goldenretriever

Golden Retriever Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Golden Retriever 19. yüzyılda birkaç köpek ırkının çaprazlanması sonucunda ortaya çıkmış, zekâsı ve uyumlu yapısıyla ünlü bir köpek ırkıdır. Sevimli yüzü ve arkadaş canlısı doğası ile herkesin favorisi olan bu köpekler hızlı öğrenme ve eğitime açık olma özellikleri nedeniyle rehber köpek olarak da kullanılıyorlar. Müthiş koku alma duyuları ve av yetenekleri sayesinde kolluk kuvvetlerinde ve arama kurtarma ekiplerinde de önemli görevleri bulunan Golden Retriever köpekler yerine göre hem sakin hem de neşeli olabiliyorlar. Tam bir aile köpeği olan Golden Retrieverlar, ailenin tüm fertleriyle yakın ilişkiler kurmak konusunda çok başarılı oldukları gibi yabancılara da saldırgan davranmazlar. Bu yönüyle iyi bir bekçi köpeği olma özelliği bulunmayan Golden Retriever dünyada en çok tercih edilen köpek ırklarının başında gelir. Sevgi görmeyi ve sahiplerinin ilgisini çekmeyi çok seven Goldenlar, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.

goldenretriever1

Golden Retriever Köpek Irkı Genel Özellikleri

*Anavatanları İngiltere’dir.

*Büyük köpek ırklarındandır. Yetişkin bir erkek Golden Retriever 27 kilogramdan 36 kilograma kadar çıkabilirken dişileri 25 kilogram ile 35 kilogram arasında bir kiloya sahip olabilir. Yükseklikleri erkeklerde 55 ila 60 santimetre, dişilerde ise 50 ila 55 santimetre arasında bir değer alır.

*Uzun tüylüdürler.

*Egzersiz ihtiyaçları fazladır.

*Hareketli, aktif, neşeli ve oyuncu köpeklerdir.

*Çok sosyal ve sıcak kanlı hayvanlardır.

*Sahiplerine çok bağlıdırlar.

*İnsanlarla ilişkileri çok iyidir. Diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar.

*Agresif bir köpek ırkı değildir.

*Sahiplerinden yoğun sevgi ve ilgi beklerler.

*Dost canlısı doğaları gereği bekçi köpekliğine uygun değildirler.

*İnsan hislerine duyarlı köpeklerdir.

*Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

*Çok iyi birer av köpeğidirler.

*Yüzme konusunda çok başarılıdırlar.

*Dünyanın en zeki köpek ırkları arasındadır, öğrenme yetileri çok yüksektir. Çok kolay eğitilirler.

*Arama kurtarma köpeği, rehber köpek, narkotik köpeği ve av köpeği gibi görevlerde başarılıdırlar.

*İştahları yerinde olduğu için obeziteye yatkındırlar.

*Yaşam süreleri ortalama 12 yıldır.

goldenretriever2

Golden Retriever Köpek Irkı Genel Özellikleri

Çok sıcakkanlı ve sevgi dolu canlılar olan Golden Retriever köpekler dünya üzerinde en çok sahiplenilen evcil hayvanlardan biridir. Bu köpeklerin bu kadar popüler olup sevilmesi tesadüf değildir. Yeryüzündeki en zeki ve eğitilmesi en kolay köpeklerden olan Golden Retrieverlar, sizi sevgiye doyururlar. Kusursuz birer dost olan bu köpeklerin bakımının önemli bir parçası onlarla ilgilenip onları sevmektir. Yalnız kalmayı hiç sevmeyen Golden Retriever köpekler, sahiplerine çok bağlı hayvanlardır ve hep onlarla olmak isterler. Goldenların en büyük ikinci ihtiyacı ise egzersizdir. Her gün uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymasının nedeni hareketli ve enerjik doğalarıdır. Oyun oynamayı da çok seven Golden Retrieverlar sahipleriyle geniş arazilerde koşup oynamaktan büyük keyif alırlar. Bu nedenle bahçeli evlere daha uygun olan bu köpekler egzersiz ihtiyaçları giderildiğinde apartman dairelerinde de yaşayabilirler.

Neşeli doğalarının yanında uyumlu karakter yapıları ve sadakatleri ile sahiplerinin sözünden çıkmayan Golden Retriever köpekler uzun tüylü oldukları için sıkça taranmaya ihtiyaç duyarlar. Tüy dökme probleminin de önüne geçmek için Goldenları haftada 2 ya da 3 kez KÖPEK TARAK ve FIRÇALARI ile taramanız gerekir.

Goldenlar iştahları yerinde köpekler olduklarından mama konusunda kontrollü olmak gerekir, yoksa özellikle kısırlık operasyonundan sonra obezite ve onun getirdiği sorunlarla uğraşmanız kaçınılmaz olur. Bu nedenle proteini yüksek kuru mamalarla beslenmeli ve ekstra yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bol egzersiz de kilo almasının önüne geçecektir.

LABRADOR RETRİEVER KÖPEK IRKI ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.