Kedi ve Köpeklerde Aşırı Su Tüketimi ve Sık İdrara Çıkma Sorunları

kediveköpeksutüketimi

kediveköpeksutüketimi

 

Kedi ve Köpeklerde Aşırı Su Tüketimi ve Sık İdrara Çıkma Sorunları

 

Sık idrar yapma ve çok fazla idrara çıkma kedi ve köpeklerde sık rastlanan sorunlardandır. Kedilerde bu nedenlerin görülme sebepleri, kronik böbrek hastalıkları, hipertiroidi, şeker hastalığı, ilaç veya sıvı alımının artması gibi nedenlerden dolayı sık idrar yapma ve bol su içme görülebilmektedir.  Bunlar sık görülen nedenleriydi şimdi seyrek görülen nedenlerine bir göz atalım. Karaciğer hastalıkları, rahim içi iltihap, hipokalemidir.

Köpeklere baktığımızda sık görülen sebepleri kronik böbrek yetmezliği, rahim içi iltihap ,şeker hastalığı, ile ilaç ve sıvı alınmasıdır. Sık idrar yapma gece yatar pozisyonda  idrar kaçırma , sık idrar çıkarma veya idrar kaçırma şeklinde fark edilir. Sık su içme  su taslarının boş olması, hastaların kirli su birikintilerinden dahi su içmesi ve kar yemesi şeklinde ark edilir. Kısaca görülen belirtiler ve neye işaret ettiği şu şekilde açıklanabilir.

Ağırlık kaybı-iştahsızlık( Kronik böbrek yetmezliği, pyelonefrit, karaciğer hastalığı)

Halsizlik-egzersizde çabuk yorulma ama canlı görünüm,( hiperadrenokortisizm)

Halsizlik- depresyon- düşkünlük- kusma ( kronik böbrek yetmezliği, rahim iltihabı, şeker hastalığı, hipokalemi ve karaciğer hastalığı)

Ataksi-körlük- nöbet ( hepatik ensefalopati, ve hipofiz bezi adenomu)

Hastaların yanlış zamanda yanlış yerlere idrar kaçırma, hayvan ayakta iken idrarın perinumden aralıklarla veya devamlı olarak azar azar akması yada sadece yatar pozsiyonda iken akmasına idrar sızdırması denir. İdrar kaçırmaya yol açan başlıca bozukluklar idrar kesesi ve üretradaki yapısal bozukluklar, idrar kese duvarının esnekliği idrar birikimine uyur göstermemesi, idrar kesesi direncinin artmasına neden olur. İdrar kaçırmasının genç köpeklerde nedeni  kesenin küçük olması , idrarı dışarıya çıkmasını sağlayan büzücü kasların yeteri kadar çalışmaması veya sinirsel bozukluklardan ileri gelmektedir.  Erişkin köpeklerde nedeni prostat bezi bozukluğu, kesenin patolojik bozukluğu, sinirsel hastalıklar gibi nedenler sayılabilir. Bunların anlaşılabilmesi için gerekirse röntgen ve ultrasonografik muayene yöntemleri denenebilir.  Usg de kese içinde kalınlaşma ve döküntüler dikkat çeker. İdopatik sistitin neden olduğu harabiyet bazı durumlarda tıkanıklıklara sebebiyet vermektedir. Tek yönlü köpek kuru mama veya kedi kuru mama ile beslenmelerde bazen bu tarz problemlerin görülme sıklığı artmaktadır bu yüzden ekstra olarak konserve mamaları nı da diyete eklemek bu tür problemlerin görülme sıklığını azaltacaktır.

 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.