yavru köpek eğitimi Arşivi

Köpek Ödül Mamaları

köpek ödülleri

köpek ödülleri

Köpek Ödül Mamaları

Dünya’daki veteriner hekimlerimizin ve bizim’de önerdiğimiz köpek beslenme şekli kuru mamadır. Fakat köpeğimizi eğitirken veya haftanın belirli günleri onlara farklı tadlar ile güzel bir öğün verebilirsiniz, öncelikle eğitimde kullanılan köpek ödül mamaları hakkında bilgi vereceğiz. Köpek ödül mamaları köpeğiniz için özel förmüle edilmiş mamalardır. Köpeğinize veya kedinize vereceğiz salam, sucuk vb. sağlıksız ödüllerle asla kıyaslanamaz. Köpeğinizin alması gereken vitaminleri içerinde bulunduran köpek ödül maması aynı zamanda tamamlayıcı mamadır.

Yavru Köpek Eğitiminde Ödül Mamasının Önemi 

Yavru köpeklerde eğitim ilk doğduğu günden itibaren başlar, öncelikle annesi ve kardeşlerinin yanında beslenmeyi, savunmayı öğrenir. Bunun nedeni dışarıdan gelecek herhangi bir felakete karşı önlem almasıdır. Bunun dışında 2 ay geçtikten sonra köpeği sahiplenmek isteyenler için sahiplendikten sonra onlarla ömür boyu sürecek bir hayat için eğitilmeye başlanırlar. Yavru köpekler’de kesinlikle sert bir eğitim yapmamanızı öneririz, çünkü onlarda normal insan yavruları gibi bebekken çok fazla bir şey öğrenemezler, büyüdükçe öğrenme yetenekleri artar. Fakat onları hiç eğitmeyeceğiniz anlamına gelmez, yavru köpekleride eğitebilirsiniz. Bu eğitim süresinde onlara yaptıkları her olumlu harekette köpek ödül maması ile ödüllendirerek yapabilirsiniz. Eğitime en temel hareketlerden başlamanızı öneriyoruz, örnek vermek gerekirse pati vermek gibi her pati verdiğinde ona ufak köpek ödüllerinden verdiğiniz takdirde oda bunu alışkanlık haline getirecektir ve belirli bir süre sonra sizin söylediklerinizi harfiyen yapmaya çalışacaklardır. Köpek ödülleri sayesinde aranızdaki iletişim zaman geçtikce müthiş bir seviyeye çıkacaktır. Köpeğiniz yetişkin olduğunda bile onu bu ödüllerle eğitmeye devam edebilirsiniz. Köpek ödülleri köpeğinizin sağlığına herhangi bir sorun yaratmayacağı şekilde formüle edilmiştir.

Haftanın Belirli Günleri Kuru Mama Dışında Köpeğime Ne Ödül Verebilirim?

Köpeğinizin kuru mama yeme alışkanlığını bozmayacak şekilde ona haftanın 1 günü farklı bir lezzet tattırabilirsiniz. Fakat vereceğiniz öğünlerin sağlıklı olmasını ve devamlı vermemenizi öneririz. Köpeğinize asla kemik yedirmeyiniz, günümüzde yapılan en büyük hatalardan biri köpeklere verilen küçük tavuk kemikleridir, bunlar köpeğinizin boğazına takılabilir veya yırtıp ölümcül nedenlere sebebiyet verebilir. Bu tip kemikler vermek yerine ona kasapınızdan aldığınız kemikleri kaynatarak kemik suyu çorbası yapabilirsiniz. Büyük ırk köpeklerde eklem sorunu olduğu için onlara haftanın 2 günü yoğurt yedirerek kalsiyum desteği verebilirsiniz. Bunlar dışında Avrupada yaygın olan haşlanmış et ve diğer katkılarla yapılan ev yapımı mama yapabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

yavru köpek

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ;

 

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi acele etmemiz gereken veya çok hızlı yanıt alabileceğiniz bir süreç değildir sabır ve tekrar ile yılmadan mücadele edip te sonuç alacağımız bir süreç olduğunu unutmamız gerekir.

Yavru köpek aldığımızda mutlaka onun bir çocuk olduğunu yine aynı şekilde dişlerinin kaşıntılarının olduğunu bu sebeple ama elinizi ama evdeki birtakım eşyaları kemirme eğiliminde olacağını eşyalarımıza zarar vereceğini unutmamız gerekmektedir köpek alırken özellikle yavru ise mutlaka önce köpek kafesi bu tel köpek kafesi olabilir,ahşap köpek kafesi olur veya plastik köpek kafesi olur ama mutlaka onun yaşam alanını oluşturacağımız bir ortam hazırlamamız gerekmektedir onun özel kendisini güvende hissedeceği bir ortam kurmak ile başlayacağız sürece.

Tuvalet eğitimi kolay bir süreç değildir sabır ve zaman ayırmanız gereken ama sabrederek ve vakit ayırarak (yapacağınız herşey vakitli olmalı yani mamayı sabah 08:00 da veriyor iseniz her gün aynı saatte vermeniz gereklidir yine aynı şekilde aynı saatte gezdirmelisiniz bunların zamanını siz kendinizin en fazla süreklilik göstereceğiniz zamana göre ayarlayıp periyodik olarak uygulamanız gerekecek ) rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz. Yavru köpekler refleks sel olarak bulunduğu yeri pisletmezler öncelikle köpeğimize güzel sağlam bir köpek kafesi almamız gerekir bu köpek kafesi onun ırkına ve yetişkin iken kullanacağı ebatlarda olmasına özen gösterin ilerleyen yaşlarında da kullanabilsin.

Yavru köpeğimize sabah , öğlen ve akşam olmak üzere günde üç öğün kuru mama(profesyonel yavru kuru köpek maması ile beslemeye özen gösterin) vereceğiz yine en başta belirttiğim gibi vereceğiniz zaman çok önemli lütfen sürekli aynı zamanda vereceğiniz en azından eğitim sürecince buna riayet edebileceğiniz bir zaman olsun ve hep aynı zamanlarda yapın. Köpeğinize kafesinde kuru mama verin , kuru mama köpeğinizin önünde 20 dakikadan fazla durmasın yedi yedi yemez ise kuru mamayı önünden kaldırın ve kapalı mama saklama kovasına dökün ve bir sonraki öğün haricinde kuru mama veya herhangi bir  mama yerine geçecek köpek ödülleri de dahil hiç bir şey vermeyin bu göstereceğiniz davranış ilerleyen yaşlarda size de köpeğinizede çok rahatlık sağlayacaktır. Kuru mamayı yedikten sonra suyunu verin ve 15-20 dakika sonra mutlaka tuvaletini yapmasının istediğiniz bölgeye ( yaşamını geçireceği alanın dışında bir bölge olmasına özen gösterin) götürün bu süreçlerde olduya bulunduğu alana  tuvaletini yaptı sert tepki göstermeyin tepkiniz tuvalet yapma esnasında ise sert bir ses tonu ile HAYIR diyin ama tuvaletini yaptıktan sonra ona yüksek sesle HAYIR demeniz veya tuvalet yaptığı yere götürüp hayır demeniz in hiçbir anlamı olmayacak , istemediğiniz yere tuvaletini yaptığında mutlaka koku giderici veya koku nötralize edici ürünler ile denzekfektan ürünler kullanıp hijyen sağlamanız gerekmektedir kokunun tamamen giderilmiş olması çok önemli.

Köpeğinizin mamasını yiyip suyunu içtikten sonra 15 -20 dakika geçtikten sonra ya ev içinde yada dışarıda nerede tuvaletini yapmasını istiyorsanız o bölgeye doğru yönelin tuvalet eylemini gerçekleştirirken aynı ses tonu ile Tuvalet veya acele veya sizin istediğiniz herhangi bir kelime ile tuvalet eylemi ile komut algılayacağı bir kelime seçip o komutu zaman içerisinde algılamasınada start verelim istediğimiz yere tuvaletini yaptığında mutlaka köpek ödülü ( köpek çikolatası olur , veya onu çok sevdiği bir şey olur ) ile mükafatlandırın ve mutlaka başını okşayın temas edin bu sizinle onun arasında duygusal köprü oluşmasında çok etkili olacaktır.Bu işlemden sonra onunla bir süre oynayın ve sonra kafesine götürün.

Ev içinde tuvalet yapacağı yere mutlaka yavru köpek çiş petleri veya hasta altı petler veya gazete kağıdı serin ve oraya yapmasını sağlayın. Köpeğinizin yaşam alanı ile tuvalet alanı birbirinden uzak olmasına dikkat edin.

Kuru mama verilmesi, suyun verilmesi ve gezdirme işlemleri günde üç defa tekrarlanmasına ve tuvaletin istediğiniz yere yapılmasına kadar devam edilmelidir tuvalet işlemini gerçekleştirdiğinde önceden belirlediğiniz köpeğinizde komut algısı uyandıracak kelimeyi de söyleyin (tuvalet , acele vb.  bu önemli zamanla bu onun komut algısına neden olacak ve bu kelimeyi söylediğinizde tuvaletini yapmasını anlayacak)

Peki akşam yatarken ne yapacağız akşam kuru mamasını yedikten suyunu içtikten bir süre bekledikten sonra tuvaletini yapmasını istediğiniz bölgeye geçirirken yine bu esnada ona komut niteliğine geçecek belirlediğiniz kelimeyi de söyleyerek komut algısınıda hatırlattıktan sonra tuvaletimizi yaptıktan sonra onu mükafatlandırdıktan sonra biraz da oynadıktan sonra köpek kafesine koyuyoruz ve kafesinde kesinlikle yiyeceği içeceği hiç birşey bulundurmuyoruz geceyi bu şekilde atlattıktan sonra sabah kuru mama ve su vererek periyodik tuvalet yapacağı sürece kadar ama bir hafta ama 2 hafta takı süreci bizim istediğimiz sürece gelene kadar aynı zamanlama aynı yeme ve aynı içme zamanlamalarına da büyük önem göstererek devam ediyoruz ve başarı ile  dört ayaklı dostumuzla güzel  ve mutlu bir hayat geçiriyoruz…