yavru köpek Arşivi

Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yavruköpek

yavruköpek

 

Yavru köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler

Koruyucu tıp, beslenme ve kanser gibi hastalıkların tedavisindeki ilerlemeler sayesinde büyük olasılıkla uzun yıllar sahipleneceğiniz köpeğinizle beraber yaşayacaksınız. Bu sebeple yalnızca bugünkü değil, on yıl sonra ümit ettiğiniz yaşam tarzınıza da uyacak bir köpek almalısınız. Yavru seçiminde akıllı, uyanık ve sağlıklı görünen yavruları tercih ediniz. Mümkünse yavruyu annesiyle görmek isteyin; bu size huyu hakkında fikir verecektir. Saygın üreticiler, alacağınız yavruyu önceden bir veteriner hekimin muayene etme koşulunu kabul edeceklerdir. Yavrular sekiz haftalık olmadan asla annelerinden ayrılmamalıdırlar.

Yavrunun genel bakımda değerlendirilmesi için püf noktaları:

Gözleri berrak ve parlak olmalı; akıntı bulunmamalı. Pigmentasyon iyi olmalı; iltihap ya da tahriş belirtisi bulunmamalı.

Kulakların içi pembe olmalı; kulak uyuzu belirtisi kötü koku ve topak topak ya da koyu akıntı bulunmamalı.

Derisi yağlı ya da pul pul olmamalı. Yara ya da şişlikler bulunmamalı. Tüyleri sağlam olmalı; okşanırken fazla miktarda dökülmemeli.

Dişetleri pembe ve kokusuz olmalı. Bokser gibi bazı cinslerin dışında, dişler makas gibi birbirlerine karşı karşı ya gelmelidir.

Poposu temiz ve kuru olmalı. İshal ya da cinsel organlardan gelen anormal akıntılar bulunmamalı.

 

Huyların değerlendirilmesi

Annesini görmek size yavrunun huyu konusunda genel bir bilgi verebilir. Yavrunun kardeşleriyle birlikteyken nasıl davrandığını gözlemleyin. Sert yavrular genelde baskın yetişkinler olurlar, yumuşak başlılar güvensiz olabilirler. Genelde bu iki aşırı uç arasındaki yavrular idealdir.

 

Köpeğiniz için gerekli malzemeler

Evinize bir köpek getirmeden önce gerekli malzemeleri hazırlamak önemlidir. Ona bir köpek yatağı ve çeşitli köpek oyuncakları vermelisiniz. Köpeğinizin mama ve su kaplarının altı kaymamalı; temizlik malzemeleri de kürküne uygun olmalı. Ayrıca bir köpek tasması, kayış, kimlik madalyonu da almanızı öneririz.

 

Köpek yatak tercihi:

Üzerine yatıldığında bedenin şeklini alan bizim bean bag dediğimiz yatak çeşidi en ideal yatak çeşitlerindendir. Yumuşak ve hafiftirler, sıcak tutarlar ve kolay yıkanırlar. Çoğu köpek bunlara gömüldüğünde kendini güvencede hisseder.

 

Kimlik madalyonları:

Bir kimlik madalyonuna köpeğinizin adını, sizin ve veteriner hekiminizin telefonlarınızı yazdırmanız olası kayıp durumlarında köpeğinizi bulan kişinin size ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Köpek oyuncaklarına örnek verecek olursak

Kemirme kemiği: Köpekler kemirmekten hoşlanırlar. Sert naylon bir kemiği kemirmek çenelerini çalıştırır, dişlerini temizlemeye yardımcı olur.

Öten oyuncaklar: çiğnendiğinde ses çıkarıp köpeğin avcılık içgüdüsüne hitap eder. Fakat yutulabilecek oyuncaklardan kaçınınız.

 

Yemek Kapları

Her köpeğin ayrı bir beslenme kabı olmalı ve hep temiz tutulmalıdır. Kaymaması için kauçuk kenarlı metal kapları tercih edebilirsiniz. Su her zaman bulundurulmalı ve her gün yenilenmelidir.

 

Tarak ve fırçalar

Köpeğinizin kürk yapısına uygun tarak ve fırça tercihi yapmalısınız.

 

Yavru Köpeklerin Kuru Mamaya Geçiş Süresi

ingiliz bulldog (English Bulldog)

ingiliz bulldog (English Bulldog)

Yavru Köpeklerin Kuru Mamaya Geçiş Süresi

Yavru köpeklerin anne karnından itibaren kuru mamaya geçiş periyodu

Köpekler doğumdan itibaren 6-8 hafta annelerinin himayesi altında büyürler gelişirler ve öğrenirler. Bu yüzden yavru köpeklerin annelerinin yanında yeteri kadar anne sütü aldıktan sonra ayrılması çok önemlidir. Yavru bu süreçte bol bol annesini emecek ve kardeşleriyle birlikte annesinin sıcak kucağının tadını çıkaracaktır. Yavru bir köpek 30 günlüğe kadar sadece annesini emer ve tuvaletini annesinin genital bölge ve abdominal bölgeyi yalaması sonucu yapar. Bu süreç 35 günlüğe kadar devam eder 35 günlükten sonra anneden emdiği sütün yanında yavru köpek konserveleri ile takviyeler başlar. Çünkü artık vücut kondisyonu ve enerji düzeyi anne sütüne yetmemeye başlar daha çok beslenme ihtiyacı duyarlar. 40-45 günlükten itibaren ise yavaş yavaş ağızlarında annesinin kuru köpek mamasını kemirmeye tıkırdatmaya başlar. Bu süreçte ona yavru köpek maması almalısınız. Yavru köpek mamasının, besin değerleri ve besleyiciliği diğer kuru köpek mamalarına göre daha yüksektir ve buda gelişimini tamamıyla orantılı olarak etkiler.

Yavru köpek mamasına geçişlerde genellikle kademeli olarak geçilmesi doğrudur. Bu süreçte köpeğiniz annesini de emiyor olacağı için bağırsak florasında herhangi bir bozukluk kabızlık veya ishal durumunun açığa çıkmasına neden olacaktır. Köpeğiniz kuru mamayı sorunsuz bir şekilde yiyebilmektedir fakat çoğunlukla kuru mamaya geçişler sancılı ve nazlı süreçler olarak dikkat çeker. Yavru köpek mamasına geçerken öncelikle bir miktar konserve mama ile harmalayıp bulamaç haline getirip geçmeyi deneyebilirsiniz. İlk başlarda konservesi çok kuru maması az olur sonra giderek bu oran kuru mamanın çok olacağı şekilde düzenlenir. Başka bir yöntem ise kuru mamayı et suyu veya tavuk suyuyla hafif ıslatmanız olacaktır lezzetli sular sayesinde küçük çıkan dişlerin kesmekte zorlanacağı kuru mamalar bu sayede yumuşatılmış olur. Bu süreçte tabi ki yavru antikorlardan zengin anne sütünü almaya devam etmelidir. Çünkü yeni yaşama katılan bu güzellik bir sürü tehlikeden ve hastalıklardan korumasızdır bu yüzden anne sütünün yavru köpek bakımı ve beslemesinde yeri çok önemlidir. Ayrıca annesinin ve kardeşlerinin yanında büyüyen köpeklerin bir takım eğitimleri almaları daha kolay olmaktadır. Çünkü yavru burada hiyararşik düzende ne yapması ve neyi yapmaması gerektiğini annesi tarafından öğrenmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Sağlıklı Bir Yavru Köpek’de Dikkat Edilecek Hususlar

yavruköpek

yavruköpek

Sağlıklı Bir Yavru Köpek’de Dikkat Edilecek Hususlar

Köpeğinizle ne kadar ilgilenir ne kadar vakit geçirirseniz onda ki en ufak değişikliği çok rahatlıkla fark edebilirsiniz. O yüzden hangi durumun sağlıklı hangi durumun patolojik olduğunu anlamanız kolaylaşır. Öncelikle burada önemli olan husus gözlemdir. Köpeğiniz sağlıklı ve her şey yolundayken köpeğinizi bol bol gözlemleyin en ince detayından itibaren hiç bir şeyi hafife almadan çünkü yavruluk döneminde, metabolizmaları en ufak hassasiyetten etkilenmek de ve çok çabuk reaksiyon vermektedir.

GÖZLER, temiz ve parlak olmalıdır. Gözün beyaz bölümünde kırmızı sarımsı bir renk olmamalıdır. Göz açıp kapatma zamanlarına ve uyumuna mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum göz tansiyonunun başlangıcı olabilir veya başka bir enfeksiyonun habercis. Gözler de bir akıntı veya uykudan uyandığında bir çapaklanma  söz konusu mu. Göz kuruluğu mevcut mu?. Bu soruların cevaplarını veremiyorsanız ve bu belirtilerden birini görüyorsanız hemen hekiminizle veya bir uzman ile irtibata geçmek en doğrusu olacaktır. Rutinde herhangi bir sorun yok iken göz temizleme solüsyonu ile temizlemeniz bakterilerden arındıracaktır.

KULAKLAR temiz akıntısız ve kokusuz olmalıdır. Kapalı kulak ırkların daha sık bir şekilde muayene ve temizliklerinin yapılması önemlidir. Bu husus da kulağın hava alması sağlanır ve kulağı kapayan tüyler bir uzman tarafından temizlenir. Kulak kanalı kırmızı , iltihaplı, sıcak, pis kokulu ve dokunmanıza izin vermiyor bir hassasiyet oluşmuş ise yine bir uzman yardımı almanız etkili olacaktır. Ayrıca Uzman hekimler kulak temizleme solüsyonu ile kulağı size nasıl temizlemeniz konusunda da yardımcı olacaktır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI , Pembe sağlıklı diş etleri olmalıdır. Diş etlerinde kızarıklık , şişlik olmamalıdır. Dudaklara dokununca ağrı ve şişkinlik olmamalıdır. Dişler beyaz leke tartar ve diş taşı olmamalıdır bunlar kokuya sebebiyet vermektedir. Ayrıca dil de aynı şekilde pembe ve canlı gözükmelidir. Bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyor iseniz bir uzmandan yardım istemeniz önerilir bir çok yöntem ile siz bile tedavi edebilir, bu hassasiyetin oluşmaması için koruyuculuk dahi yapabilirsiniz. Ağız ve diş bakımı için bir çok ürün geliştirilmiştir. Diş macunları, sularına katılan antiseptik solüsyonlar, köpek dış fırçaları, diş temizleme tozları gibi ürünler mevcuttur.

BURUN, temiz ve nemli olmalıdır mutlaka. Burun kuruluğu istemediğimiz bir tablodur ve genellikle yüksek ateş ile seyreden hastalıklarda karşılaşılır. Ayrıca akıntı kesinlikle olmamalıdır. Sağlık bir burun normal kendi neminde olmalıdır. Burun akıntısı ve kuruluğu durumunda bir şeylerin yolunda gitmediğinden söz edebiliriz.

VÜCUT VE TÜYLER, Tüyler düzgün kıl örtüsünde, parlak yumuşak olmalıdır. Tüylerde topaklanma, mat görünüm, pire kene kesinlikle olmamalıdır. Normal bir tüy yapısı Yağsız kepeksiz ve kendi neminde sağlıklı bir yapıda olmalıdır. Tüy sağlığı için bir çok preparat günümüzde kullanılmaktadır. Köpek vitaminleri, balık yağları , köpek tarakları gibi destekleyici bir çok ürün size yardım etmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ