikle gri-mavidirler. Yavruların tüy rengi bazen köpek iki yaşına gelmeden açılmayabilir. Açık kahve rengi genellikle nadirdir. Deri rengi mavi-gri köpekler için gri, kahverengi köpekler için yine kahverengidirler.

Küçük av hayvanlarını yuvalarında yakalar.özellikle ev ve tarla farelerinin düşmanı olarak kendisini göstermiştir. Ancak evcil hayvanlarla oynayabilirler. Cesky Terrier oyuncu olup, sportif, koruyucu ancak sakin bir köpektir. Cesky Terrier’in Çocuklarla arası iyidir. Sabırlı ve cesur, oldukça itaatkar ve sadık bir ırktır. Çoğu terrier’den daha iyi bir eğitim alabilirler. Yavruların iyi sosyalleşmesi önemlidir. İnsanları sever ve genelde yabancılarla da arası iyidir, ancak çoğu terrier gibi kavgacı ve inatçı olanları da olabilir. Bu uyumlu köpek diğer köpek ve ev hayvanları ile iyi anlaşmaktadır.

Bu ırk apartman hayatı için uygundur. Ev içinde çok fazla olmamakla birlikte orta derecede hareketlidir.Ormanlık alanda koşmaktan büyük keyif alır. Ayrıca onunla uzun tasmalı yürüyüşler yaparsanız bundan son derece mutlu olur ve keyif alır.Çok aşırı egzersize gereksinimleri olmadığı için  Ortalama bir egzersiz onun için yeterli olmaktadır.

Tüylerin özellikle  tarafları haftada en az iki kez fırçalanıp bakımının yapılması gerekir. Aynı zamanda bu bakım sırasında Parmak araları ve kulak içlerindeki fazla tüylerde  alınmalıdır. Chesky çok az tüy döker.

Erkeklerde yükseklik :25 – 32 cm

Dişilerde yükseklik   :25 – 32 cm

Erkeklerde Kilo         :6 – 10 Kg

Dişilerde Kilo                :6 – 10 Kg

Yaşam Süresi :12-15 Yıl

Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Bull Terrier Köpek Irkı

Bull Terrier Köpek Irkı  19. yüzyılda bir dövüş köpeği olarak geliştirilmiştir. Uzun, yumurta şeklindeki başıyla ayırt edilen bir köpek ırkıdır.

Bull Terrier Köpek Irkı  19. yüzyılda bir dövüş köpeği olarak geliştirilmiştir. Uzun, yumurta şeklindeki başıyla ayırt edilen bir köpek ırkıdır.

Zeki ve inovatif – bir köpeğin her zaman en arzu edilen nitelikleri – sakin ve sadık olan, yaşamdan daha büyük bir kişiliğe sahiptir.  Köpeklikten orta yaşlara kadar “meşgul” bir köpektir. Günden güne uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz; O, insanlarıyla birlikte olmak ve onların istediklerini yapmak ister. Enerjik bir oyuna sahip olabilen Bull Terrier Köpek Irkı aktif bir aile ile en iyisini yapar. Ayrıca ev kurallarını tutarlı bir şekilde (ama nazikçe) uygulayacak birine de ihtiyacı vardır. Aksi halde, kendi kurallarını kurar. Boğa Teriyerleri (özellikle yetişkin olmayan erkekler) diğer hayvanlara, özellikle diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Diğer köpeklere karşı saldırgan olmamaları için erken sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır: pozitif, köpek yavrusu erken döneminde başlayan ve yaşam boyunca devam eden diğer köpeklere denetlenerek maruz kalması gerekir. Alanlarına giren kediler ve diğer tüylü hayvanlara dikkat etmelidir. Bull Terriers küçük çocuklu evler için tavsiye edilmez, ancak büyük çocuklarla yorulmadan oyun arkadaşlıkları vardır. Sıkı bir günlük egzersizin tadını çıkarırlar ve sıkıldıklarında oldukça yıkıcı olabilirler. Başarılı bir Bull Terrier eğitimi sabır, öz güvenli liderlik ve tutarlılık gerektirir. Bir Bull Terrier’ her zaman sizi eğlendirmeye hazır olan sevgi dolu, sadık bir arkadaş olarak göreceksiniz  Kesin olan bir şey var: bu ırkla yaşam asla donuk olmayacaktır.

Bu Köpek Irkı soğuk ve nemli iklimler için uygun değildir. Kışın bir ceket veya kazak ile sıcak tutmanız gerekir

Günlük 30 ila 60 dakikalık egzersiz, oyun ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar, güçlüdür ve eğitilmesi zor olabilir. ilk kez köpek besleyecekler için tavsiye edilmez. Erken sosyalleşme ve eğitim olmaksızın, Bull Terrier diğer köpeklere, hayvanlara ve bilmediği insanlara karşı saldırgan olabilir.

Boğa Teriyerleri küçük çocuklu evler için çok kaba olabilir. köpeklerle nasıl etkileşimde bulunacağını öğreten aktif büyük çocuklar için yorulmadan oyun arkadaşları olabilir.

Bull terrier köpek cinsleri ile ilgili ilk olarak bu köpek türlerinin Siyah, beyaz ve kaplan desenli renk tonundaki türlerinin diğer türlerine göre daha çok tercih edildiğini görmekteyiz.

Ayrıca kızıl renk tonuna ve açık kahverengi renk tonuna da sahip olan bull terrier köpek cinslerinin özelliklerinden biri de, kafa biçiminin alın çıkıntısız bir yapıya sahip olmasıdır.

Gözlerin küçük yapıda olması ancak gözlerin birbirine fazlasıyla yakın mesafede yer alması bull terrier köpek cinslerinin en etkin özelliklerinden biridir.

Geçmiş dönemlerde korkulan köpek türleri arasında yer almasına karşın günümüzde en popüler köpek türleri arasında yer alan bull terrier köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri de oldukça cesur ve korkusuz bir karakter yapısında olmalarıdır.

Bu özelliği sayesinde geçmişten günümüze bekçi köpeği ve diğer koruma alanlarında görev verilen bull terrier köpek cinsleri, ürkütücü dış görünümü altında oldukça komik bir karakter yapısına da sahiptir.

Bu ırkın köpek cinsleri başlıca özelliklerinden biri de, oyun sever olmalarıdır.

İyi eğitildikleri takdirde sahibine karşı son derece sadık olabilen bull terrier köpek cinsleri ayrıca sosyal ortamlarda da aktif olabilmesi ve insanlar ile iyi düzeyde geçim sağlayabilmesi açısından mutlak olarak iyi bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.

Aksi durumunda sahibi ile iyi geçinmesi söz konusu olsa dahi, yabancılara karşı öfkeli saldırılar düzenleyebilmektedirler.

Bu bakımdan bull terrier köpek cinsleri eğitilse dahi, sahibi dışında diğer insanlara karşı pek sevecen davranmayabilirler.

Ayrıca aşırı bir biçimde başına buyruk olarak hareket eden  köpek cinsleri, bu bakımdan eğiltildikleri takdirde dahi zaman zaman sahibinin sözünden dışarı çıkabilmektedirler.

Bu bakımdan bull terrier köpek cinsleri kontrol altında tutulması mutlak olarak söz konusudur.

Ancak, birçok köpek türlerinin aksine ev ortamında fazlaca tek başına bırakılması uygun olmayan bull terrier köpek cinsleri, bu duruma maruz kalabildikleri takdirde ev içerisinde yer alan eşyaları kemirebilmekte ve ev eşyalarına zarar verebilmektedirler.

 

Boyut olarak erkeklerde yükseklik 53 ila 56 santimetre ve dişilerde ise yükseklik 53 ila 56 santimetre olan bull terrier köpek cinsleri erkeklerde kilo oranı 20 ila 27 kilogram ve dişilerde ise 20 ila 27 kilogram aralığında olabilmektedir.

Border Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Border Terrier

Av Köpeği

Köpek Irkı Özellikleri

Avlanmaya merakı olan bu ırk yüksek enerjiye sahiptir. Bu enerjisi onu toprağı kazmaya yönledirebilir.

Border Terrier, uyanık bakışları olan küçük bir köpektir, avlanmak ve kazmak için güçlü bir iç güdüsü vardır. Akıllı, sadık, korkusuz, sevgi dolu,kararlıdır.

Sınır Teriyerleri çok sıkı oynayan ve daha sert olan harika köpeklerdir. Bu ırklar bol miktarda egzersiz yaptırabilecek ailelerde mutlu olurlar.Bu köpekle dışarıda bol zaman geçirerek köpeğinizin mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Sınır Teriyerleri güvende tutmak için güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçe gerekir. Gözetim eksikliği ve yalnız başına kaldıklarında , araştırmaya gitmek için çitler altında ya da üstünden tırmanmaya başlayabilirler.Çitlerdeki deliklerden, açık kapılardan veya bulabilecekleri başka yollardan kaçabilirler.

Av peşinde koşmak onun kişiliğinin bir parçasıdır. Bir arabanın önünde, bir kedi ya da tavşan peşinde koşar. Bir sınır teriyeri, kazadan ölme olasılığı yaşlılıktan ölme olasılığından daha yüksektir, bu yüzden onu kendisinden korumak için hazırlıklı olmak lazım.

Arkadaşlık ve etkinlik ihtiyaçları karşılandığında,  genellikle çocuklardan yabancılara herkesle iyi geçinen mutlu köpeklerdir.

Border Terrier Eğitime bağımsız bir ruhla yaklaşır. İyi bir iş için onu övünüyorsanız, hızlı bir şekilde öğretebileceğiniz her şeyi öğrenir.

Sınır Teriyerleri aile köpekleridir ve insanlarla iç içe yaşamalı, arka bahçeye bağlı olmamalıdır

Günlük olarak en az yarım saatlik egzersizin tadını çıkaracaklar; örneğin, çitle çevrili bir alanda yürüyüş yapmak, oyun oynamak onları mutlu eder. Yeterli egzersiz yaptırılmaz ise Sınır Teriyerleri kilo almaya eğilimli olabilirler

Bu ırk  memnun etmeye ve akıllı olmaya isteklidir. Ev kurallarını ve temizlik gibi diğer önemli köpek görgü kurallarını, tasma ile yürümeyi ve insanları kibarca selamlamayı öğrenebilirler. (yine de zıplama alışkanlıklarından asla vazgeçmeyebilirler).

 

Daha ileri eğitim söz konusu olduğunda, gerçek zorluklar başlar. Sınır Teriyerleri bağımsız olmak için geliştirildi. Bu özellik hala ırkta güçlüdür ve bir komut verildiği zaman dinlemelerine rağmen, kendilerine ne zaman uymaları gerektiğine kendisi karar verirler.

Border Terrier Yükseklik 25 cm ile 28 cm arası.Ömrü  12 yıl ile 15 yıldır.