French Bulldog Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldoglar’ın küçültülmüş hali gibi gözüken French Bulldog cinsi köpekler adlarının tersine aslında İngiltere kökenlidirler. 19. yüzyılda İngiltere’den Fransa’ya getirilen bu köpekler Fransa’da yeniden üretilmeye başlandığı için bu ismi almış ve daha minik boyutları ve gösterdikleri farklı özellikler ile İngiliz Bulldog cinsinden ayrılmışlardır. İngiliz Bulldog köpek cinsinden daha küçük ebatlara sahip olmaları tercih sebebi olan Fransız Bulldog köpekler sevimli yüzleri ile de dikkat çekerler. Fransa’dan Avrupa’ya oradan da Amerika’ya yayılan French Bulldog tüm dünyada beslenen popüler bir köpek konumunu elde etmiştir.

frenchbulldog_1

French Bulldog Köpek Irkı Genel Özellikleri

*İngiltere kökenli köpeklerdir. İngiliz Bulldogların Fransa’da üretilmesi ile elde edilmiş yeni bir ırk sayılırlar.

*Küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar. Bulldog türünün en minyon köpekleridir. Yükseklikleri en fazla 30 santimetre iken ağırlıkları boylarına göre fazladır. 12 kilodan 20 kiloya kadar çıkabilen sağlam bir gövdeye sahiptirler.

*Kulakları yuvarlak ve diktir.

*Diğer Bulldog türlerine göre kafaları daha küçüktür.

*Yumuşak ve kısa tüyleri vardır. Tüy renkleri siyah ve kahve tonlarında tek renk olabildiği gibi desenli olanları da mevcuttur. Bazı türlerinin ise karın ve alın bölgelerinde büyük beyaz lekeler bulunur.

*İyi birer bekçi köpeği özelliği gösterirler.

*Yavruyken çok hareketli ve meraklıdırlar. Yetişkinliğe eriştiklerinde hareket etme sıklıkları azalır.

*Egzersiz ihtiyaçları orta seviyededir. Egzersiz sonrası uzun süre dinlenirler.

*Çok zeki köpeklerdir. Fakat inatçı oldukları için eğitilmeleri pek kolay değildir.

*Tanımadıkları hayvan ve insanlara agresif davranabilirler. Sosyal canlılar oldukları söylenemez.

*Sahiplerinden yoğun ilgi ve sevgi beklerler, onlara çok düşkündürler.

*Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.

*Sıcak ve soğuk hava şartlarına dayanıklı değildirler, ısı değişimlerinden etkilenirler.

*Burun yapıları nedeni ile nefes almakta zorlanırlar. Bu nedenle çok horlarlar.

*Kalp, eklem rahatsızlıkları ile solunum hastalıkları, göz, deri ve omurga problemlerine yatkındırlar. Ayrıca kilo almaya da meyillidirler.

*Ortalama 12 yıl kadar bir ömre sahiptirler.

frenchbulldog_2

French Bulldoglar’ın Bakımı

Tüm Bulldog cinsleri arasında en küçükleri olan French Bulldog köpeklerin bakımları sanıldığı kadar zor değildir. Özellikle tüy bakımı konusunda sahiplerini yormazlar. French Bulldogların kısa ve yumuşak tüylerini haftada bir ya da iki kez fırçalamanız yeterlidir. Az tüy döken bir köpek olan French Bulldog onu fırçalamanızdan çok hoşlanacak ve bu konuda size zorluk çıkarmayacaktır. Bu köpeklerin sahiplerinden ilgi ve sevgi görme konusunda ısrarcı olmalarının avantajını tüy bakımında görebileceksiniz. Fakat bu ilgi isteği kıskançlık seviyesinde olduğu için Fransız Bulldog köpeklerinin diğer evcillerle bir arada yaşaması çok da olanaklı değildir. Onları yavruyken hayvan ve insanlarla bir araya getirerek sosyalleştirmeniz önemlidir. Çünkü French Bulldog cinsi yabancı gördüğü tüm canlılara karşı agresif davranışlar sergileyebilir.

Doğru bir eğitimle uysal ve uyumlu bir karakter yapısına bürünebilen French Bulldoglar fazla havlamamaları ve küçük köpekler olmalarının avantajı ile apartman yaşamına uygun canlılardır. Fakat inatçı ve lider karakter yapıları nedeniyle eğitilmeleri kolay değildir. Obur canlılar olan bu köpekleri KÖPEK ÖDÜLLERİ kullanarak eğitmeniz olumlu sonuçlar verecektir. French Bulldog bu yolla eğitildiğinde keskin zekâsı ile komut almakta zorlanmayacak ve size bağlılığı sayesinde sözünüzden çıkmayacaktır.

 

BULLDOG KÖPEK IRKI ÖZELLİKLERİ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir